Czy istnieją faktyczne sposoby walki ze zmianami klimatycznymi? Tak.
Ludzie mają rozwiązania na walkę z globalnym kryzysem środowiskowym. Czy mamy chęć?
Dowód na to, że ludzie wywołują zmiany klimatyczne z drastycznymi konsekwencjami dla życia na planecie, jest przytłaczający.
Eksperci zaczęli podnosić alarm na temat globalnego ocieplenia w 1979 roku, zmiana jest teraz określana szerszym terminem zmian klimatycznym, preferowanym przez naukowców do opisywania kompleksowych zmian wpływających teraz na pogodę naszej planety oraz jej system klimatyczny. Zmiany klimatyczne obejmują nie tylko wzrost średnich temperatur, ale także ekstremalne zjawiska pogodowe, zmiany dziko żyjących populacji i ich środowisk życia, podwyższenie poziomu mórz oraz wiele innych skutków.
Ponad 200 krajów ‒ 193 kraje plus 27 członków Unii Europejskiej ‒ podpisało Paryskie Porozumienie Klimatyczne, porozumienie stworzone w 2015 roku w celu walki ze zmianami klimatycznymi na skalę globalną. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), który syntezuje naukowy konsensus w sprawie problemu, postawił na celu utrzymanie ocieplania poniżej 2℃ (3,6℉) i dążenie do jeszcze niższej granicy 1,5℃ (2,7℉).
Jednak według Climate Action Tracker żaden kraj nie stworzył polityki pozwalającej utrzymać ocieplenie poniżej 1,5℃. Obecne emisje prowadzą świat do ocieplenia o 2,8℃ przed końcem tego stulecia.
Uporanie się ze zmianami klimatu będzie wymagało wielu rozwiązań, ‒ nie ma żadnego magicznego pocisku. Prawie wszystkie z tych rozwiązań już istnieją. Obejmują zmiany na światową skalę od źródeł elektryczności po ochronę lasów przed wycinką.
Obiecująca nowa technologia
Lepsza technologia pomoże zmniejszyć emisję z działań takich jak produkcja i prowadzenie pojazdów.
Naukowcy pracują nad sposobami zrównoważonej produkcji wodoru, którego większość jest obecnie otrzymywana z gazu ziemnego do napędzania zero-emisyjnych ogniw paliwowych dla transportu i elektryczności.
Zasób energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych powiększa się, w Stanach Zjednoczonych połączenie wiatru, światła słonecznego, energii geotermalnej i innych odnawialnych źródeł energii zapewnia 20% narodowej elektryczności.
Nowe technologiczne osiągnięcia zapowiadają budowę lepszych baterii do magazynowania tej energii ze źródeł odnawialnych, zaprojektowanie mądrzejszych sieci elektrycznych oraz pozyskiwanie dwutlenku węgla z elektrowni i magazynowanie go pod ziemią lub przekształcanie w cenne produkty takie jak benzyna. Niektórzy upierają się, że energia atomowa ‒ pomijając rozterki na temat bezpieczeństwa, użycia wody i toksycznych odpadów ‒ powinna także być częścią rozwiązania, ponieważ elektrownie nuklearne nie przyczyniają się do żadnego szczególnego zanieczyszczenia powietrza w trakcie użytkowania.
Powinniśmy zwrócić się w stronę geoinżynierii?
Podczas gdy zatrzymanie emisji nowych gazów cieplarnianych jest konieczne, naukowcy mówią, że musimy wyekstrahować z atmosfery znajdujący się już w niej dwutlenek węgla, efektywnie wysysając go z nieba.
Wyciąganie węgla z atmosfery jest rodzajem geoinżynierii, nauki kolidującej z naturalnym systemem Ziemi o kontrowersyjnym podejściu do walki ze zmianą klimatu.
Inne rodzaje geoinżynierii obejmują użycie w powietrzu aerozoli odbijających promieniowanie słoneczne lub blokowanie słońca ogromnym kosmicznym lustrem. Badania sugerują, że nie wiemy wystarczająco dużo o potencjalnych zagrożeniach geoinżynierii, by ją wdrożyć.
Odtwarzanie natury w celu ochrony planety
Sadzenie drzew, odbudowywanie trawy morskiej i zwiększenie wykorzystania rolniczych roślin okrywowych może pomóc w usunięciu znaczących ilości dwutlenku węgla.
Amazoński las deszczowy jest ważnym ziemskim rezerwuarem węgla, jednak badania opublikowane w 2021 roku pokazywały, że wycinka lasu przekształciła rezerwuar w źródło zanieczyszczenia.
Odnawianie i ochrona przyrody może zapewnić nawet 37% złagodzenia klimatu koniecznego do osiągnięcia Paryskiego Porozumienia celów na rok 2030. Ochrona tych ekosystemów może także zapewnić bioróżnorodność, zapewniając podwójną wygraną dla natury.
Przystosuj się ‒ lub nie
Społeczeństwa na całym świecie już zauważają, że przystosowanie musi stanowić część odpowiedzi na zmianę klimatu. Od terenów często zagrożonych powodziami jak nadbrzeżne miasta do regionów mierzących się z nasileniem susz i pożarów nowa fala inicjatyw skupia się na poprawianiu odporności. Zaliczamy do nich zapobieganie lub radzenie sobie z erozją gleby, budowanie mikrosieci i innych systemów energetycznych zaprojektowanych do radzenia sobie ze wstrząsami oraz projektowanie budynków biorąc pod uwagę podnoszący się poziom mórz.
W zeszłym roku została podpisana ustawa o redukcji inflacji, co było historyczną inwestycją w walkę ze zmianami klimatycznymi i przystosowaniem się do nich.
Aktualne książki takie jak Drawdown i Designing Climate Solutions zaproponowały odważne, ale proste plany na odwrócenie naszego obecnego kierunku. Pomysły różnią się, ale przesłanie jest spójne: Już mamy wiele z narzędzi koniecznych do walki ze zmianami klimatu. Niektóre z pojęć są szeroko zakrojone i wymagają wdrożenia przez rządy lub firmy, jednak wiele innych zakłada zmiany, które może wprowadzić każdy ‒ na przykład ograniczenie spożycia mięsa lub przemyślenie swoich środków transportu.
„Dziś mamy technologię do szybkiego przejścia na system czystej energii” piszą autorzy Designing Climate Solutions. „A cena tej przyszłości bez wliczania zysków środowiskowych jest prawie taka sama jak przyszłości intensywnie węglowej”.
Dział: Nauka
Autor:
National Geographic, Autor: Christina Nunez | Tłumaczenie: Eliza Gorzelak
Źródło:
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/global-warming-solutions