Fala upałów w Europie: Spodziewane kolejne rekordowe temperatury
Znaczna część południowej Europy przeżywa ekstremalne upały, a w Grecji temperatury sięgają 40°C (104F) lub więcej.
Akropol, najpopularniejsza atrakcja turystyczna kraju, został zamknięty w najgorętszych godzinach dnia, aby chronić odwiedzających.
Potencjalnie rekordowe temperatury spodziewane są w przyszłym tygodniu wraz ze zbliżającą się kolejną falą upałów.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) twierdzi, że Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska mogą doświadczyć ekstremalnych warunków.
ESA monitoruje temperatury lądu i morza za pośrednictwem swoich satelitów.
Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Europie, wyniosła 48,8°C na Sycylii w sierpniu 2021 roku.
W Grecji istnieją również obawy o większe ryzyko pożarów, zwłaszcza na obszarach o silnym wietrze. W 2021 r. Grecja doświadczyła poważnych pożarów podczas kolejnej wyjątkowej fali upałów.
W Chorwacji pożary wybuchły w czwartek, paląc domy i samochody w co najmniej jednej wiosce, Grebastica, na wybrzeżu Dalmacji. W piątek rano chorwacka telewizja poinformowała, że pożar został opanowany.
Wysokie temperatury dotarły również do centralnych części Europy, a Niemcy i Polska znalazły się wśród krajów dotkniętych tymi zjawiskami.
Czeskie biuro meteorologiczne wydało ostrzeżenie, że temperatury w weekend mogą przekroczyć 38C, co jest wyjątkowo wysoką wartością dla tego kraju.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii w sobotę spodziewane są ulewne deszcze i porywiste wiatry w niektórych częściach Anglii.
Meteorolodzy cytowani przez PA zasugerowali, że dzieje się tak, ponieważ południowe przesunięcie strumienia odrzutowego, które napędzało upalną pogodę w Europie, przyciągało również układy niskiego ciśnienia do Wielkiej Brytanii, przynosząc niespokojną i chłodniejszą pogodę.
Na początku tego tygodnia czterdziestoletni mężczyzna zmarł z powodu upału po tym, jak zasłabł w północnych Włoszech – podczas gdy kilku odwiedzających ten kraj zasłabło z powodu udaru cieplnego, w tym Brytyjczyk przed Koloseum w Rzymie.
Przyczyną jest fala upałów Cerberus – nazwana przez Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne na cześć trójgłowego potwora występującego w Piekle Dantego.
Włoscy meteorolodzy ostrzegają, że następna fala upałów – nazwana Charonem na cześć przewoźnika, który w mitologii greckiej dostarczał dusze do podziemi – spowoduje, że w przyszłym tygodniu temperatury ponownie przekroczą 40 stopni Celsjusza.
Fale upałów obserwowane są również w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Chin, Afryki Północnej i Japonii.
Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło zamknięcie Akropolu w piątek w godzinach od 12:00 do 17:00 (9:00-14:00 GMT), mówiąc, że podobne środki prawdopodobnie zostaną podjęte w sobotę.
Oczekuje się, że w piątek temperatury w centrum Aten osiągną 41 stopni Celsjusza, ale Akropol znajduje się na skalistym wzgórzu i zwykle jest tam goręcej.
Na wzgórzu nie ma zbyt wiele cienia, który dawałby wytchnienie.
Wcześniej w piątek co najmniej jeden turysta został wyniesiony na noszach z tego miejsca po tym, jak zachorował z powodu upału, podała lokalna policja.
Kilka innych miejsc turystycznych wokół Świętej Skały, na której stoi Akropol, pozostało otwartych przez cały dzień.
W ostatnich dniach Grecki Czerwony Krzyż został rozmieszczony w celu dostarczenia butelek z wodą i pomocy osobom odczuwającym mdłości i zawroty głowy w upale.
Ludziom zaleca się picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie oraz unikanie kawy i alkoholu, które odwadniają.
Ubiegły miesiąc był najgorętszym czerwcem w historii, według unijnej usługi monitorowania klimatu Copernicus.
Ekstremalne zjawiska pogodowe wynikające z ocieplenia klimatu „stają się niestety nową normą”, ostrzegła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Okresy intensywnych upałów występują w ramach naturalnych wzorców pogodowych, ale na całym świecie stają się coraz częstsze, bardziej intensywne i trwają dłużej z powodu globalnego ocieplenia.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Robert Greenall | Tłumaczenie: Oskar Gabryś