Czy lek zapobiegawczy może być skuteczny u osób z migreną i bólem głowy związanym z nadużywaniem leków?
Lek stosowany w zapobieganiu migrenie może być również skuteczny u osób z migreną, które doświadczają bólów głowy związanych z nadużywaniem leków, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w numerze online z 26 czerwca 2024 roku czasopisma Neurology®, medycznego czasopisma Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Zdjęcie: Robert Recker Getty Images
Osoby z przewlekłą migreną, które nadużywały leków przeciwbólowych, miały mniej dni migrenowych i bólowych oraz mniej dni stosowania leków przeciwbólowych podczas stosowania leku zapobiegawczego atogepant.
„Nadużywanie leków przeciwbólowych jest powszechne wśród osób z migreną, które próbują radzić sobie z często osłabiającymi objawami” – powiedział autor badania Peter J. Goadsby, MD, PhD, z King's College London i członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. „Jednak nadużywanie leków może prowadzić do większejliczby bólów głowy, zwanych bólami głowy z odbicia, więc potrzebne są bardziej skuteczne leczenia zapobiegawcze. Nasze odkrycia są zachęcające, sugerując, że atogepant może pomóc zmniejszyć potrzebę stosowania leków przeciwbólowych u osób z przewlekłą migreną.”
Badanie obejmowało 755 uczestników z przewlekłą migreną, zdefiniowaną jako 15 lub więcej dni bólu głowy miesięcznie, z ośmioma lub więcej dniami kwalifikującymi się jako migrena.
W tej grupie 66% spełniało kryteria nadużywania leków, zdefiniowane jako przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol przez 15 lub więcej dni w miesiącu, triptanów lub ergotów przez 10 lub więcejdni w miesiącu lub ich kombinacji przez10 lub więcej dni.
Na początku badania średnia liczba dni migrenowych wynosiła od 18 do 19, a średnia liczba dni stosowania leków przeciwbólowych od 15 do 16.
Przez 12 tygodni uczestnicy otrzymywali 30 mg atogepantu dwa razy dziennie, 60 mg raz dziennie lub placebo. Atogepant jest antagonistą receptora peptydu powiązanego z genem kalcytoniny (CGRP), czyli inhibitorem CGRP. CGRP to białko odgrywające kluczową rolę w inicjowaniu procesu migrenowego.
Uczestnicy rejestrowali swoje migreny i bóle głowy w elektronicznym dzienniku, zapisując cechy, takie jak czas trwania i intensywność, czy wystąpiła aura lub nudności oraz czy przyjęli inne leki.
Badacze odkryli, że w przypadku uczestników z nadużywaniem leków, ci, którzy przyjmowali atogepant dwa razy dziennie, mieli średnio o trzy dni mniej migrenowych miesięcznie i o trzy dni mniej bólu głowy w porównaniu z grupą placebo. Ci, którzy przyjmowali lek raz dziennie, mieli o dwa dni mniej migrenowych miesięcznie i o dwa dni mniej bólu głowy w porównaniu z placebo. Obie grupy miały także o trzy dni mniej stosowania leków przeciwbólowych w celu złagodzenia objawów w porównaniu do placebo. Badacze stwierdzili, że podobne redukcje zaobserwowano wśród uczestników bez nadużywania leków.
Wśród osób z nadużywaniem leków 45% tych, którzy przyjmowali lek dwa razy dziennie i 42% tych, którzy przyjmowali go raz dziennie, miało 50% lub większą redukcję średniej liczby dni migrenowych miesięcznie w porównaniu do 25% grupy placebo.
Liczba osób spełniających kryteria nadużywania leków również spadła o 62% wśród tych, którzy przyjmowali lek dwa razy dziennie, oraz o 52% wśród tych, którzy przyjmowali go raz dziennie.
„Na podstawie naszych wyników leczenie atogepantem może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju bólu głowy z odbicia poprzez zmniejszenie stosowania leków przeciwbólowych” – powiedział Goadsby. „Może to prowadzić do poprawy jakości życia osób żyjących z migreną.”
Goadsby zaznaczył, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić długoterminowe bezpieczeństwo i skuteczność atogepantu oraz zbadać potencjalne ryzyko nawrotu nadużywania leków u osób z migreną.
Ograniczeniem badania było to, że uczestnicy rejestrowali swoje bóle głowy i stosowanie leków w elektronicznych dziennikach, więc istnieje możliwość, że niektórzy uczestnicy nie rejestrowali wszystkich informacji dokładnie.
Badanie było finansowane przez firmę AbbVie, producenta atogepantu. Goadsby poinformował, że otrzymał wynagrodzenie od AbbVie podczas badania.
Dział: Aktualności
Autor:
American Academy of Neurology | Tłumaczenie: Zuzanna Staska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.sciencedaily.com/releases/2024/06/240626173604.htm