2024-05-21 21:53:43 JPM redakcja1 K

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że podczas uprawiania sportu czas płynie wolniej? Naukowcy potwierdzają

Zgodnie z wynikami badania dotyczącego postrzegania czasu przez osoby uprawiające sport „czas", a raczej poczucie czasu naprawdę zwalnia podczas uprawiania sportu, ale jak to się dzieje?

Fot. Cumhurriyet

Według nowego badania, ćwiczenia fizyczne mogą zaburzać nasze postrzeganie czasu. Fakt, że nawet 1-godzinne treningi wydają się dłużyć godzinami, dowodzi, że Einstein miał rację. Nowe badanie, które idzie o krok dalej w zakresie badań nad sportem, ujawniło, że dla wielu osób nasze indywidualne postrzeganie czasu zwalnia i wydłuża się podczas ćwiczeń. Co to oznacza?

To postrzegane „zniekształcenie percepcji czasu” jest bardziej wyraźne podczas ćwiczeń niż w spoczynku (przed lub po ćwiczeniach). 

W tym miejscu musimy odnieść się do nagrodzonej Nagrodą Nobla teorii względności Alberta Einsteina, która zrewolucjonizowała nasze rozumienie czasu i przestrzeni. Teoria ta sugeruje, że upływ czasu nie jest absolutny, a percepcja zależy od układu odniesienia i wpływu grawitacji.

Kiedy ludzie znajdują się w sytuacjach, w których nie chcą być, mogą czuć się tak, jakby żyli w tej chwili na zawsze. Jednak, gdy doświadczamy przyjemnych przeżyć, mamy wrażenie, że czas płynie szybko.

Nowe badanie pokazuje, że wysiłek fizyczny może zniekształcać nasze postrzeganie czasu, sprawiając, że czujemy, że czas płynie wolniej niż zwykle.

Naukowcy przypisują tę różnicę w postrzeganiu czasu trwania aktywności fizycznej dwóm teoriom: po pierwsze, przeciążeniu mózgu, a po drugie, zmianom w biochemii organizmu. Mózg osób ćwiczących otrzymuje duże ilości informacji płynących z ich ciał. Oznacza to, że mózg ma wiele do przetworzenia dla swoich ośrodków uwagi i kontroli. 

W międzyczasie mózg musi monitorować tempo oddychania, regulować tętno, koordynować złożone ruchy mięśni i radzić sobie z odczuwanym bólem lub zmęczeniem. Cały ten wysiłek odciąga mózg od typowego postrzegania czasu. 

Z drugiej strony wysiłek fizyczny powoduje istotne zmiany w biochemii organizmu. Przypływ hormonów i neuroprzekaźników, które przekazują sygnały neuronowe wzdłuż układu nerwowego za pomocą tych nośników chemicznych, wystarczy, aby przytłoczyć system. Z drugiej strony ćwiczenia zwiększają uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, endorfiny i adrenalina, które wpływają na nastrój, pobudzenie i koncentrację, co z kolei wpływa na postrzeganie czasu ze względu na zmianę biochemii mózgu.

Czy konkurowanie z innymi ma wpływ na postrzeganie czasu podczas ćwiczeń?

Odpowiedź na to pytanie przyniosła interesujący wynik: obecność przeciwników miała niewielki lub żaden wpływ na postrzeganie czasu przez uczestników. Wynik ten wskazywał, że głównym czynnikiem wpływającym na zmiany w postrzeganiu czasu był sam wysiłek fizyczny, a nie presja psychologiczna lub podekscytowanie związane ze współzawodnictwem.

„To badanie pokazuje, że ćwiczenia rzeczywiście wpływają na nasze postrzeganie czasu” - mówi autor badania Andrew Mark Edwards, profesor i dyrektor School of Psychology and Life Sciences na Canterbury Christ Church University. 

Innym wnioskiem płynącym z badania jest to, że percepcja ta nie zmienia się u osób, które ćwiczą rzadziej lub wkładają mniej wysiłku. Innymi słowy, nie ma bezpośredniej korelacji między poziomem indywidualnego wysiłku a tym, jak bardzo czas zwalnia. Sugeruje to, że postrzeganie czasu może być zniekształcone nawet u osób, które często ćwiczą lub wykonują intensywne treningi.

Dział: Nauka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE