2024-05-24 02:24:59 JPM redakcja1 K

„Dziesięć dni bez ekranu”. W najbliższy wtorek 64 tys. uczniów podejmie to wyzwanie

Od 14 do 23 maja 488 placówek oświatowych weźmie udział w wyzwaniu polegającym na tym, że uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów będą musieli wyeliminować ze swojego codziennego życia telewizję, konsole, tablety i smartfony, zarówno w domu, jak i w szkole.

Zdjęcie: Seventyfour/stock.adobe.com

„Będzie to pojedynek na bardzo wysokim poziomie z potężnymi przeciwnikami”. To wyzwanie, przed którym stanie 488 francuskich szkół, od wtorku 14 maja przez kolejne 10 dni. 64 132 dzieci i nastolatków będzie zmuszonych odstawić wszystkie urządzenia elektroniczne (tablety, telefony i telewizory) ze swojej codzienności, z wyjątkiem sytuacji, gdy będą one potrzebne do odrobienia pracy domowej. 

Jak tłumaczy kolektyw „Screen Overexposure”, który jest odpowiedzialny za wyzwanie we Francji, celem jest „lepsze określenie granicy między urządzeniami, które służą do świadczenia usług, a takimi, które zniewalają”. „Wyzwanie to jest ćwiczeniem odpowiedzialnej konsumpcji i dbania o zdrowie psychiczne. To mobilizacja społeczna mająca na celu ograniczenie przemocy fizycznej i werbalnej, działań reklamowych i otyłości”, dodaje stowarzyszenie. 

Z tego względu wyzwanie będzie musiało być realizowane zarówno w szkole, jak i w domu. Aby wszystko przebiegało sprawnie, rodzice, organizacje i nauczyciele zajęli się organizacją alternatywnych rozwiązań dla młodych ludzi, których obowiązkiem będzie również prowadzenie dzienników. 

Codziennie 3h11 czasu przed ekranem 

Zadaniem uczniów będzie również liczenie zdobytych punktów, które zostaną zsumowane przez szkołę. Wyzwanie ma charakter nie tyle indywidualny, ile zbiorowy, ponieważ uczestnicy są zachęcani do wzajemnego wspierania się. Według badań przeprowadzonych przez CNL opublikowanych w Le Figaro w kwietniu ubiegłego roku, młode osoby w wieku od 7 do 19 lat poświęcają średnio 19 minut dziennie na czytanie... w przeciwieństwie do 3 godzin i 11 minut spędzonych przed ekranem telewizora. W 2003 roku to wyzwanie zostało zapoczątkowane w Kanadzie, a w ciągu ostatnich kilku lat zyskało na popularności we Francji. W 2018 r. wzięło w nim udział zaledwie 5 000 osób, a w 2022 r. liczba ta wzrosła do 38 tys. W tym roku wyzwanie zostało podjęte przez szkoły z Maroka i Tunezji. 

Dział: Edukacja

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE