Czy odnawialne źródła energii mogą uczynić Brazylię potęgą w dziedzinie sztucznej inteligencji?
Przez ostatni rok narracja dotycząca energii i klimatu była ściśle powiązana z pytaniami o wpływ sztucznej inteligencji na zapotrzebowanie na energię. W miarę jak firmy technologiczne ścigają się w budowie nowych centrów danych, odwróciły one amerykańską opowieść o redukcji emisji do góry nogami.

Zdjęcie: Dado Galdieri/Bloomberg—Getty Images
W tym kontekście Brazylia dostrzega swoją szansę. Dotychczas historia rosnącego zapotrzebowania na energię dla AI była domeną Stanów Zjednoczonych, jednak brazylijscy urzędnicy chcą przekonać firmy technologiczne, by zainwestowały właśnie w ich kraju.
Podkreślają strategiczne położenie Brazylii jako centralnego węzła w Ameryce Południowej oraz sprzyjające polityki rządu, ale największym atutem jest system energetyczny: niemal 90% energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł, a kraj już teraz dysponuje dobrą infrastrukturą przesyłową umożliwiającą dystrybucję energii na terenie całego państwa.
Gdy rozmawiałem w tym tygodniu z brazylijskimi urzędnikami, temat ten zdawał się być na ustach wszystkich. „Nasze przesłanie do świata, oparte na naszym planie, jest takie, że zapotrzebowanie na energię ze strony AI można zaspokoić dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii” powiedział mi Luis Manuel Rebelo Fernandes, wiceminister nauki, technologii i innowacji Brazylii, podczas panelu na Web Summit w Rio de Janeiro.
Widać już oznaki, że ta strategia przynosi efekty: w całej Brazylii powstają dziesiątki nowych centrów danych, a giganci tacy jak Amazon i Microsoft inwestują tam miliardy dolarów.
To ważna historia nie tylko dla samej Brazylii i rynku Ameryki Łacińskiej, ale także przykład tego, jaką przewagę konkurencyjną może dać czysta energia. Ponieważ w niektórych krajach rozwijających się energia elektryczna coraz częściej pochodzi z energii słonecznej, mogą one przyciągać zagraniczne inwestycje – nie tylko związane ze sztuczną inteligencją, ale także ze strony zagranicznych inwestorów, którym zależy, aby ich produkty były wytwarzane w sposób ekologiczny.
Historia czystej energii w Brazylii zaczęła się na długo przed tym, zanim zmiany klimatyczne stały się globalnym problemem. Już pod koniec XIX wieku kraj ten budował tamy, aby zasilać swój przemysł, wykorzystując około 60 tysięcy kilometrów wodnych szlaków do produkcji energii.
W latach 60. XX wieku Brazylia budowała ogromne tamy, które samodzielnie zapewniają dużą część energii kraju. Ponieważ elektrownie wodne nie zawsze znajdują się blisko miast, Brazylia stworzyła rozbudowany system przesyłowy, tworząc zintegrowaną sieć. (W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, które mają złożony system podzielony na trzy główne regiony, z regulacjami rozproszonymi między stanami a rządem federalnym).
Krótko mówiąc, Brazylia nie stworzyła czystej sieci energetycznej po to, by móc chwalić się ekologicznym przesłaniem. Jednak, w miarę jak wielkie firmy dążą do realizacji swoich celów klimatycznych (choć może mniej głośno niż wcześniej), daje jej to istotną przewagę.
„Brazylia jest w dobrej pozycji” powiedziała mi w Sao Paulo Luciana Aparecida da Costa, dyrektorka ds. infrastruktury, transformacji energetycznej i zmian klimatycznych w brazylijskim banku rozwoju BNDES. „Ale wiemy, że musimy konkurować z innymi krajami, aby to przyciągnąć”.
Mimo że sieć energetyczna jest mocnym atutem, Brazylia nadal musi odpowiedzieć na pewne pytania. Zmiany klimatyczne wpływają na poziom wód, co budzi obawy o niezawodność energii wodnej. Ponadto gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię może nadwyrężyć sieć, podobnie jak dzieje się to w Stanach Zjednoczonych.
Aby zaradzić tym obawom, brazylijski rząd priorytetowo traktuje wspieranie nowych źródeł odnawialnej energii, które będą towarzyszyć nowym centrom danych. Finansowanie tego celu to kluczowy element brazylijskiego planu AI o wartości 4 miliardów dolarów, ogłoszonego w zeszłym roku. „Każda rozbudowa infrastruktury obliczeń wysokiej wydajności w naszym planie jest powiązana z rozwojem dedykowanych źródeł energii odnawialnej” powiedział Fernandes.
Podobne kroki podejmują prywatne firmy. Na przykład w kwietniu agencja Reuters poinformowała, że właściciel TikToka, firma ByteDance, rozważa ogromną inwestycję w centrum danych w Brazylii, poszerzając swoją obecność w dziedzinie AI – wraz z nową elektrownią wiatrową.
Dla jasności: nie ma wątpliwości, że wyścig w dziedzinie AI, na dzień dzisiejszy, toczy się głównie między USA a Chinami. To tam rozwijane są modele AI i tam rozlokowuje się najwięcej kapitału. Jednak propozycja Brazylii – i jej pierwsze sukcesy – przypominają o konkurencyjnej sile czystej energii na globalnym rynku.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Justin Worland | Tłumaczenie: Martyna Frańczak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/