2023-04-25 16:58:52 JPM redakcja1 K

Dzięki tym okularom zapobiegniesz ślepocie śnieżnej

Pierwsze okulary śnieżne zostały wynalezione przez ludzi żyjących w Arktyce.

Jeśli nie zastosujesz kremu z filtrem przeciwsłonecznym, szybko się zaczerwienisz i poparzysz. Czy wiedziałeś, że to samo może się stać z Twoimi oczami? Dwa tysiące lat temu ludzie wpadli na sprytne rozwiązanie.

Czy wiedziałeś, że Twoje oczy mogą ulec poparzeniu słonecznemu? (Zdjęcie: sruilk/Shutterstock)

Okulary „Barke”

Mieszkańcy Syberii byli zależni od polowań w celu zdobycia pożywienia.

Bywa tam naprawdę zimno. Śnieg sprawia, że wszystko jest białe, a słońce świeci prosto w oczy. Niestrudzeni myśliwi napotkali problem. Silne promienie słoneczne i poparzone oczy! Aby tego uniknąć, ludzie z Arktyki stworzyli coś w rodzaju gogli śnieżnych. Niektórzy używali skóry, drewna i kory, inni kości reniferów lub innych zwierząt. Następnie zrobili cienką szczelinę lub krzyż, przez który mogli patrzeć.

Nina Sleptsova pragnie kontynuować tradycje swoich przodków. (Zdjęcie: Prywatne)

Mogą przymarznąć mocno do skóry

Nina Sleptsova z Syberii widziała okulary śnieżne w książce historycznej.

„Pomyślałam, że są takie piękne" - mówi. Postanowiła zdobyć takie same okulary śnieżne, jakie mieli jej przodkowie. „Są tak blisko twojego oka, że doskonale przez nie widać" - opowiada. Możesz spróbować samemu, jeśli zrobisz szczelinę między dwoma palcami i przyłożysz je blisko oczu.

Sleptsova mieszka w Jakucku na Syberii. Tutaj nazywają okulary śnieżne „charapchy". Oznacza to wizjer i jest ruchomą częścią przed licem kasku.

 

„Początkowo były one wykonane z kory brzozowej. W końcu udało im się zrobić okulary z miedzi, a rama wokół nich była wykonana ze skóry”- mówi.

Na Syberii może być tak zimno, że okulary mocno przymarzają do skóry. Dlatego najlepiej było używać skóry bezpośrednio na twarz.

Roald Amundsen był norweskim polarnikiem. W czasie swoich podróży nosił tradycyjne gogle śnieżne. To zdjęcie zostało zrobione w 1899 roku. (Zdjęcie: Daniel Georg Nyblin/Wikimedia Commons)

Można oślepnąć od śniegu

Eilin Lundanes jest optykiem i wykładowcą na Uniwersytecie w Południowo-Wschodniej Norwegii.

„Większość ludzi wie, że promienie UV ze słońca są szkodliwe dla skóry. Dlatego stosujemy filtry przeciwsłoneczne. Jednak to samo dotyczy oczu. Promieniowanie UV może powodować poparzenia zewnętrznych błon oczu, podobnie jak z naszą skórą” - mówi. Biały śnieg odbija promienie słońca. Niebezpieczne promienie UV ze słońca stają się wtedy wyjątkowo silne. To sprawia, że jest się wtedy bardziej narażonym na uszkodzenia oczu spowodowane słońcem. Lubimy nazywać to „ślepotą śnieżną”, mówi Lundanes.

Gogle śnieżne wykonane z kości renifera. (Zdjęcie: Julian Idrobo/Wikimedia Commons)

Ważne jest, aby nosić dobre okulary przeciwsłoneczne

Podobnie jak w przypadku poparzenia skóry, oczy również mogą się zaczerwienić. Poruszanie oczami może stać się bolesne i często widzi się trochę gorzej niż zwykle.

„U większości ludzi poparzenie znika w ciągu kilku tygodni, ale ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym czasie wzrasta"- mówi. Twierdzi też, że ważne jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych, gdy leży śnieg i świeci słońce.

Harald Dag Jølle jest historykiem polarnym. Nie dziwi go fakt, że ludzie z Arktyki wynaleźli gogle śnieżne tak dawno temu. „Byli dobrzy w dostosowywaniu się do pogody i klimatu. Ludzie z Arktyki wynaleźli również kajak, igloo i sanie ”- mówi.

Norweski polarnik nosił okulary

Jølle mówi, że norweski polarnik Roald Amundsen musiał nosić gogle śnieżne podczas swoich podróży. Pisał o tym w swoim dzienniku. „Okulary śnieżne ze szkłem okazały się bezużyteczne" - napisał.

Szybko zdał sobie sprawę, że szklane soczewki są lodowate. Okulary używane przez Eskimosów okazały się jedynymi, które działały.

Dział: Technologia

Autor:
Ingrid Schou | Tłumaczenie: Dorota Kliś

Żródło:
https://ung.forskning.no/historie/med-disse-brillene-blir-du-ikke-solbrent-pa-oynen/2179319

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE