Dieta roślinna może zmniejszyć o 22% ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn - wynika z badania
Naukowcy nie znaleźli takiego powiązania w przypadku kobiet, co sugeruje, że związek między dietą a rakiem jelita grubego jest wyraźniejszy u mężczyzn.
Przeciwutleniacze znajdujące się w owocach i warzywach mogą przyczyniać się do obniżenia zagrożenia rakiem jelita grubego poprzez zwalczanie przewlekłego stanu zapalnego. Fot: Gerald Herbert/A
Według badań dieta roślinna bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i rośliny strączkowe może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn o ponad jedną piątą.
Szeroko zakrojone badanie, w którym wzięło udział 79 952 mężczyzn z USA, wykazało, że ci, którzy spożywali największe ilości zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, uzyskali o 22% niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w porównaniu z tymi, którzy jedli jej najmniej.
Naukowcy nie znaleźli takiej zależności w 93 475 grupie kobiet. Zespół zasugerował, że związek ten jest wyraźniejszy w przypadku mężczyzn, którzy mają ogólnie wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „BMC Medicine”.
„Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w ciągu całego życia występuje u jednego na 23 u mężczyzn i jednej na 25 u kobiet” - przekazuje autor korespondencyjny badania, Jihye Kim z UniversytetuKyung Hee w Korei Południowej.
„Chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że dieta roślinna może odgrywać ważną
rolę w zapobieganiu nowotworom jelita grubego, wpływ jakości odżywczej żywności roślinnej na ten związek był niejasny. Wyniki naszych badań sugerują, że wprowadzenie zdrowej diety roślinnej wiąże się ze zmniejszeniemryzyka zachorowania na raka jelita grubego”.
Na potrzeby badania zapytano ludzi, jak często spożywają określone pokarmy i napoje z listy ponad 180 pozycji. Pytano ich również o wielkość porcji. Uczestnicy mogli zaznaczyć, że spożywają każdy produkt spożywczy „nigdy lub prawie nigdy”, aż do „dwa lub więcej razy dziennie”. W przypadku napojów odpowiedzi wahały się od „nigdy lub prawie nigdy" do „cztery lub więcej razy dziennie".
Grupy żywności zostały sklasyfikowane jako zdrowa żywność roślinna (pełne ziarna, owoce, warzywa, oleje roślinne, orzechy, rośliny strączkowe, takie jak soczewica i ciecierzyca, herbata i kawa), mniej zdrowa żywność roślinna (rafinowane ziarna, soki owocowe, ziemniaki, cukry dodane) oraz żywność pochodzenia zwierzęcego (tłuszcz zwierzęcy, nabiał, jaja, ryby lub owoce morza, mięso).
„Przypuszczamy, że przeciwutleniacze znajdujące się w żywności, takiej jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka raka jelita grubego poprzez tłumienie przewlekłego stanu zapalnego, który może prowadzić do raka” - mówi Kim - ponieważ u mężczyzn ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest zwykle wyższe niż u kobiet, dlatego też uważamy, iż spożywanie większych ilości zdrowej żywności pochodzenia roślinnego wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego u mężczyzn, ale nie u kobiet”.
Naukowcy podzielili dzienne spożycie na 1000 kcal na kwintyle, od największego spożycia do najmniejszego. Na początku badania mężczyźni mieli średnio 60 lat, a kobiety 59 lat. Większość osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego ma ponad 60 lat.
Badacze stwierdzili, że zależności między mężczyznami różniły się również w zależności od pochodzenia etnicznego. Na przykład wśród mężczyzn pochodzenia japońsko-amerykańskiego, zmniejszone ryzyko zachorowania na raka wynosiło 20%, podczas gdy w przypadku mężczyzn rasy białej było to 24%. Zespół stwierdził, że potrzebne są dalsze badania nad różnicami między grupami etnicznymi.
„Sugerujemy, że związek między dietą roślinną a ryzykiem raka jelita grubego mógł być najsilniejszy u Japończyków, Amerykanów i białych mężczyzn ze względu na różnice w innych czynnikach ryzyka raka jelita grubego między grupami rasowymi i etnicznymi - stwierdza Kim - potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić”.
Podczas badania u 4 976 osób (2,9%) rozwinął się rak jelita grubego, a oprócz diety uwzględniono czynniki, które mogły wpłynąć na wyniki, takie jak nadwaga.
Naukowcy zastrzegli, że charakter obserwacyjny badania oznacza, że nie można jeszcze wyciągać wniosków na temat związku przyczynowego między spożyciem żywności pochodzenia roślinnego a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
Dział: Medycyna
Autor:
Andrew Gregory | Tłumaczenie: Iga Samojłow