2024-05-27 15:28:53 JPM redakcja1 K

ESA publikuje nowe obrazy teleskopu kosmicznego Euclid

Europejska Agencja Kosmiczna po raz drugi zaprezentowała zdjęcia sondy Euclid lecącej w przestrzeni kosmicznej. Niektóre obiekty są oddalane o miliardy lat świetlnych.

Zdjęcie: J.-C. Cuillandre (CEA Paryż-Saclay), G. Anselmi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała nowe zdjęcia z teleskopu kosmicznego Euclid. René Laureijs, kierownik projektu naukowego Euclid powiedział podczas prezentacji zdjęć w Brukseli, że dla niego osobiście obraz gromady galaktyk Abell 2390 był ,,najbardziej ekscytujący’’. Zdjęcie gromady galaktyk oddalonej od Ziemi o 2,7 miliarda lat świetlnych obejmuje ponad 50 000 galaktyk, z których każda może zawierać setki bilionów, a nawet trylionów gwiazd. Masa tej gromady powoduje zniekształcenia światła galaktyk znajdujących z perspektywy Ziemi się za Abellem 2390. To sprawia, że zdjęcie to jest ,,pięknym przykładem’’ tak zwanego soczewkowania grawitacyjnego, które tworzy na niebie ogromne, zakrzywione łuki, stwierdziła ESA. 

Euclid pokazuje kilka unikatowych obrazów 

Inne zdjęcie dostarczone przez Euclida przedstawia mgławicę refleksyjną Messier 78, oddaloną o 1300 lat świetlnych od Ziemi. W niebiesko-fioletowych środku zdjęcia widać powstające gwiazdy wyłaniające się po milionach lat z fioletowych i pomarańczowych chmur u dołu zdjęcia. Laureijs powiedział, że tylko Euclid był w stanie pokazać ten proces na jednym obrazie. Zaprezentowano także zdjęcia galaktyki NGC 6744, gromady galaktyk Abell 2764 oraz tzw. grupy galaktyk Dorado. Esa opublikowała zdjęcia dopiero drugi raz od wystrzelenia teleskopu kosmicznego. Zdjęcia wykonano za pomocą dwóch kamer o wysokiej rozdzielczości, w jakie wyposażony jest ten teleskop. Jedna jest używana do zakresu fal widzialnych, druga do podczerwieni. Celem jest rejestrowanie ruchów i kształtów galaktyk oraz pomiar ich odległości. Według Valerri Pettorino, naukowczyni projektu Euclid, sonda została wysłana w przestrzeń kosmiczną w lipcu ubiegłego roku, aby odpowiedzieć na ,,największe otwarte pytania w kosmologii’’. Celem jest między innymi uzyskanie wglądu w rozwiązanie dwóch tajemnic badań kosmicznych: ciemnej materii i ciemnej energii. Fizycy zakładają, że w przestrzeni kosmicznej nie ma bezpośrednio widocznej materii i energii, co daje się odczuć poprzez grawitację i ekspansję wszechświata. Ciemna materia i ciemna energia razem stanowią około 95% wszechświata. 

Planowane badania dwóch miliardów galaktyk 

W nadchodzących latach Euclid będzie badał dwa miliony galaktyk z tzw. punktu Lagrange’s 2, który znajduje się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Teleskop będzie mógł cofnąć się o dziesięć miliardów lat w kosmiczną przeszłość, aby zbadać rozwój wszechświata. Celem projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej jest stworzenie najdokładniejszej jak dotąd trójwymiarowej mapy nieba. Misja o wartości 1,9 miliarda euro ma trwać co najmniej do 2029 roku. 

Dział: Kosmos

Autor:
Christopher Trinks | Tłumaczenie: Maria Baranowska

Źródło:
https://www.zeit.de/wissen/2024-05/esa-zeigt-neue-bilder-euclid

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE