2024-05-11 15:50:59 JPM redakcja1 K

Czy muzyka pomaga ci w matematyce?

Czy zauważyłeś kiedyś, że niektóre piosenki zaczynają się od „raz, dwa, trzy, cztery”? Słychać to w piosenkach tak różnych artystów jak The Beatles, OutKast i Taylor Swift. Ale dlaczego oni liczą? Liczenie, które słyszysz, jest małą wskazówką do ważnego faktu - matematyka stoi za prawie wszystkim w muzyce! Jak to możliwe? Zastanówmy się razem!

Zdjęcie: Shutterstock

Najpierw zacznijmy od „naliczania”. Muzycy często liczą (na głos lub w myślach), aby upewnić się, że wszyscy zaczynają piosenkę w tym samym czasie. Kiedy już zaczną razem, wszyscy muszą pozostać w tym samym rytmie. Każda piosenka ma jednostajny rytm, jak uderzenie bębna. Niektóre piosenki mają szybszy lub wolniejszy rytm niż inne. Nazywa się to tempem. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego czas, „tempus”. Tempo mówi nam, jak szybka lub wolna jest piosenka. Jednym z pierwszych sposobów, w jaki małe dzieci mogą zacząć uczyć się pomysłów matematycznych, jest nauczenie się, jak robić stały rytm! 

Miarowy rytm to jeden z rodzajów wzorców. Inne wzorce w muzyce również odnoszą się do matematyki. Możemy dostrzec wzorce w tym, jak daleko od siebie są nuty. Nuty to sposób, w jaki piszemy lub myślimy o dźwiękach w muzyce. Czasami gramy więcej niż jedną nutę na raz. Są to tak zwane akordy. Niektóre nuty brzmią lepiej, gdy są grane w tym samym czasie. To dlatego, że są dzielą je konkretne odległości! 

Możemy również łączyć ze sobą nuty, aby tworzyć piosenki. Utwory tworzą wzory dzięki nutom. Wiele piosenek powtarza w kółko ten sam wzór nut. Pomyśl na przykład o „Gwiazdko, Gwiazdko”. Inne piosenki za każdym razem zmienią nieco wzór. Muzycy potrzebują również liczb, aby zrozumieć, jak grać muzykę. Jeśli spojrzysz na muzykę pisaną, zobaczysz dwie liczby po lewej stronie każdego zestawu wierszy.

Często ta liczba wygląda następująco: 4/4. Nazywa się to metrum. Górna liczba w metrum mówi muzykowi, ile uderzeń znajduje się w każdym takcie lub części linii muzycznej.  Druga liczba mówi nam, jaki rodzaj nuty otrzymuje jedno uderzenie. Cyfra „4” na dole informuje nas, że ćwierćnuta dostaje jedno uderzenie. I tu dochodzimy do ułamków! Nuty są uporządkowane według długości. Na przykład w metrum 4/4 nuta, która brzmi przez cztery uderzenia, jest całą nutą. Nuta, która brzmi przez dwa uderzenia, jest półnutą. Nuta, która brzmi tylko przez jedno uderzenie, to ćwierć lub 1/4 nuty. Są też mniejsze nuty! Możesz mieć ósemki (1/8), a nawet szesnastki (1/16). Jeśli dziecko umie już grać muzykę, ułatwi mu to naukę ułamków w szkole. 

To tylko kilka przykładów, które pokazują jak muzyka i matematyka są ze sobą powiązane. Gdy dowiesz się więcej o muzyce i matematyce, zobaczysz więcej powiązań! Ale czy muzyka może ci pomóc w matematyce lub odwrotnie? Miałoby to sens, że nauka muzyki może pomóc ci w matematyce, a znajomość matematyki może pomóc ci stać się lepszym w muzyce. Nauka nie jest jednak jasna. Uczniowie, którzy grają na instrumencie, zwykle lepiej radzą sobie na testach matematycznych niż ci, którzy tego nie robią. Ale naukowcy nie udowodnili, dlaczego tak jest.

Może to być spowodowane tym, że znajomość muzyki pomaga uczniom lepiej uczyć się matematyki. Ale może być też tak, że uczniowie, którzy grają na instrumencie, chodzą do szkół, które bardzo dobrze uczą matematyki. Albo może być tak, że mają rodziny, które bardzo pomagają im w szkole. Możliwe, że niektórzy uczniowie są naturalnie dobrzy zarówno w matematyce, jak i muzyce, ponieważ używają podobnych części mózgu! Oczywiste jest, że muzyka jest dobra dla naszych mózgów, niezależnie od tego, czy czyni nas lepszymi w matematyce, czy nie. 

Odtwarzanie muzyki wykorzystuje kilka części mózgu jednocześnie. Muzycy muszą używać swoich mózgów, aby widzieć muzykę, słyszeć nuty i dotykać instrumentu we właściwy sposób, aby wydawać dźwięki. A ich mózgi muszą bardzo szybko uporządkować wszystkie te informacje! Nauka muzyki to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. Muzyka może pomóc ci w matematyce. Matematyka może ci pomóc w muzyce. Ale niezależnie od tego, czy tak jest czy nie, można się dobrze bawić, ucząc się obu! Na jakim instrumencie chciałbyś dziś zagrać by poćwiczyć mózg? 

Dział: Nauka

Autor:
Wonderopolis | Tłumaczenie: Zofia Trawińska

Źródło:
https://www.wonderopolis.org/wonder/Does-Music-Help-You-With-Math

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE