2023-05-21 19:12:03 JPM redakcja1 K

Człowiek stojący za ChatGPT będzie miał swój wielki moment na Kongresie

Nowy Jork CNN - W 2017 roku przez jakiś czas krążyły plotki, że Sam Altman planuje ubiegać się o stanowisko gubernatora Kalifornii. On jednak zachował swoją regularną posadę jako jeden z najbardziej wpływowych inwestorów i przedsiębiorców w Dolinie Krzemowej.

Ale teraz Altman ma zamiar zadebiutować w polityce w inny sposób.

Altman, prezes i współzałożyciel OpenAI, firmy zajmującej się sztuczną inteligencją, która stoi za kultowym chatbotem ChatGPT i generatorem grafiki Dall-E, ma we wtorek odpowiadać przed Kongresem. Jego pojawienie się jest częścią przesłuchania senackiej podkomisji na temat zagrożeń, jakie sztuczna inteligencja stwarza dla społeczeństwa i jakie zabezpieczenia są potrzebne dla tej technologii.

Według wielu doniesień, w poniedziałek wieczorem ustawodawcy obu partii mają również zorganizować uroczystą kolację z Altmanem. Mówi się, że planują wziąć w niej udział dziesiątki ustawodawców. Jeden z republikańskich polityków opisuje kolację jako część procesu, aby ocenić „niezwykły potencjał i bezprecedensowe zagrożenie, jakie sztuczna inteligencja stawia przed ludzkością".

Na początku bieżącego miesiąca Altman był jednym z kilku prezesów branży tech, którzy spotkali się z wiceprezydent Kamalą Harris, ale również przelotnie z prezydentem Joe Bidenem w ramach starań Białego Domu, aby podkreślić znaczenie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju AI.

Posiedzenia i spotkania odbywają się w czasie, gdy ChatGPT wywołał nowy wyścig zbrojeń w zakresie sztucznej inteligencji. Rosnąca lista firm technologicznych wdrożyła w ostatnich miesiącach nowe narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji, które mogą zmienić sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy i nawiązujemy kontakty. Jednak te same narzędzia spotkały się również z krytyką ze strony największych firm technologicznych, za ich potencjał do wprowadzania zamętu w miejscach pracy, rozpowszechniania dezinformacji i utrwalania uprzedzeń.

Jako dyrektor generalny OpenAI, Altman, jako jedyny, stał się twarzą nowych produktów AI, które mogą generować obrazy i teksty w odpowiedzi na polecenia użytkownika. Posiedzenie w tym tygodniu może tylko ugruntować jego pozycję jako centralnego podmiotu w szybkim rozwoju sztucznej inteligencji, a także zwiększyć kontrolę nad nim i jego firmą.

Ci, którzy znają Altmana, opisali go jako błyskotliwego myśliciela lub kogoś, kto dokonuje trafnych przewidywań. Został nawet nazwany „startupowym Yodą". W tegorocznych wywiadach Altman przedstawiał się jako ktoś, kto jest świadomy zagrożeń stwarzanych przez sztuczną inteligencję, a nawet „trochę przestraszony" tą technologią. On i jego firma zobowiązali się do odpowiedzialnego podążania naprzód.

„Jeśli ktokolwiek wie, dokąd to zmierza, to jest to Sam" –skomentował we wpisie Brian Chesky - dyrektor generalny Airbnb - o Altmanie, który w tym roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób według magazynu Time. „Ale Sam zdaje sobie sprawę z tego, że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Często mówi: „Co o tym sądzisz? Może się mylę? Dzięki Bogu ktoś z tak wielką władzą ma tyle pokory".

Inni chcą, by Altman i OpenAI działali ostrożniej. Elon Musk, który pomógł założyć OpenAI przed odłączeniem się od grupy, dołączył do dziesiątek liderów technologicznych, profesorów i badaczy.Podpisując list skierowany w laboratoria sztucznej inteligencji, takie jak OpenAI, wzywa do zaprzestania kształtowania najpotężniejszych systemów sztucznej inteligencji na co najmniej sześć miesięcy, powołując się na „głębokie ryzyko dla społeczeństwa i ludzkości".

Altman oznajmił, że zgadza się z częścią listu. "Myślę, że ostrożność i rosnący rygor w kwestiach bezpieczeństwa są naprawdę ważne" - powiedział Altman podczas spotkania w zeszłym miesiącu. "Nie sądzę jednak, by list był optymalnym sposobem rozwiązania tego problemu".

OpenAI odmówiło uczestnictwa kogokolwiek w wywiadzie na potrzeby tej historii.

Kolejny Bill Gates

Sukces ChatGPT mógł co prawda przynieść Altmanowi jeszcze większą uwagę opinii publicznej, ale jest on dobrze znaną postacią w Dolinie Krzemowej od wielu lat.

Przed współzałożeniem OpenAI z Muskiem w 2015 roku, Altman, pochodzący z Missouri, studiował informatykę na Uniwersytecie Stanforda. Zrezygnował z niej, aby uruchomić Loopt, aplikację, która pomagała użytkownikom udostępniać swoje lokalizacje znajomym i otrzymywać kupony.

W 2005 roku Loopt był częścią pierwszej grupy firm należących do Y Combinator, prestiżowego akceleratora technologicznego. Paul Graham, współzałożyciel Y Combinator, opisał później Altmana jako „niezwykłego faceta".

„Pamiętam, że po pierwszych trzech minutach spotkania z nim, pomyślałem: Ach, więc taki musiał być Bill Gates, gdy miał 19 lat"- napisał Graham we wpisie z 2006 roku.

