Dentysta wyjaśnia powiązanie pomiędzy chorobą Alzheimera a zdrowiem jamy ustnej
W tym tygodniu obchodzimy Tydzień Demencji (Dementia Action Week). Jest to wydarzenie organizowane w całej Wielkiej Brytanii, którego celem jest zachęcenie społeczeństwa do podjęcia działań mających na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na demencję.
Zdjęcie: Shutterstock
Mówi się, że w Wielkiej Brytanii jest 34,5 miliona osób, które znają kogoś, kto obecnie cierpi na demencję, a jedna na trzy osoby urodzone w Wielkiej Brytanii będzie w przyszłości cierpieć na demencję. Ale czy wiesz, że rutynowa kontrola stomatologiczna może wskazać początki choroby u niektórych pacjentów? Z okazji Tygodnia Demencji, dr Smita Mehra, technik chirurgii stomatologicznej, członek Wydziału Ogólnej Praktyki Stomatologicznej Królewskiego Kolegium Chirurgów oraz główny dentysta w klinice The Neem Tree Dental Practice wyjaśnia powiązanie między chorobą Alzheimera a zdrowiem jamy ustnej oraz w jaki sposób rodzina i przyjaciele mogą pomóc w dbaniu o zdrowie jamy ustnej osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową:
Jaki jest związek między zdrowiem jamy ustnej a chorobą Alzheimera?
"Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową, która najczęściej dotyka osoby w wieku 60 lat i starsze, a jej związek ze zdrowiem jamy ustnej koncentruje się na długoterminowym wpływie dbania o zęby i dziąsła pacjentów w miarę postępu choroby. „Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym szybciej można go nauczyć, jak skutecznie czyścić i dbać o zdrowie jamy ustnej za pomocą prostych, przyswajalnych instrukcji, prawie jak pamięć mięśniowa”.
Jak zdrowie jamy ustnej może wskazywać na objawy choroby Alzheimera?
„Niektóre początkowe oznaki pacjenta z chorobą Alzheimera to źle zadbana jama ustna. Zwykle - ale nie zawsze - będzie to starszy pacjent, który na pierwszy rzut oka zaniedbuje pielęgnację jamy ustnej”. „Będą tam duże złogi płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także opuchnięte lub krwawiące dziąsła z ubytkami. Będą one albo widoczne dla nas jako dentystów, albo widoczne, gdy pacjent skarży się na ból podczas dotykania lub dmuchania w zęby”. „Suchość w ustach spowodowana starzeniem się lub złożonymi kombinacjami leków może również prowadzić do ubytków w zębach, a także trudności w połykaniu, a czasem nawet mówieniu. W przypadku choroby Alzheimera kluczowa jest ogólny obraz pacjenta. Mówiąc prościej, są to oznaki zaniedbania”. „Jako dentyści nie izolowalibyśmy i nie identyfikowali bakterii, np. Porphyromonas gingivalis, które zostały powiązane z tą chorobą. Zostawilibyśmy to naukowcom”.
Co obecne badania mówią o tym powiązaniu?
„Jednym z największych powiązań między chorobami przyzębia a pacjentami z chorobą Alzheimera są dowody na istnienie określonego rodzaju bakterii występujących w jamie ustnej - Porphyromonas gingivalis. Niektóre badania wskazują, że ten konkretny rodzaj bakterii jest powiązany z pacjentami cierpiącymi na chorobę Alzheimera, podobnie jak z pacjentami cierpiącymi na reumatoidalne zapalenie stawów. „Istnieją również pewne czysto obserwacyjne teorie, że rtęć - znana neurotoksyna występująca w wypełnieniach amalgamatowych - może być potencjalnie powiązana z pacjentami cierpiącymi nie tylko na chorobę Alzheimera, ale także na stwardnienie rozsiane i zespół przewlekłego zmęczenia”. „Wiele brytyjskich gabinetów stomatologicznych zazwyczaj nie stosuje już wypełnień amalgamatowych, a zamiast tego używa alternatywnych rozwiązań niezawierających rtęci, takich jak ceramika lub wypełnienia kompozytowe. Co więcej, niektóre kraje europejskie, takie jak Francja, Szwecja, Norwegia i Dania, zakazały lub ograniczyły stosowanie wypełnień rtęciowych w ciągu ostatnich dwóch dekad”.
Jakie kroki należy podjąć, aby jak najlepiej chronić się przed potencjalnym wpływem tego związku na zdrowie?
„Zapobieganie jest kluczowe, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka rozwoju bakterii Porphyromonas gingivalis w jamie ustnej. Pacjenci powinni regularnie odwiedzać swoich dentystów na wizyty kontrolne i higieniczne, aby być na bieżąco z leczeniem i uniknąć pogorszenia stanu poprzez zmniejszenie liczby bakterii. „W przypadku pacjentów z chorobą Alzheimera w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, opiekun lub członek rodziny powinien być obecny w pokoju podczas każdej wizyty u dentysty lub wizyty kontrolnej, aby mieć świadomość, jak pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej w domu. Oprócz tego mogą oni informować o wszelkich problemach stomatologicznych lub objawach, na które cierpi pacjent. „Powinni również upewnić się, że w przyszłości planują regularne wizyty pacjenta u dentysty i poprosić o otrzymywanie przypomnień pocztą elektroniczną lub SMS-em, aby o niczym nie zapomnieć”.
Dział: Medycyna
Autor:
News-medical | Tłumaczenie: Maciej Dacka - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/