2023-12-28 12:03:12 JPM redakcja1 K

Dlaczego drzemiesz na kanapie, a potem nie możesz spać

Rozmowa - Po długim dniu opadasz na sofę i zasypiasz, oglądając telewizję. Pokój jest ładny i ciepły, sofa jest wygodna, a szum telewizora kołysze Cię do snu. Następnie ukochana osoba budzi Cię i przypomina, abyś poszedł spać - do łóżka. Ale kiedy tam dotrzesz, ku swojej frustracji okaże się, że jesteś całkowicie rozbudzony. Dlaczego sen przychodzi tak łatwo na sofie, ale nie zawsze w łóżku?

Zdjęcie: Pixabay

Dlaczego tak łatwo zasnąć na sofie?

Presja snu to jeden z powodów, dla których zasypiasz na sofie. Odnosi się to do siły biologicznego popędu do snu. Im dłużej nie śpisz, tym większa jest presja snu. Kolejnym czynnikiem jest zegar biologiczny lub rytm dobowy. To mówi ci, żebyś nie spał w ciągu dnia i spał w nocy. Twoje otoczenie również będzie miało wpływ na prawdopodobieństwo, że zaśniesz. Być może właśnie zjadłeś posiłek; Twoja wygodna sofa znajduje się w ciepłym pokoju, z przyćmionym oświetleniem i być może programem telewizyjnym w tle. Dla wielu osób to środowisko jest idealne do zasypiania. Tak więc pod koniec dnia presja snu jest silna, rytm dobowy mówi Ci, że nadszedł czas na sen, a otoczenie jest przytulne i wygodne.

Co dzieje się po drzemce na sofie?

Jeśli przed pójściem spać zdrzemnąłeś się na sofie, Twoje ciśnienie podczas snu jest prawdopodobnie znacznie niższe niż przed drzemką. Zamiast mieć za sobą ponad 16 godzin bezsenności, właśnie się obudziłeś i dlatego masz mniejszą presję podczas snu. Może to znacznie utrudnić zasypianie w łóżku. Jeśli po prostu zasnąłeś na sofie na pięć minut, możesz nie mieć większych problemów z zasypianiem w łóżku. Jest mało prawdopodobne, aby tak krótka drzemka znacząco obniżyła ciśnienie snu. Ale jeśli spałeś przez godzinę, sytuacja może być inna. Twoje cykle snu również mogą działać przeciwko tobie. Większość cykli snu trwa około 90 minut. Zaczynają się od lekkiego snu, przechodzą do głębokiego snu, a następnie kończą ponownie lekkim snem. Jeśli obudzisz się podczas głębokiego snu, prawdopodobnie poczujesz się oszołomiony - i może być łatwo ponownie zasnąć, gdy pójdziesz do łóżka. Jeśli jednak obudzisz się podczas lekkiego snu, ponowne zasypianie w łóżku może być trudniejsze. Czynności, które możesz wykonywać po wstaniu z sofy – takie jak włączanie jasnego światła lub mycie zębów - mogą również sprawić, że poczujesz się bardziej czujny i utrudnisz sen, gdy dotrzesz do łóżka.

Dlaczego nie mogę zasnąć we własnym łóżku?

Są inne powody, dla których zasypianie w łóżku może być trudne. Wiele osób odczuwa niepokój przed zaśnięciem. Martwią się, czy wyśpią się wystarczająco szybko lub czy zasną wystarczająco szybko. W takich przypadkach położenie się do łóżka może wiązać się z uczuciem stresu i niepokoju, co jeszcze bardziej utrudnia zasypianie. Łatwiej będzie zasnąć na kanapie, gdzie jest mniej stresu. Zaśnięcie w łóżku może być również trudniejsze z powodu złej higieny snu. Odnosi się to do Twoich zachowań przed snem i środowiska snu. Dobra higiena snu, czyli zdrowe nawyki związane ze snem, obejmuje regularne wykonywanie czynności przed snem, ciemne, ciche pomieszczenie do spania i nieużywanie telefonu komórkowego w łóżku. Dla wielu osób, które nie przestrzegają właściwej higieny snu, ich zachowania przed snem i otoczenie w sypialni mogą nie sprzyjać spaniu.

Jak ułatwić zasypianie w łóżku?

Po pierwsze, upewnij się, że Twój pokój jest ciemny, cichy i wygodny. Zimą może to oznaczać włączenie grzejnika na 20 minut przed pójściem spać lub zabranie ze sobą pakietu rozgrzewającego. Latem możesz rozważyć instalację klimatyzacji lub wentylatora, aby Twoja sypialnia była wygodna do spania. Jeśli łatwo Ci zasnąć przy włączonym telewizorze, możesz podczas zasypiania włączyć w sypialni „biały szum”. Niektóre dowody sugerują, że może to ułatwić zasypianie poprzez maskowanie innych uciążliwych dźwięków. Twoje zachowanie przed snem wpływa również na łatwość zasypiania. Pomocne może być przestrzeganie tej samej rutyny przed snem każdej nocy (łącznie z chodzeniem spać o tej samej porze). Poza tym, chociaż jest to trudne, staraj się nie patrzeć na telefon, gdy jesteś w łóżku. Przewijanie zawartości telefonu przed snem może utrudniać zasypianie ze względu zarówno na ekspozycję na niebieskie światło, jak i potencjalnie stresujący lub ostrzegawczy wpływ treści, z którymi wchodzisz w interakcję.

​W skrócie

Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie zasypiania w łóżku jest przede wszystkim unikanie zasypiania na sofie. Dzięki temu cała presja snu, którą nagromadzisz w ciągu dnia, zostanie skierowana na głęboki sen w Twoim łóżku.

Madeline Sprajcer jest wykładowcą psychologii na CQUniversity Australia. Sally Ferguson jest dyrektorką Instytutu Appleton na CQUniversity Australia. Autorzy nie pracują, nie konsultują się, nie posiadają udziałów ani nie otrzymują funduszy od żadnej firmy lub organizacji, która mogłaby skorzystać z tego artykułu, i nie ujawnili żadnych istotnych powiązań poza swoim stanowiskiem akademickim.

Dział: Aktualności

Autor:
Madeline Sprajcer and Sally Ferguson | Tłumaczenie: Klaudia Karaszewska

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/11/07/health/sleep-troubles-sofa-wellness-partner/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE