2024-07-09 01:13:35 JPM redakcja1 K

Dzień bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu przypada co roku w drugim tygodniu lutego. Jest obchodzony w ponad 180 krajach na całym świecie i dotyczy bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia w sieci.

Zdjęcie: British Council

Dlaczego potrzebujemy Dnia Bezpiecznego Internetu?  

Młodzi ludzie spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek w przestrzeniach cyfrowych. Internet pozwala nam łączyć się z ludźmi, dzielić się pomysłami, być kreatywnymi, dobrze się bawić i odkrywać nowe rzeczy. Niestety, młodzi ludzie również stają w obliczu zagrożeń online. Typowe problemy obejmują cyberprzemoc, otrzymywanie niechcianych wiadomości, oglądanie obrazów i treści, których nie chcesz oglądać, lub udostępnianie Twoich prywatnych informacji lub zdjęć bez Twojej zgody.  

Czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu?  

Dzień Bezpiecznego Internetu, w skrócie SID, jest organizowany w drugim tygodniu lutego każdego roku, a bierze w nim udział ponad 180 krajów. Celem jest podniesienie świadomości na temat problemów online i uczynienie Internetu bezpieczniejszym miejscem. SID zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w dużej rozmowie na temat problemów online. Jest to szczególnie ważne dla nastolatków, ponieważ często doświadczają nieprzyjemnych sytuacji online, ale nie zawsze czują, że mogą o nich rozmawiać. W tym artykule dowiesz się o niektórych typowych problemach, z którymi młodzi ludzie spotykają się w sieci, i jak sobie z nimi radzić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dołączyć do ruchu na rzecz bezpieczniejszego Internetu!  

Cyberprzemoc  

Cyberprzemoc, czyli nękanie w sieci, ma miejsce, gdy ktoś wykorzystuje Internet, aby grozić, straszyć, zawstydzać lub krzywdzić inną osobę, na przykład:  

  • wysyłanie komuś niemiłych wiadomości  
  • rozpowszechnianie w Internecie tajemnic lub plotek o kimś  
  • założenie bloga lub strony internetowej, która ocenia czyjąś popularność  
  • podszywanie się pod inną osobę w celu zepsucia jej reputacji

Jeśli doświadczysz jakiegokolwiek rodzaju cyberprzemocy, pamiętaj, że to nie jest twoja wina. Może się to zdarzyć każdemu. Najważniejszą rzeczą jest porozmawianie z dorosłym, któremu ufasz, tak szybko, jak to możliwe. Nie odpowiadaj na żadne wiadomości i upewnij się, że zachowasz dowody, więc zrób zrzut ekranu lub zachowaj kopię wiadomości. Rozmowa z rodzicem, nauczycielem lub innym zaufanym dorosłym pomoże ci zdecydować, jak chcesz rozwiązać sytuację.Jeśli widzisz, że ktoś jest źle traktowany w sieci, powiedz o tym! Osoba, która to robi, zazwyczaj chce, żeby inni ludzie się śmiali lub mówili jej, że jest odważna. Ale jeśli otrzyma negatywną reakcję od innych ludzi, nękanie szybko ustaje. Każdy ma swoją rolę do odegrania w powstrzymaniu nękania, a często osoby, które to obserwują, są w najsilniejszej pozycji.  

Media społecznościowe i zdrowie psychiczne  

Jedną z najlepszych – i najtrudniejszych – części bycia nastolatkiem jest poznanie siebie jako osoby. Media społecznościowe mogą być miejscem eksperymentowania z tożsamością. Możesz udostępniać różne obrazy i strony swojej osobowości i otrzymywać opinie od ludzi. A opinie te są często dobre! Otrzymywanie polubień i miłych komentarzy, gdy coś udostępniasz, może być świetnym uczuciem. Ale co, gdy nie otrzymasz oczekiwanej reakcji? Ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z negatywnymi doświadczeniami online. Korzystanie z Internetu często oznacza spędzanie czasu w samotności. Kiedy czujesz się przygnębiony, media społecznościowe mogą sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej samotny lub niewystarczająco dobry. Ludzie zazwyczaj dzielą się w Internecie tylko najlepszymi fragmentami swojego życia, więc łatwo sobie wyobrazić, że ich życie zawsze takie jest. Zazwyczaj tak nie jest, ale obserwowanie, jak wszyscy inni robią ekscytujące rzeczy i dobrze się bawią, może często wywoływać niepokój, zmartwienie i strach przed pominięciem czegoś.  Eksperci nie wiedzą jeszcze dokładnie, jaki wpływ ma korzystanie z mediów społecznościowych na nastolatków, ale wielu z nich uważa, że wiąże się to z wyższym poziomem depresji, uczuciem lęku i niską samooceną.   

Aby korzystać z mediów społecznościowych w sposób zdrowy, warto:  

  • porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o swoich doświadczeniach z mediami społecznościowymi  
  • pamiętaj, że posty innych osób nie zawsze pokazują rzeczywistość  
  • czasami zrób sobie przerwę od mediów społecznościowych  
  • spędzać czas na budowaniu pozytywnych relacji w realu  
  • ogranicz ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych  
  • unikaj korzystania z mediów społecznościowych nocą 

Prywatne czy publiczne?   

Czy wiesz, jak zmienić ustawienia prywatności w mediach społecznościowych? Bez względu na to, jakiej aplikacji używasz, upewnij się, że wiesz, kto widzi Twoje posty i dane osobowe. Masz możliwość ograniczenia tego, co ludzie mogą zobaczyć, decydowania, kto może komentować Twoje treści i blokowania innych użytkowników. Wszystko, czego potrzebujesz, to ustawienia. Nie zapominaj, że nigdy nie jest OK udostępniać zdjęcia lub wideo kogoś bez jego zgody. W rzeczywistości często jest to nielegalne. Strona internetowa Safer Internet Day zawiera porady, co zrobić, jeśli ktoś udostępnia Twoje zdjęcia, których się wstydzisz.  

Zaangażować się!  

Nadal wiele nie wiemy o tym, jak czas spędzony w sieci wpływa na samopoczucie ludzi. Ale rozmowa o wszystkich problemach pomaga każdemu zrozumieć typowe i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Możesz dowiedzieć się o SID i jak wziąć udział w rozmowie na tej stronie internetowej: https://saferinternet.org.uk  

 

Dział: Technologia

Autor:
British Council | Tłumaczenie: Aleksandra Sawicka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://learnenglishteens.britishcouncil.org/study-break/magazine-zone/safer-internet-day

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE