2024-08-20 23:57:52 JPM redakcja1 K

Czy długotrwałe siedzenie i oglądanie telewizji powoduje rozwój demencji?

Po 13 latach obserwacji osób dorosłych i w starszym wieku badania wykazały, że długie oglądanie telewizji zwiększa ryzyko rozwoju demencji.

Zdjęcie: Getty Images

Według informacji z zagranicznych mediów z 19 sierpnia, takich jak Daily Mail, takiego badania dokonano poprzez obserwację i śledzenie danych od 407 000 osób dorosłych w wieku od 37 do 73 lat, zarejestrowanych w brytyjskim projekcie Biobank. Pośród nich około 40 000 osób pozostawiło dane obrazowania mózgu i podczas pierwszej rejestracji (od roku 2006 do 2010) u żadnej z nich nie zdiagnozowano choroby mózgu.

Uczestnicy badania oglądali telewizję przez około 2,7 godziny dziennie. W ciągu 13 lat obserwacji badanych u 5227 osób rozwinęła się demencja, a 6822 doznało udaru mózgu. Dodatkowo 2308 osób zostało zdiagnozowanych z chorobą Parkinsona.

Konkretne obserwacje wykazały, że u osób, które oglądały telewizję od 3 do 5 godzin dziennie, ryzyko demencji było o 15% wyższe w porównaniu z osobami, które oglądały telewizję przez 1 godzinę lub mniej. U osób, które oglądały telewizję przez ponad 5 godzin, ryzyko wzrosło do 44%. Ponadto ryzyko udaru zwiększyło się o 12%, a choroby Parkinsona o 28%.

Nie stwierdzono jednak istotnej różnicy w czasie korzystania z komputera, niezależnie od tego, czy był krótki czy długi. Naukowcy podejrzewają, że może to wynikać z faktu, iż korzystanie z komputera wiąże się ze stosunkowo większymi „wymagającymi psychicznie zachowaniami” niż oglądanie telewizji.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach, którzy przeprowadzili to badanie, odkryli, że istniało połączenie pomiędzy oglądaniem telewizji dłużej niż 5 godzin a zmniejszeniem się istoty szarej i ośrodków pamięci w mózgu. Oba te zjawiska przyczyniają się do chorób mózgu. Jednak zasada, jaką się kierują nie została jasno zrozumiana. Naukowcy wyjaśniają jednak – „Jest teoria, że niska aktywność mięśni i zużycie energii wynikające z siedzącego trybu życia prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego i zmniejszonego przepływu krwi do mózgu”.

Tymczasem amerykańska organizacja naukowa NAS (National Academy of Sciences) także przeprowadziła swoją 12-letnią obserwację uzupełniającą, aby określić różnicę w częstotliwości występowania demencji w zależności od czasu spędzonego na oglądaniu telewizji. W rezultacie u osób, które oglądały telewizję dłużej niż 4 godziny dziennie, ryzyko było o 24% wyższe w porównaniu z osobami, które telewizji nie oglądały.

Dział: Aktualności

Autor:
Mun Jiyeon | Tłumaczenie: Alicja Kempara – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.chosun.com/medical/2024/08/20/UCHR7BKEWFGQDG6PM7ZJ36MTEQ/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE