Dlaczego w morzu nie ma owadów?
Owady stanowią najliczniejszą (ponad 80%) grupę zwierząt na Ziemi. Można je znaleźć wszędzie, lecz jedynie nieliczne owady żyją w środowisku morskim.
Wyjaśnia to unikalny mechanizm
Japońscy naukowcy być może znaleźli odpowiedź na to, co od dawna było zagadką. Według badaczy spowodowane jest to unikalnym mechanizmem chemicznym u owadów.
Mechanizm ten oznacza, że wiele z nich wytwarza twardy pancerz zewnętrzny, który ma za zadanie chronić zwierzęta, jak i zapobiegać ich wysychaniu.
Japońscy naukowcy wykazali wcześniej, że mechanizm, który owady wykorzystują do utwardzania zewnętrznej warstwy skóry, opiera się na enzymie zwanym multimiedziową oksydazą-2 (MCO2).
Owady wykształciły całkowicie odrębny gen, który umożliwia im wytwarzanie właśnie tego enzymu.
Teraz badacze z Tokio sugerują, że ten sam mechanizm, który zapewnia owadom ewolucyjną przewagę na lądzie, jest jednocześnie niekorzystny, jeśli przeniosą się do morza.
Owady przybyły z morza
Na lądzie owady przystosowały się do tego, że mogą żyć niemal wszędzie. Występują na suchych pustyniach, jak i w bardzo wilgotnych miejscach, takich jak muł, bagna i słodka woda.
Badacze zajmujący się powiązaniami rodzinnymi między gatunkami (filogenetycy) doszli w ostatnich latach do wniosku, że skorupiaki w morzu i owady na lądzie należą do tej samej rodziny w królestwie zwierząt. Oba gatunki pochodzą pierwotnie ze środowiska morskiego.
Kiedy owady wkroczyły na ląd, nabyły wyjątkową zdolność wykorzystywania tlenu z powietrza do utwardzania pancerza. Natomiast skorupiaki w morzu utwardzają swój pancerz za pomocą wapnia obecnego w wodzie morskiej.
W ten sposób owady i skorupiaki mogły wyewoluować ze wspólnego życia w morzach. Obecnie owady są uzależnione od tlenu z powietrza, aby wytworzyć twardą skorupę, podczas gdy skorupiaki potrzebują wapnia w morzu, aby osiągnąć to samo, sugerują japońscy naukowcy. (Ilustracja z badania.)
Odpowiedź na zagadkę
W ten sposób owady zaprzyjaźniły się z tlenem, którego na lądzie jest pod dostatkiem, ale jednocześnie uzależniły się od czegoś, co jest trudno dostępne w morzu.
Enzym MCO2 nadaje owadom sztywny pancerz, który jest zarazem bardzo lekki. Dzięki temu owady mają ewolucyjną przewagę, niezależnie od tego, czy będą się wspinać, czy latać.
Uwapnione pancerze skorupiaków są znacznie cięższe, jednak w morzu nie jest to duży problem.
Japońscy naukowcy posuwają się nawet do wniosku, że enzym MCO2 jest cechą charakterystyczną owadów.
W ten sposób badacze z Tokio mogli udzielić nam odpowiedź na coś, co od dawna było zagadką.
Dział: Przyroda
Autor:
Bård Amundsen | Tłumaczenie: Dorota Kliś
Źródło:
https://forskning.no/dyreverden-insekter/hvorfor-finnes-det-ikke-insekter-i-havet/2195738