Loopt został przejęty za około 43 miliony dolaróww 2012 roku. Dwa lata później Altman przejął od Grahama stanowisko prezesa Y Combinator. Pozycja ta pozwoliła Altmanowi na nawiązanie kontaktu z wieloma wpływowymi postaciami z branży technologicznej. Pozostał na czele akceleratora do 2019 roku.

Margaret O'Mara, historyk technologii i profesor na Uniwersytecie Waszyngtońskim, powiedziała CNN, że Altman „od dawna był podziwiany jako rozważny, znaczący facet pośród niezwykle małej liczby ludzi wpływowych, którzy są na szczycie technologii i dysponująrealnie dużą władzą".

W trakcie rządów Trumpa, Altman postrzegany był jako głośny krytyk prezydenta. Z tego względu krążyły nawet plotki, że rozważa kandydowanie na gubernatora Kalifornii.

Jednak, zamiast kandydować, Altman starał się wspierać kandydatów, którzy prezentują poglądy zgodne z jego wartościami, takimi jak: niższe koszty utrzymania, czysta energia i poświęcenie 10%na badania i rozwój przyszłych technologii z budżetu na obronę kraju.

Altman nadal dąży do osiągnięcia niektórych z tych celów poprzez swoją pracę w sektorze prywatnym. Zainwestował w Helion, firmę zajmującą się badaniami nad syntezą jądrową, która w zeszłym tygodniu podpisała umowę z Microsoftem na zapewnianiegigantowi technologicznemu czystej energii do 2028 roku.

Altman jest również zwolennikiem idei bezwarunkowego dochodu podstawowego, sugerując, że sztuczna inteligencja może pewnego dnia pomóc w osiągnięciu tego celu, generując tak duże bogactwo, że można by je ponownie rozdzielić między społeczeństwo.

Graham powiedział The New Yorker o Altmanie w 2016 roku: „Myślę, że jego celem jest stworzenie przyszłości".

 

Nagła sensacja AI, która powstawała latami

Podczas uruchamiania OpenAI pierwotną misją Muska i Altmana było wyprzedzenie obaw, że sztuczna inteligencja może zaszkodzić ludziom i społeczeństwu.

„Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby przyszłość malowała się w jasnych barwach" - powiedział Musk w rozmowie z New York Times o dyskusji z Altmanem i innymi osobami przed uruchomieniem firmy. „Moglibyśmy siedzieć z boku, zachęcać do nadzoru regulacyjnego, lub uczestniczyć w uczciwej strukturze z ludźmi, którym bardzo zależy na rozwijaniu sztucznej inteligencji w sposób bezpieczny i korzystny dla ludzkości".

W wywiadzie udzielonym podczas premiery OpenAI, Altman wyjaśnił, że firma jest jego sposobem na kierowanie drogą, jaką podąża technologia AI. „Śpię lepiej wiedząc, że teraz mogę mieć wpływ" - powiedział.

Jeśli jest jedna rzecz, co do której zarówno entuzjaści i krytycy sztucznej inteligencji mogą się zgodzić, to fakt, że Altmanowi najwyraźniej udało się zbudować wpływ na szybko rozwijającą się technologię.

Niecałe sześć miesięcy po jego wypuszczeniu, ChatGPT stał sięrozpoznawalną nazwą, niemal synonimem samej sztucznej inteligencji. Dyrektorzy generalni używają go do redagowania e-maili. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami korzystają z Chatu do pisania ofert i sporządzania dokumentów prawnych. Narzędzie zdało egzaminy w szkołach prawniczych i biznesowych oraz było wykorzystywane przez niektórych studentówdościągania. OpenAI wydało niedawno bardziej zaawansowaną wersję technologii leżącą u podstaw ChatGPT.

Giganci technologiczni, tacy jak Google i Facebook, ścigają się teraz, by nadrobić zaległości. Podobna technologia generatywnej sztucznej inteligencji szybko wykorzystywana jest w narzędziach do zarządzania projektami i wyszukiwarkach, które używane są przez miliardy ludzi.

Przyszłość, która kiedyś wydawała się bardzo odległa, teraz wydaje się być tuż za rogiem, niezależnie od tego, czy społeczeństwo jest na nią gotowe, czy nie. Sam Altman przyznał, że nie jest pewien, jak to się skończy.

O'Mara powiedziała, że jej zdaniem Altman pasuje do „techno-optymistycznej szkoły myślenia, która dominuje w Dolinie od bardzo dawna", którą opisuje jako „wyobrażenie, że możemy opracować technologię, która rzeczywiście może uczynić świat lepszym miejscem".

Podczas gdy ostrożne uwagi Altmana na temat sztucznej inteligencji mogą wydawać się sprzeczne z tym sposobem myślenia, O'Mara twierdzi, że może to być jego „rozszerzenie". W istocie, sądzi, jest to związane z „poglądem, że technologia jest przełomowa i może okazać siępozytywnym przełomem, ale ma również tak duże zasięgi, że może być niebezpieczna".

Jeśli sztuczna inteligencja w jakiś sposób pomoże doprowadzić do końca znanego nam społeczeństwa, Altman jestna to bardziej przygotowany, niż większość ludzi.

„Przygotowuję się do przetrwania", powiedział w swoim profilu z 2016 roku w New Yorker, zwracając uwagę na kilka możliwych scenariuszy katastrof, w tym „sztuczną inteligencję, która nas atakuje".

„Staram się nie myśleć o tym za dużo" - powiedział Altman. „Ale mam broń, złoto, jodek potasu, antybiotyki, baterie, wodę, maski przeciwgazowe od Izraelskich Sił Obronnych i duży skrawek ziemi w Big Sur, do którego mogę polecieć".

Dział: Technologia

Autor:
Jennifer Korn | Tłumacz: Aleksandra Drab

Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/05/15/tech/sam-altman-openai/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE