2023-06-09 21:08:51 JPM redakcja1 K

Dlaczego tauryna znajduje się w napojach energetycznych?

Naukowcy odkryli, że tauryna wydłuża życie ssaków. Ale dlaczego ten suplement jest dodawany do napojów energetycznych?

 

Starszy pies rasy Scottie z laską. Oczywiście bierze pod uwagę stojącą przed nim deskorolkę - a za nią rampę do skateboardingu. Czy ta przygoda zakończy się katastrofą? Nie obawiaj się, ponieważ jest to kreskówka w reklamie Red Bulla - a ten czcigodny pies ma puszkę charakterystycznego napoju energetycznego marki. Po wypiciu go jak student na imprezie, wykonuje zgrabną podwójną pętlę i od niechcenia łapie swoją deskę w jedną rękę (a raczej łapę). „Kto powiedział, że nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek?”, mówi.

Tak się składa, że reklama Red Bulla z początku tego roku jest dziwnie prorocza. W tym tygodniu naukowcy ujawnili, że aminokwas tauryna, który jest często dodawany do napojów energetycznych, wydaje się mieć imponujące właściwości przedłużające życie i poprawiające zdrowie u niektórych ssaków. Chociaż odkrycia te nie zostały jeszcze powtórzone u ludzi, istnieje nadzieja, że wkrótce tak się stanie.

Ale dlaczego ten suplement jest w ogóle dodawany do napojów energetycznych? I czy picie ich w większej ilości może być korzystne?

Zapomniany bohater

Tauryna jest aminokwasem powszechnie występującym w mięsie, rybach i jajach - jest rzadka w roślinach, ale znaleziono ją w mniejszych ilościach w algach, bakteriach i grzybach. Czasami jest również sprzedawana jako suplement, który jest popularny wśród kulturystów i sportowców, którzy wierzą, że może pomóc im kontrolować temperaturę ciała i zmniejszyć zmęczenie mięśni podczas ćwiczeń.

Chociaż tauryna nie jest w rzeczywistości wykorzystywana do budowy białek w organizmie, tak jak inne aminokwasy, odgrywa ona szereg ról, szczególnie w ośrodkowym układzie nerwowym - gdzie reguluje między innymi ilość wapnia w komórkach nerwowych i kontroluje stan zapalny. W rzeczywistości tauryna stanowi około 0,1% masy ciała zwierząt. Po raz pierwszy została wyizolowana w latach dwudziestych XIX wieku z żółci bydła europejskiego (Bos taurus), od którego pochodzi jej nazwa.

W najnowszym badaniu międzynarodowy zespół naukowców przetestował wpływ dziennej dawki na myszy w średnim wieku i makaki rezus - w momencie badania miały one odpowiednio 14 miesięcy i 15 lat. Ilość tauryny we krwi myszy, małp i ludzi naturalnie spada wraz z wiekiem, więc zespół był ciekawy czy dodatkowa dawka aminokwasu może być korzystna.

Wyniki były uderzające. Zwierzęta, które otrzymywały taurynę, wydawały się znacznie zdrowsze i młodsze - ich mięśnie, mózgi, układ odpornościowy i inne narządy funkcjonowały lepiej niż te, które nie otrzymywały suplementu aminokwasowego. Co najważniejsze, długość życia myszy leczonych tauryną wzrosła o 10-12%, a małpy doświadczyły podobnego wzrostu. Jeśli przyjmowanie dodatkowej tauryny w późniejszym życiu przyniesie takie same korzyści u ludzi, może to oznaczać prawie dodatkową dekadę.

„Pomyślałem, że to prawie zbyt piękne, by mogło być prawdziwe” - powiedział BBC Henning Wackerhage, starszy wykładowca molekularnej fizjologii wysiłku fizycznego na Uniwersytecie w Aberdeen i jeden z 50 współautorów badania.

Długi strzał

Pierwszy napój energetyczny został wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku. Nazwany „Dr Enuf”, został wynaleziony jako zdrowsza alternatywa dla napojów bezalkoholowych i był dostępny w smaku cytrynowo-limonkowym z dodatkiem witamin z grupy B i kofeiny. Ale dopiero 35 lat później, kiedy austriacki dyrektor marketingu natknął się na tajską markę - Krating Daeng - podczas podróży służbowej, tauryna wkroczyła na scenę.

Oprócz typowych składników, ten niegazowany napój zawierał inozytol, rodzaj cukru występującego w mózgu, oraz taurynę. Był on sprzedawany jako lek na kaca. Obaj mężczyźni wspólnie zmodyfikowali oryginalną formułę i dodali bąbelki, aby stworzyć Red Bulla. Tak narodził się nowoczesny napój energetyczny.

Pierwotna logika dodawania tauryny nie jest jasna, a dziś wiele firm również nie ma jasnego uzasadnienia, poza luźnym wskazaniem na jej rolę w sercu, mózgu i mięśniach. Przeprowadzono jednak pewne badania nad jej możliwymi efektami. Na przykład jedno z badań wykazało, że połączenie składników Red Bulla, w tym tauryny, poprawiło wydajność aerobową i umysłową ludzi.

Czy napoje energetyczne mogą pomóc ludziom żyć dłużej?

W niedawnym badaniu tauryny, największe korzyści dla zdrowia i długowieczności zaobserwowano u zwierząt, którym podawano 1000 mg (0,03 uncji) tauryny na kg masy ciała dziennie. Zakładając, że przeciętny dorosły człowiek waży 63 kg (139 funtów), potrzebowałby 63 000 mg (2,2 uncji) dziennie - co odpowiada ilości znajdującej się w 63 puszkach Red Bulla lub takiej samej liczbie puszek Monstera (dostępne są inne marki).

Nie jest to coś, co należy polecać. Po pierwsze, nie ustalono jeszcze, czy suplementacja tauryną przyniosłaby takie same korzyści u ludzi i może wiązać się z pewnym ryzykiem. Główny autor badania nad tauryną nie chciał ujawnić BBC, czy przyjmuje taurynę, na wypadek, gdyby wpłynął na innych.

Nie wspominając już o potencjalnie zagrażających życiu skutkach spożywania innych substancji zawartych w prawie 16 litrach (28 litrach) Red Bulla lub 8 litrach (14 litrach) Monstera (puszki są dwa razy większe) w ciągu jednego dnia. Może to obejmować hiponatremię - poważny stan, który wynika z picia zbyt dużej ilości wody, co skutkuje zbyt małą ilością soli we krwi. Może to również prowadzić do nadmiaru kofeiny. Według Food and Drug Administration (FDA), szybkie spożycie ponad 1200 mg kofeiny może prowadzić do efektów toksycznych, takich jak drgawki. Wypicie 63 puszek typowego napoju energetycznego dostarczyłoby prawie 2000 mg.

Tak więc, gromadzenie zapasów napojów energetycznych prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Chociaż zawarta w nich tauryna może dawać mikroskopijny zastrzyk energii, będziemy musieli poczekać na więcej badań, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście tak jest. Po prostu nie stawiaj na to swojego psa jeżdżącego na deskorolce.

Dział: Chemia

Autor:
Zaria Gorvett | Tłumaczenie: Wojciech Rzeszut

Żródło:
https://www.bbc.com/future/article/20230609-why-is-there-taurine-in-energy-drinks

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.