2023-05-19 13:32:08 JPM redakcja1 K

Czy te wieże oczyszczające powietrze mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia w Indiach?

W parku w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie elegancka „wieża” filtrująca cicho oczyszcza otaczające powietrze od zeszłego lata. Nazwane Verto, urządzenie o wysokości 5,5 metra zmniejsza poziom dwutlenku azotu i niebezpiecznych drobnych cząstek w żłobku Sunder w New Delhi, filtrując 600 000 metrów sześciennych powietrza dziennie – co odpowiada objętości 273 balonów na ogrzane powietrze .

Prototyp wieży filtrującej powietrze Verto został zainstalowany w parku Sunder Nursery w New Delhi.

 

Teraz, po zebraniu danych z prototypu, architekci stojący za wynalazkiem wierzą, że ich projekt można zwiększyć, aby oczyścić duże przestrzenie publiczne, dzielnice, a nawet całe miasta. 

Zaprojektowane przez firmę architektoniczną Studio Symbiosis, która ma biura w Indiach i Niemczech, wieże zawierają pięć „kostek” filtrujących powietrze ułożonych w geometryczną skorupę. Współzałożyciele firmy, mąż i żona, Amit i Britta Knobel Gupta, twierdzą, że ich urządzenia napędzane wentylatorami mogą oczyszczać powietrze w promieniu od 200 do 500 metrów w zamkniętych przestrzeniach, chociaż na zewnątrz odległość ta byłaby od 100 do 350 metrów, w zależności od prędkości wiatru i otwartości otoczenia. 

 

Geometryczna fasada została zaprojektowana tak, aby zmaksymalizować ilość wiatru wciąganego do filtrów.

 

„Teraz, gdy (wyniki z prototypu) są tym, czego oczekiwaliśmy, zaczniemy rozmawiać z władzami rządowymi o dalszej instalacji”, powiedział Amit podczas rozmowy wideo z New Delhi, ujawniając, że firma rozmawiała również z potencjalnymi nabywcami w krajach z Uzbekistanu do Francji i Nowej Zelandii. Studio Symbiosis poinformowało, że firma budowlana w USA rozważa zamówienie około 40 wież do usuwania kurzu i drobnego gruzu na placach budowy.

„Myślę, że (można je również zainstalować) w parkach publicznych i placach publicznych, gdzie ludzie spędzają czas na świeżym powietrzu” – powiedziała Britta, dodając, że instalacja wież w miejscach, w których śpią bezdomni, może być „bardzo korzystna”. 

Wywodząc swoją nazwę od łacińskiego słowa „vertente” lub „obrócić”, zakręcany kształt Verto został zaprojektowany tak, aby przepychać jak najwięcej powietrza przez powierzchnię urządzenia, gdzie jest ono zasysane do filtrów i wydalane. Wykorzystując filtry niemieckiej firmy Mann+Hummel, architekci ze Studia Symbiosis skupili się na stworzeniu najbardziej efektywnego kształtu wież, z cyfrowymi modelami symulującymi różne warunki wietrzne. 

„Wszystko zależy od prędkości wiatru, więc przyjrzeliśmy się odrzutowcom – i temu, jak działają ich silniki napędowe – a także spojlerom samochodowym” – powiedział Amit, wyjaśniając, jak niewielkie poprawki sprawiły, że wieże były bardziej aerodynamiczne. -  „Był to proces ciągły, jeśli chodzi o próbę uzyskania optymalnego kształtu, który zwiększyłby prędkość wiatru i powierzchnię”. 

Wieża jako „produkt masowy” 

Według badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym The Lancet, tylko w 2019 roku zanieczyszczenie powietrza spowodowało prawie 1,6 miliona zgonów w Indiach. New Delhi jest regularnie spowite smogiem, a emisje z pojazdów, spalanie upraw i elektrownie węglowe przyczyniają się do pogarszania się jakości powietrza w mieście. 

Amerykański Health Effects Institute w zeszłym roku uznał stolicę Indii za miasto o największym na świecie narażeniu na pył zawieszony PM2,5. Oprócz bezpośredniego wpływu zanieczyszczenia, wynikająca z tego zmiana klimatu spowodowała fale upałów, które zabiły ponad 24 000 osób w tym kraju od 1992 r., wynika z badań opublikowanych w zeszłym miesiącu przez University of Cambridge. 

Małżeństwo Gupta twierdzą, że po przeprowadzce do New Delhi z Londynu skłoniły ich do działania własne negatywne doświadczenia związane z zanieczyszczeniem. „Naszą podstawową działalnością jest architektura — nie chcieliśmy zajmować się oczyszczaniem powietrza” — powiedział Amit. -  „Ale zanieczyszczenie tutaj było po prostu nie do zaakceptowania. Jest tragicznie."

 

Prototyp, który zdaniem architektów zużywa tyle samo energii, co odkurzacz przemysłowy, został zainstalowany w sierpniu.

 

Jak na ironię, używając wentylatorów elektrycznych do zasysania powietrza, wieże przyczyniają się – choć znikomo – do emisji, które starają się złagodzić. Aby zmniejszyć wpływ Verto na środowisko, Studio Symbiosis zainstalowało energooszczędne „inteligentne” wentylatory, które zmieniają się w zależności od lokalnych warunków (zwalniają, gdy zanieczyszczenie jest niskie lub gdy silny wiatr zapewnia naturalny przepływ powietrza). Architekci twierdzą, że każda wieża zużywa energię w takim samym tempie jak odkurzacz przemysłowy, „ale przy 100-krotnie większym przepływie powietrza”. 

Dodali, że filtry, które należy wymieniać co trzy do dziewięciu miesięcy, częściowo nadają się do recyklingu. Hałas generowany przez wieże wynosi maksymalnie 75 decybeli, podobnie jak w przypadku standardowego blendera kuchennego. 

Amit oszacował, że do filtrowania powietrza w centrum New Delhi potrzebnych będzie „może 100” wież, chociaż powiedział, że do obliczenia dokładniejszych danych potrzebne będą dalsze badania i „model w pełnej skali”. Urządzenia, które są wykonane z betonu zbrojonego włóknem szklanym, są również zaprojektowane tak, aby można je było łatwo montować i transportować, z nadzieją na ich wdrożenie na dużą skalę. 

„Są wykonane z powtarzających się modułów, więc nie potrzebujemy tak wielu form i możemy je spakować na płasko i wysłać” — powiedziała Britta. „Chodzi o to, aby był to produkt masowy” – dodał Amit. 

Dział: Przyroda

Autor:
Oscar Holland | Tłumaczył: Jakub Kwiatkowski

Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/05/18/style/india-air-purification-towers-pollution-problem/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE