2025-05-03 08:24:43 JPM redakcja1 K

Co się stanie, jeśli asteroida zderzy się z Księżycem?

Szanse na kolizję z Księżycem znacznie wzrosły. Ale co to dla nas oznacza?

Tak może wyglądać zbliżenie asteroidy 2024 YR4 do Ziemi i Księżyca w 2032 roku.
Zdjecie: NOIRLab/NSF/AURA/R. Proctor


Na początku asteroida 2024 YR4 wyglądała groźnie dla Ziemi, ale to ryzyko zostało znacznie zmniejszone – więcej o tym można przeczytać na forskning.no. 

Głaz ma od 30 do 65 metrów szerokości – mniej więcej tyle, co budynek muzeum Muncha w Oslo. 

Tym samym ryzyko kolizji z Księżycem wzrosło. Niedawno ujawniono, że prawdopodobieństwo to ponad dwukrotnie się zwiększyło – z 1,7 do 3,8 procent, według NASA. 

Nadal jednak jest o wiele większa szansa, że asteroida po prostu przeleci obok Księżyca.

Ale co to oznacza dla Księżyca i Ziemi?

Wielu czytelników pytało nas, czy potencjalne uderzenie w Księżyc miałoby jakiekolwiek znaczące konsekwencje dla nas na Ziemi i czy taki impakt mógłby wpłynąć na orbitę Księżyca.

Dużo, dużo większe asteroidy

Ta asteroida ma więc rozmiar dużego budynku i pędzi z prędkością dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę. 

Jeśli ten mały procent szans się zrealizuje i faktycznie dojdzie do uderzenia w Księżyc, stanie się to 22 grudnia 2032 roku – według obecnych szacunków.

Mimo że asteroida ma wystarczającą siłę, by stworzyć imponujący krater na powierzchni, jest zbyt mała, by wpłynąć na orbitę Księżyca – pisze Stephanie Werner, profesorka w Centrum Zdatności Zamieszkania Planet na Uniwersytecie Oslo, w e-mailu do forskning.no. 

– Nie sądzę, żeby którakolwiek ze znanych asteroid była w stanie zmienić orbitę Księżyca, gryż ich masa w porównaniu do masy Księżyca jest zbyt mała – pisze Werner. 

Mówimy tu o asteroidach o szerokości wielu kilometrów – czyli znacznie większych niż 2024 YR4. 

Księżyc jest duży i masywny. To jeden z największych księżyców w całym Układzie Słonecznym – jest na przykład dużo większy od Plutona, który jest planetą karłowatą na obrzeżach Układu.

Werner podkreśla, że układ Ziemia–Księżyc jest bardzo stabilny. 

Niektóre modele pokazują, że rotacja Księżyca mogła zostać zmieniona przez naprawdę ogromne uderzenia asteroid w przeszłości – mówi Werner. Ale ta asteroida aż tak duża nie jest.

Silny błysk światła?

Uderzenie nie będzie miało żadnego wpływu na Ziemię – pisze astronom Jan-Erik Ovaldsen w wiadomości do forskning.no. 

Prowadzi stronę internetową poświęconą astronomii: himmelkalenderen.com. 

Jest jednak szansa, że będziemy mogli zobaczyć samo uderzenie, jeśli nastąpi po tej stronie Księżyca, która jest zwrócona ku nam. Z Ziemi nigdy nie widzimy tylnej strony Księżyca.

– Nie mogę tego oszacować, ale widziałem, że niektórzy astronomowie uważają, że uderzenie nie będzie widoczne gołym okiem ze względu na silny błysk światła – pisze. 

– Inni mówią, że prawdopodobnie będzie można zobaczyć błysk światła, nawet w biały dzień. 

To zależy od tego, gdzie dokładnie na powierzchni Księżyca dojdzie do uderzenia – czy w zacienionej, czy w nasłonecznionej części. 

Gdy jest pełnia, cała powierzchnia Księżyca jest oświetlona światłem słonecznym. 

— W przewidywanym dniu uderzenia tarcza Księżyca będzie oświetlona w około 70%. Wstępne obliczenia pokazują, że jest znacznie większa szansa na uderzenie po stronie oświetlonej – pisze Ovaldsen.

Zaznacza, że już wcześniej obserwowano uderzenia w zacienione obszary powierzchni Księżyca jako błyski światła. Przykład takiego błysku można zobaczyć na amatorskim nagraniu Księżyca z 2023 roku. 

– Jeśli szansa na uderzenie w Księżyc się utrzyma lub wzrośnie, zarówno profesjonalne obserwatoria, sondy kosmiczne, jak i tysiące amatorów będą uważnie obserwować sytuację. 

Stephanie Werner uważa, że uderzenie – jeśli do niego dojdzie i nastąpi po widocznej stronie – będzie na tyle duże, że można je będzie zobaczyć przez dobre amatorskie teleskopy. 

Niestety, według niej, bardziej prawdopodobne jest, że uderzenie nastąpi po stronie niewidocznej z Ziemi.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość: Czy szanse wzrosną przed 2032 rokiem? A może 2024 YR4 po prostu zniknie niepostrzeżenie w głębi Układu Słonecznego?

Dział: Kosmos

Autor:
Lasse Biørnstad | Tłumaczenie: Alicja Józefowicz — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.forskning.no/naturvitenskap-universet/hva-skjer-hvis-asteroiden-kolliderer-med-manen/2495769

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE