„Czysta krew” Huawei HarmonyOS zmierzy się z Androidem przeciwko Apple, dążenie do trzyczęściowego świata
Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei ogłosił 22 października uruchomienie swojego „czystej krwi” systemu operacyjnego HarmonyOS 5.0, który przyciągnął wiele uwagi na globalnym rynku inteligentnych urządzeń. System, który kładzie nacisk na całkowity samorozwój, jest pierwszym systemem operacyjnym wyprodukowanym w Chinach. Huawei twierdzi, że system ten stał się trzecim co do wielkości mobilnym systemem operacyjnym na świecie obok iOSa firmy Apple oraz Androida firmy Google.
Zdjęcie: GettyImages
Ogłoszenie przez Huawei oficjalnej premiery systemu operacyjnego HarmonyOS wywołało natychmiastowe zainteresowanie globalnej społeczności technologicznej. Jako lider chińskiej technologii elektronicznej i główny cel amerykańskich sankcji, wprowadzenie przez Huawei jakiegokolwiek nowego produktu czy technologii jest wymogiem chińskiego rządu, który dąży do tego, aby przemysł elektroniczny oraz półprzewodnikowy stał się „niezależny” i wolny od zależności od technologii innych krajów.
Podczas wieczornej publikacji 22 października dyrektor zarządzający firmy, Yu Chengdong, podkreślił, że uruchomienie HarmonyOS 5.0, w imieniu Huawei, ma na celu osiągnięcie kompleksowego przełomu: „Jesteśmy w rozwoju systemu operacyjnego, 10 lat do zrobienia europejskich i amerykańskich odpowiedników ponad 30 lat do zrobienia rzeczy”. Oficjalne media Beijing Daily opublikowały artykuł komentatora, w którym stwierdzono, że „czysta krew” HarmonyOS reprezentuje nawet postęp chińskich przedsiębiorstw w dziedzinie systemów operacyjnych od „biegania za” do „przewodzenia”. Wysiłek HarmonyOS w dziedzinie systemów operacyjnych jest ważnym krokiem dla Chin, aby przełamać trudności związane z „brakiem rdzenia i duszy”.
Innymi słowy, uruchomienie HarmonyOS 5.0 po raz kolejny zwróciło uwagę Chin oraz wszystkich środowisk na to, czy Huawei może pozbyć się swojej dotychczasowej zależności od Androida, a nawet rzucić wyzwanie ogromnemu udziałowi w rynku systemu iOS iPhone'a firmy Apple, aby przełamać różne ograniczenia Stanów Zjednoczonych dotyczące półprzewodników Huawei i Chin oraz zbudować ekosystem półprzewodników, który jest całkowicie samodzielnie rozwijany. Vivian Toh, szef singapurskiej chińskiej sieci recenzji półprzewodników Tech Tech China, wyjaśnił chińskiemu BBC, że ambicje Huawei wobec HarmonyOS są jasne: chce stworzyć ekosystem, który rywalizuje z Apple.
Ze swojej strony Anshel Sag, główny analityk w amerykańskiej firmie konsultingowej Moor Insights & Strategy, przeanalizował dla BBC, że uruchomienie “czystej krwi” HarmonyOS reprezentuje wizję Huawei odejścia od Androida. Jednak HarmonyOS wciąż walczył o zdobycie popularności na pozostałych rynkach poza Chinami, gdzie sukces nie byłby zaskakujący. „Uważam, że rozwój Google i innych firm pobudził szybki rozwój HarmonyOS oraz poruszył Huawei do dalszego ujednolicania oprogramowania, na którym działają jego urządzenia. Jednak wyszło odwrotnie – ograniczyło to rynki, na których HarmonyOS Huawei może konkurować w innych krajach. Wynika to z faktu, że rynek nadal preferuje urządzenia ze standardową kompatybilnością z aplikacjami na Androida”.
Niektóre analizy mówią, że jeśli chodzi o rynek rozwoju oprogramowania, chodzi tylko o oryginalny system Android, Apple iOS do badań i rozwoju. Nawet jeśli badania czy rozwój technologii oprogramowania wielokrotnie dokonywały przełomów, trudno jest udoskonalić chiński, niezależnie kontrolowany system operacyjny. Dlatego pojawienie się „czystej krwi” HarmonyOS jest wielką nadzieją Chin. „Dzięki autonomii można skutecznie zająć się bezpieczeństwem. Jeśli coś nie należy do ciebie a powiesz, że chcesz chronić swoje dane, nie będziesz w stanie tego zrobić, jeśli inni się nie zgodzą… Teraz możesz mieć własną podstawową platformę, na której możesz zaprojektować bardzo dobrą strukturę, która bardzo dobrze chroni dane użytkownika" podkreślił w rozmowie z mediami Xu Zhen z Instytutu Inżynierii Informatycznej Chińskiej Akademii Nauk.
Chiny kupują ponad 50% chipów produkowanych na całym świecie. Zdjęcie: GettyImages
Jednakże, analityk półprzewodników z Szanghaju Li Tongyu powiedział wcześniej w wywiadzie dla chińskiego BBC, że sprzęt do telefonów komórkowych musi być dostosowany do twórców oprogramowania, jeśli nie chcesz, żeby stał się kawałkiem cegły, ponieważ „największym dochodem Apple nie jest obecnie sprzedaż telefonów komórkowych, a opłaty za oprogramowanie iOS App Store”. Jednak system HarmonyOS jest zupełnie inny niż iOS i Android, co utrudnia wielu twórcom oprogramowania dostosowanie w krótkim czasie produktów w pełni odpowiadających funkcjom aplikacji (APP) systemu iOS.
Podkreślił również, że na pozór Huawei wykorzystuje wiele adaptacji od programistów, ale w rzeczywistości większość tych podstawowych aplikacji to wersje testowe (demonstracyjne), z jedynie podstawową funkcjonalnością, a nie wszystkich funkcji. Dopiero okaże się, czy naprawdę będzie to promować sam ekosystem Huawei.
Czy zwolennik może zostać liderem? Czym jest “czysta krew” HarmonyOS?
.
W wojnie technologicznej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi Huawei stał się chińskim liderem w branży półprzewodników, zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania. Zdjęcie: AFP
Yu Chengdong podkreślił na konferencji prasowej, że rodzimy HarmonyOS znajduje się w czołówce branży pod względem czasu pracy baterii, bezpieczeństwa i ochrony prywatności, a jego aplikacje są często aktualizowane. Obecnie uruchomiono ponad 15 000 aplikacji natywnych, obejmujących 18 branż oraz obsługujących 38 milionów firm w całych Chinach. Powiedział także, że nowy system umożliwia wzajemne połączenie wielu urządzeń, takich jak telefony komórkowe, tablety i samochody, których liczba użytkowników przekracza 1 miliard a zarejestrowanych programistów 6,75 miliona. Huawei współpracuje także z ponad 300 uniwersytetami w celu przyspieszenia badań oraz rozwoju technologii.
Niektórzy eksperci uważają, że nowy HarmonyOS NEXT, czyli „natywna Harmony”, to całkowicie przekształcony system operacyjny, który ma oprzeć się amerykańskiej blokadzie technologicznej. Analityk półprzewodników Zhuo Wei'an wyjaśnił BBC, że natywny system operacyjny uruchomiony tym razem przez Huawei wymaga przepisania wszystkich aplikacji (APP) od podstaw przy użyciu zastrzeżonego przez Huawei języka programowania ArkTS. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do wcześniejszych wersji HarmonyOS. Wcześniejsze wersje Hongmenga zachowały kompatybilność z systemem Android, umożliwiając programistom stosunkowo łatwe przenoszenie aplikacji na Androida. Nowa generacja czystej krwi HarmonyOS przypomina teraz bardziej imitację systemu iOS firmy Apple, przyjmując zamkniętą strategię.
\
Nowy telefon Huawei Mate XT, uważany za pierwszy na świecie telefon z potrójnym ekranem, nie jest jeszcze wyposażony w system Hongmeng 5.0. Zdjęcie: AFP
Innymi słowy, aby naśladować zamknięty system Apple, Huawei umieścił tym razem system “czystej krwi” HarmonyOS jako bardziej zamknięte i kontrolowane środowisko. Aplikacje można pobierać tylko ze sklepu Huawei, a twórcy płatnych aplikacji również zostaną obciążeni pewną opłatą. Rozmawiając z BBC, Vivian podkreśliła, że choć strategia jest podobna do modelu „Apple Tax”, jest to poważna zmiana dla deweloperów, którzy są przyzwyczajeni do otwartego ekosystemu Androida, a stojące za nią wyzwania są nadal znaczące. Ponadto, chociaż zamknięty system iOS firmy Apple odniósł w przeszłości ogromny sukces, Vivian uważa, że droga do rozszerzenia HarmonyOS na rynek globalny jest nadal pełna cierni.
Jej zdaniem powodem tego jest fakt, że obecny udział Harmony w chińskim rynku wynosi zaledwie 17 procent, więc nie jest łatwo przekonać szerokie grono użytkowników i twórców oprogramowania do przejścia z Androida lub iOS na HarmonyOS: „W końcu dodaje to dodatkową warstwę złożoności dla programistów, którzy są przyzwyczajeni do otwartości Androida”. Zhu Yuezhong, obserwator tajwańskiego przemysłu półprzewodników oraz adiunkt na Uniwersytecie Nauki i Technologii Południowego Tajwanu, powiedział także chińskiemu BBC, że pozbycie się kodu źródłowego Androida przez firmę Huawei to duży postęp, ale „jedną rzeczą jest móc tego dokonać, a drugą rzeczą jest dobrze go wykorzystać.” Profesor Zhu powiedział, że chociaż system operacyjny został już opracowany, nadal pozostaje pytanie, ile odpowiednich aplikacji może mieć HarmonyOS. „Jak można porównać 15 000 aplikacji obecnie z prawie 2 milionami aplikacji na Androida oraz iOS? Ile firm jest skłonnych pomóc HarmonyOS w pisaniu i rozwijaniu aplikacji? Nie ma wystarczającej liczby użytkowników, firm chętnych do pomocy w tworzeniu aplikacji nadal będzie niewiele”.
Z drugiej strony analityk półprzewodników Li Tongyu zwrócił uwagę BBC, że ustanowienie samodzielnie opracowanego przez Huawei systemu HarmonyOS nie dowodzi jeszcze, czy amerykańskie sankcje przeciwko niemu są nadal skuteczne. Powodem tego jest fakt, że system ten wciąż nie został oficjalnie wprowadzony na rynek globalny oraz jest obecnie testowany tylko na użytkownikach Huawei Mate60, podczas gdy telefon komórkowy Mate70, który rzekomo jest wyposażony w “czystej krwi” system HarmonyOS, nie trafił jeszcze na rynek, wszystko musi być obserwowane.
Podczas gdy chińska społeczność technologiczna stanęła w ostatnich latach w obliczu amerykańskich sankcji i wyzwań, stworzenie „niezależnego” ekosystemu półprzewodników było priorytetem dla Chin. 24 czerwca tego roku Xi Jinping – Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin – podkreślił na Krajowej Konferencji Nauki i Technologii w Pekinie potrzebę zwiększenia badań oraz rozwoju półprzewodników, jak i innych technologii, a także „utrzymania siły napędowej nauki i technologii oraz inicjatywy na rzecz rozwoju w naszych własnych rękach”. Innymi słowy, wytworem tej niezależnej strategii jest „czystej krwi” HarmonyOS, a Huawei jest zdecydowanie praktykiem rozwoju chińskich półprzewodników.
Dział: Technologia
Autor:
吕嘉鸿 (Lu JiaHong), chińska reporterka BBC | Tłumaczenie: Urszula Kalemba — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/