2024-09-02 13:56:05 JPM redakcja1 K

Czynniki zdrowotne, które tworzą prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej u młodych osób

Młodzi dorośli z niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej są bardziej narażeni na próchnicę w zębach. Jednak co sprawia, że niektórzy młodzi dorośli mimo wszystko mają prawidłowe zdrowie jamy ustnej, a gorsze warunki?

     
Kwestia ta została zbadana podczas badania, gdzie uczestniczyli pacjenci z dwóch klinik Publicznej Opieki Stomatologicznej Skåne w Malmö. W badaniu zostały zidentyfikowane czynniki ochronne, czynniki zdrowotne jako wytłumaczenie kwestii młodych dorosłych z gorszych warunków społeczno-ekonomicznych, którzy byli w stanie utrzymać prawidłowy stan jamy ustnej. 

-Przeprowadziliśmy wywiad z młodymi dorosłymi na temat ich życia codziennego, rodziny oraz nawyków żywieniowych, aby zbadać czynniki, które pomogły im utrzymać prawidłowy stan jamy ustnej. Jest to cenna wiedza, która może dać wytyczne do tego, jak powinniśmy pracować nad zdrowiem ogólnym w przyszłości, a nie tylko zdrowiem jamy ustnej, mówi Marie Nordström, doktorantka na stomatologicznym fakultecie na Uniwersytecie w Malmö. 

Badania wskazują, że wsparcie i zachęta rodziców, dotyczące dbania o higienę jamy ustnej, a także, kiedy dzieci nabierają dobrych nawyków żywieniowych w domu, jest zasadnicze. Rodzice wykazali również zaufanie do młodych dorosłych, aby samodzielnie zadbali o swoje zdrowie. 

Współpraca i wsparcie konkretnie dla rodziców 

-Najbardziej zaskakującym wynikiem było znaczenie rodziców. Młodzi dorośli otrzymali wytyczne, wsparcie oraz stabilizację od swoich rodziców podczas dorastania, gdy dają narzędzia, aby dbać o zdrowie swojej jamy ustnej, mówi Marie Nordström. 

-To oznacza, że powinniśmy wspierać i ułatwiać rodzicom ich rolę i prowadzić tę promocję dotyczącą zdrowia poprzez współpracę z różnymi miejscami, takimi jak przedszkola oraz opieka zdrowotna dzieci. 

Badania zostały przeprowadzone we współpracy między Publiczną Opieką Stomatologiczną Skåne i Uniwersytetem w Malmö. 

-Jest to doskonały przykład jak Publiczna Opieka Stomatologiczna, we współpracy z innymi, może otrzymać interesujące i przydatne wyniki badań. Aby móc promować zdrowie wśród konkretnych grup docelowych, musimy zdobyć głębsze zrozumienie tego, co wpływa na prawidłowy stan jamy ustnej, mówi Henrik Jansson, kierownik specjalistycznej opieki stomatologicznej i badań w Publicznej Opiece Stomatologicznej Skåne. 

Dział: Człowiek

Autor:
Anna Dahlbeck | Tłumaczenie: Paulina Wilczek – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://mau.se/nyheter/friskfaktorer-som-skapar-god-munhalsa-hos-unga/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE