2023-07-31 22:34:54 JPM redakcja1 K

Fale upałów w Europie i USA prawie „niemożliwe” bez zmiany klimatycznej

Jak wynika z badania naukowego, fale upałów, które nawiedziły Europę i Stany Zjednoczone w lipcu, byłyby „praktycznie niemożliwe” bez zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka.


Globalne ocieplenie spowodowane spalaniem paliw kopalnych sprawiło również, że fala upałów dotykająca części Chin była 50 razy bardziej prawdopodobna.

Jak wynika z badania, zmiany klimatu sprawiły, że fala upałów w południowej Europie była o 2,5C wyższa.

Eksperci ostrzegają, że prawie wszystkie społeczeństwa pozostają nieprzygotowane na śmiertelne ekstremalne upały.

Autorzy badania twierdzą, że jego wyniki podkreślają znaczenie przystosowania się świata do wyższych temperatur, ponieważ nie są one już „rzadkością”.

„Upał jest jednym z najbardziej śmiercionośnych rodzajów katastrof” – mówi Julie Arrighi z Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża Czerwonego Półksiężyca, a także jeden z autorów.

Kraje muszą budować domy odporne na ciepło, tworzyć „chłodne centra”, w których ludzie mogą znaleźć schronienie, a także znaleźć sposoby na chłodzenie miast, w tym sadzenie większej liczby drzew.

W lipcu rekordy temperatury zostały pobite w Chinach, południowych Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Miliony ludzi spędziły dni pod czerwonymi alertami dotyczącymi ekstremalnych upałów.

Eksperci twierdzą, że ekstremalne upały mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza wśród osób starszych. Według jednego z badań szacuje się, że ponad 61 000 osób zmarło z przyczyn związanych z upałami podczas zeszłorocznych fal upałów w Europie.

„To badanie potwierdza to, co wiedzieliśmy już wcześniej. Ponownie pokazuje, jak dużą rolę odgrywają zmiany klimatu w tym, czego obecnie doświadczamy” – powiedziała Friederike Otto z Imperial College London.

Naukowcy zajmujący się klimatem twierdzą, że dziesięciolecia pompowania przez ludzi gazów cieplarnianych do atmosfery powodują wzrost globalnych temperatur.

Jednak nie wszystkie ekstremalne zjawiska pogodowe można od razu powiązać bezpośrednio ze zmianami klimatu, ponieważ naturalne wzorce pogodowe mogą również odgrywać pewną rolę.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Holandii z grupy World Weather Attribution przeanalizowali ostatnie fale upałów, aby zidentyfikować odciski palców zmian klimatu.

Korzystając z modeli komputerowych, przeprowadzili symulację świata bez wpływu emisji pompowanych do atmosfery na rzeczywiste temperatury obserwowane podczas fal upałów.

Naukowcy doszli do wniosku, że fala upałów w Ameryce Północnej była o 2°C (3,6°F) gorętsza, a fala upałów w Chinach była o 1°C wyższa z powodu zmian klimatycznych.

Świat ocieplił się o 1,1°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym, zanim ludzie zaczęli spalać paliwa kopalne.

Naukowcy twierdzą, że jeśli wzrost temperatury osiągnie 2°C, co według wielu ekspertów jest bardzo prawdopodobne, ponieważ kraje nie zdołają wystarczająco szybko ograniczyć swoich emisji, takie zdarzenia będą miały miejsce regularnie przez okres od dwóch do pięciu lat.

W badaniu uwzględniono również rolę El Niño, naturalnie występującej silnej fluktuacji klimatu, która rozpoczęła się w czerwcu. Prowadzi ono do wyższych globalnych temperatur, ponieważ ciepłe wody wypływają na powierzchnię tropikalnego Pacyfiku i wypychają ciepło do powietrza.

W badaniu stwierdzono, że El Niño prawdopodobnie odegrało niewielką rolę, ale wzrost temperatury spowodowany spalaniem paliw kopalnych był głównym czynnikiem powodującym intensywniejsze fale upałów.

W ostatnich tygodniach padło wiele rekordów klimatycznych, w tym średnie globalne temperatury i temperatury powierzchni morza, szczególnie na północnym Atlantyku.

Eksperci twierdzą, że tempo i czas są „bezprecedensowe” i ostrzegają, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach może paść więcej rekordów.

Niebezpieczne pożary w Grecji zmusiły tysiące ludzi do ewakuacji hoteli w weekend. Eksperci twierdzą, że gorąca i sucha pogoda stworzyła sprzyjające warunki do łatwiejszego rozprzestrzeniania się ognia.

Autor:
Georgina Rannard | Tłumaczenie: Oskar Gabryś

Żródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-66289489

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE