2024-04-15 18:30:05 JPM redakcja1 K

Deepfake: Czy jego dobre strony istnieją?

Oto przykłady, które pokazują, że nie wszystko w życiu jest jednoznaczne...

Sztuczna inteligencja jest tematem szeroko dyskutowanym. Zdjęcie: Mashable Türkiye.

Czasami w życiu sytuacje, które na pierwszy rzut oka wydają się złe, okazują się ostatecznie być dla nas dobre, jak i odwrotnie. Być może właśnie dlatego rozsądniej jest nie przywiązywać zbyt dużej wagi do problemów dnia codziennego, nie być zdruzgotanym drobnymi porażkami i nie ekscytować się zanadto małymi zwycięstwami. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Niestety jako ludzie jesteśmy podatni na działanie intensywnych i krótkotrwałych emocji.

Sztuczna inteligencja jest tematem szeroko dyskutowanym w podobnym kontekście. Nie ma potrzeby wspominać, że jej niekontrolowany rozwój niesie ze sobą zarówno ekonomiczne, jak i egzystencjalne zagrożenia dla ludzkości. Zauważmy jednak również, że technologia ta stwarza dla nas niezliczone możliwości. Najbardziej jaskrawy przykład możemy znaleźć w dziedzinie medycyny. Chociaż sztuczna inteligencja znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, widać już, że może być nawet bardziej precyzyjna niż lekarze, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę. Sztuczna inteligencja może również zminimalizować ludzkie błędy w procesach komputerowego obrazowania.

Oczywiście najbardziej obawiamy się, że zjawisko to może stać się niebezpieczną bronią w niepowołanych rękach. Życie jest jednak pełne niespodzianek. Czasami coś, co powstało w niecnych intencjach, w dobrych rękach może stać się użytecznym i funkcjonalnym narzędziem.

Współczesny Photoshop

Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Deepfake, można opisać go jako „XXI-wieczny photoshop". Technologia ta może generować fikcyjne, ale zarazem niezwykle realistyczne obrazy, wideo i nagrania audio przy użyciu algorytmów głębokiego uczenia się (ang. deep learning), będących podtypem sztucznej inteligencji. Narzędzie to często jest wykorzystywane w przemyśle pornograficznym. Znane osobistości czy popularni celebryci często padają jego ofiarami, będąc umieszczanymi na grafikach ze sztucznie generowanymi treściami dla dorosłych. Niestety, wbrew obiegowej opinii, nie tylko celebryci, ale każdy z nas może paść ofiarą tej praktyki. Deepfake stał się narzędziem tzw. gwałtu cyfrowego, który pozostawia głębokie rany w psychice swoich ofiar, także często nim dotkniętych dorastających dziewcząt. Technologia, o której mowa, może być również wykorzystywana w celach politycznych. Skupia także uwagę oszustów, jako narzędzie oferujące im całą gamę nowych sposobów działania.

Czy pomimo tych zatrważających doniesień możemy znaleźć dobre zastosowanie technologii Deepfake? Okazuje się, że tak.

Przykłady użycia technologii Deepfake dla dobrych celów

Oto przykłady, które pokazują, że nie wszystko w życiu jest jednoznaczne:

  • Ponad 100 tysięcy osób zaginęło w Meksyku w dobie działalności karteli. Tysiące rodzin, które nie mogą uzyskać wsparcia od władz, szukają pomocy z użyciem technologii Deepfake. Hector Fernandez zwrócił się do władz za pomocą nagrania, w którym wyjaśnił, że został porwany ze swojego domu w Meksyku, prosząc jednocześnie o zbadanie jego zniknięcia i odnalezienie go. "Nie pozwól, aby ta sprawa pozostała bezkarna. Pomóżcie mi dochodzić moich praw". Osoba przedstawiona na filmie nie była jednak samym Fernandezem, ale jego sztucznie wygenerowaną wersją. Całość to część kampanii, dzięki której historie osób zaginionych są opowiadane „przez nich samych”, aby pokazać, że nie są tylko liczbą w statystykach osób zaginionych.
  • Rodzina Joaquina Olivera, który został postrzelony i zabity w strzelaninie szkolnej w 2018 roku, również stworzyła wideo nastolatka za pomocą technologii Deepfake, aby za jego pomocą postulować o "zniesieniu prawa dostępu do broni". Chociaż nigdy nie jest łatwo ponownie zobaczyć ludzi, których się raz utraciło, wiele rodziny nadal posługuję się Deepfake’em na potrzeby wyższego celu.
  • Technologia ta jest również wykorzystywana do pomocy osobom z afantazją, które nie mogą przywoływać i tworzyć obrazów we własnym umyśle.
  • Czasy mówienia do ściany pod prysznicem dobiegają końca, a projekt Deepfake o nazwie "symulator rozstania" tworzy przestrzeń, w której można przećwiczyć stresujące nas rozmowy.
  • Dzięki nowej technologii możliwe jest również przeniesienie się w przeszłość i dokładniejsze przewidywanie przyszłości. Odtworzenie niezrealizowanego przemówienia Johna F. Kennedy'ego w dniu, w którym został zamordowany, zostało osiągnięte poprzez szkolenie algorytmów sztucznej inteligencji za pomocą jego wcześniejszych wystąpień.
  • Deepfake jest również wysoce kreatywny w dziedzinie kultury i sztuki. W Muzeum Dali na Florydzie odwiedzających wita deepfake'owy Salvador Dali. Wygenerowany interaktywny wizerunek artysty, który opowiada o sobie i swojej sztuce, pozwala odwiedzającym na bardziej osobiste doświadczenie (i być może zwiększa zainteresowanie sztuką). Co najważniejsze, odwiedzający mogą zrobić sobie z nim selfie. 

Dział: Technologia

Autor:
Patrick Özdemiroğlu | Tłumaczenie: Kamil Kowalski

Żródło:
https://tr.mashable.com/deepfake/13050/deepfake-bu-belayi-kimler-iyilik-icin-kullaniyor

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE