Czym jest grypa H1N2?
H1N2 to podtyp wirusa grypy typu A, który jest również nazywany ptasią grypą.
Mikrofotografia elektronowa cząstek wirusa grypy. Źródło: CDC.
H1N2 obecnie stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ rozprzestrzenił się zarówno wśród ludzi, jak i populacji świń. Grypa jest silnie zakaźną infekcją dróg oddechowych, powodującą poważne schorzenia, zwłaszcza u osób bardzo młodych lub bardzo starych oraz u osób już dotkniętych istniejącym stanem zdrowia.
Wśród ludzi znane są tylko trzy podtypy wirusa grypy typu A, są to H1N1, H1N2 i H3N2. Wirus grypy jest zdolny do mutacji i tworzenia różnych szczepów, chociaż objawy wywołane przez nowe szczepy są takie same jak te obserwowane przy pierwotnym wirusie. Dlatego objawy wywołane przez H1N2 nie są bardziej poważne niż te wywołane przez inne szczepy wirusa, a H1N2 nie został powiązany z żadnym szczególnym wzrostem aktywności grypy. Niemniej jednak częsta mutacja wirusa grypy oznacza, że czasami konieczne są regularne szczepienia, aby chronić ludzi przed nowo pojawiającymi się szczepami.
Szczytową transmisję wirusa H1N2 odnotowano między grudniem 1988 a marcem 1989 roku w sześciu miastach w Chinach. W tym czasie zidentyfikowano dziewiętnaście izolatów H1N2, ale dalsze rozprzestrzenianie się nie wystąpiło. W sezonie grypowym 2001-2002 na półkuli północnej H1N2 został zidentyfikowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Rumunii, Irlandii, na Łotwie, w Omanie, Indiach, Malezji i Singapurze. Najwcześniejszy zgłoszony wybuch miał miejsce w Indiach 31 maja 2001 roku.
6 lutego 2002 roku pierwsze przypadki H1N2 zostały zgłoszone w Wielkiej Brytanii, Egipcie i Izraelu przez Światową Organizację Zdrowia oraz przez Publiczny Serwis Laboratoriów Zdrowia w Wielkiej Brytanii.
Inny szczep, nazywany 2001-2002 Grypą H1N2 Wisconsin, wydaje się ewoluować poprzez mutację podtypów H1N1 i H3N2 już krążących. Wirus ma podobne białko hemaglutyniny i białko neuraminidazy do tych znalezionych w obecnym wirusie H1N1 oraz wirusach H3N2, odpowiednio. Oznacza to, że szczepionka przeciw grypie powinna chronić przed tym wirusem grypy, a także przed obecnymi wirusami H1N1, H3N2 i grypy typu B.
Objawy
Poniżej przedstawiono przykłady różnych objawów choroby związanych z zakażeniem H1N2:
- Ból gardła
- Ból mięśni
- Ból głowy
- Katar
- Gorączka
- Kaszel
- Ogólna niemoc
- Łzawienie oczu
- Zablokowany nos
- Ból stawów
- Zmęczenie
- Dreszcze
- Czerwony gardło, nos i oczy
- Utrata apetytu
Powikłania
Poniżej przedstawiono przykłady powikłań, które mogą wystąpić w wyniku zakażenia H1N2:
- Dzieci mogą być narażone na drgawki gorączkowe, formę napadu padaczkowego związaną z gorączką
- Objawy jakiejkolwiek istniejącej astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc mogą być nasilone
- Jakiekolwiek istniejące niewydolności serca mogą również ulec nasileniu
- Może rozwinąć się zapalenie płuc
- Zakażenie H1N2 może mieć negatywne skutki dla rozwijającego się płodu w łonie matki
- W ciężkich przypadkach zakażenie może prowadzić do śmierci
Leczenie
Osobom z grypą H1N2 zaleca się jak najwięcej odpoczynku w łóżku oraz utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia poprzez picie dużej ilości płynów. Mogą być przepisane leki przeciwwirusowe, aby pomóc zmniejszyć nasilenie objawów, takich jak zatkanie nosa, ból i gorączka. Przykłady leków przeciwwirusowych to Relenza i Tamiflu.
Mogą być również przepisane leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, aspiryna, kodeina i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Regularne uczestnictwo w corocznych szczepieniach przeciw grypie zapobiegnie dalszym zakażeniom wirusem grypy.
Dział: Medycyna
Autor:
Sally Robertson | Tłumaczenie: Anna Mazur
Źródło:
https://www.news-medical.net/health/What-is-Influenza-H1N2.aspx