2024-02-19 09:50:35 JPM redakcja1 K

Elon Musk ogłasza wszczepienie bezprzewodowego czipa do mózgu

Miliarder w branży technologicznej, Elon Musk, zakomunikował że jego firma Neuralink zaimplementowała z powodzeniem jeden z bezprzewodowych czipów do ludzkiego mózgu.

Zdjęcie: Getty Images

Informację podano na portalu społecznościowym „X” (dawniej Twitter). Napisano, że mózg wykazał „obiecującą” aktywność po zabiegu, a pacjent czuje się dobrze. Celem firmy jest połączenie ludzkiego mózgu z komputerem aby radził sobie ze skomplikowanymi neurologicznymi schorzeniami. Wiele innych konkurencyjnych firm już przeprowadziło podobne zabiegi. „Dla każdej firmy, która przeprowadza tego typu operacje, testy z udziałem ludzi to krok milowy. Wiele firm pracuje nad ekscytującymi produktami, ale jest tylko kilka, które wszczepiają je do ludzkich organizmów, zatem można stwierdzić, że Neuralink dołączył do raczej ekskluzywnego grona” powiedziała pani profesor Anne Anhoestenberghe z King’s College London.


Zasugerowała jednak, że prawdziwy sukces będzie mógł być ogłoszony dopiero po dłuższym czasie. „Wiemy że Elon Musk pragnie rozsławiać swoją firmę” dodała profesor. Pośród innych firm, które zajmują się podobną tematyką to między innymi École Polytechnique Fédérale in Lausanne (EPFL) ze Szwajcarii. Firma ta czyni podobne kroki naprzód w dziedzinie implementowania urządzeń do ludzkiego ciała. Między innymi umożliwiła sparaliżowanemu pacjentowi ponowną możliwość chodzenia używając myśli. Udało się to osiągnąć przez włożenie elektronicznych implantów do mózgu i kręgosłupa co pozwala na połączenie myśli z nogami i stopami. Szczegóły tego przełomu naukowego i medycznego zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature” w maju 2023 roku. Jak dotąd nie uzyskaliśmy niezależnej oceny doniesień pana Muska. Neuralink również nie podało żadnej informacji na temat przebiegu zabiegu. BBC News zwróciło się do Neuralink i Agencję Leków i Żywności o komentarz.

Testy przeprowadzone przez Neuralink

Neuralink było już wcześniej krytykowane między innymi przez agencję Reuters, która doniosła w grudniu 2022 roku, że firma testowała swoje pomysły na zwierzętach. Według raportu zginęło około 1500 zwierząt w tym owce, małpy i świnie. W lipcu 2023 roku szef amerykańskiego departamentu rolnictwa oznajmił, że podczas śledztwa nie wykazano żadnych naruszeń względem zwierząt. Mimo to ma miejsce oddzielne śledztwo. Elon Musk uzyskał zgodę na wprowadzanie czipów do ludzkich mózgów od Agencji Leków i Żywności w maju 2023 roku. Dało to zielone światło na badania, które mają trwać 6 lat. Podczas tego okresu robot używany do chirurgicznych zabiegów umieści 64 elastyczne nitki, cieńsze niż ludzki włos w części mózgu odpowiedzialnej za „stymulację ruchu”. Firma Neuralink twierdzi, że te naczynia pozwolą na eksperymenty związane z implantacją. Będą one ładowane przez baterię – bezprzewodowo. Wszystko to pomoże wykrywać i transmitować sygnały za pomocą aplikacji, co w końcowym rezultacie da sparaliżowanemu człowiekowi możliwość chodzenia o własnych siłach. „Całe to przedsięwzięcie daję wielką nadzieję ludziom z chorobami neurologicznymi i jest fantastycznym przykładem jak ważna jest ta gałąź nauki dla postępu medycznego. Jednak wszystkie te zabiegi są w fazie eksperymentu, potrzebujemy kilka lat by realnie ocenić skuteczność i czy mogą być wprowadzone na rynek” powiedziała profesor Tara Spires-Jones z Brytyjskiego Stowarzyszenia Neuronauki. 
 

Telepatia

W kolejnym poście Elona Muska możemy przeczytać, że pierwszy produkt Neuralinku będzie nosił nazwę „Telepatia”. Z jego pomocą człowiek będzie mógł operować telefonem i komputerem używając swoich myśli. „Pierwsi będą ci, którzy stracili ręce lub nogi”. Odnosząc się do stanu zdrowia byłego brytyjskiego naukowca cierpiącego na chorobę neuronu ruchowego – Stephena Hawkinga dodał „wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking komunikowałby się szybciej niż za pomocą klawiatury, to jest nasz cel”. Podczas gdy Elon Musk wynosi na piedestał swoje przedsiębiorstwo, niektórzy z jego rywali mają doświadczenie w tej dziedzinie od bardzo dawna. Już w 2004 roku firma w Utah Blackrock Neurotech zaimplementowała pierwszy interfejs sterowany komputerowo do mózgu. Precision Neuroscience z Nowego Jorku prowadzona przez współzałożyciela Neuralink również chce pomagać ludziom, którzy doświadczyli paraliżu. Ich implant przypomina bardzo cienki kawałek taśmy, który usytuowany jest na powierzchni mózgu i może być wszczepiony przez mikroszczelinę czaszkową, co ma ułatwiać zabieg. Istniejące wszczepione mechanizmy już dają rezultaty. W dwóch osobnych badaniach w Stanach Zjednoczonych odnotowano, że implanty, które są stosowane do monitorowania pracy mózgu pozwoliły pomóc w porozumiewaniu się. Udało się odkodować i zobaczyć na ekranie co osoba z implantem myślała i co chciała przekazać.
 

Dział: Biotechnika

Autor:
Patrick Jackson i Tom Gerken | Tłumaczenie: Jarosław Badura

Źródło:
https://www.bbc.com/news/technology-68137046

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE