Farmaceuci będą mogli przepisywać antybiotyki bez recepty na ból gardła i zapalenie pęcherza moczowego
Bezpośrednie wydawanie leków, bez recepty lekarskiej, będzie możliwe dla pacjentów chorujących na anginę w wieku powyżej 10 lat oraz dla kobiet w wieku od 16 do 65 lat cierpiących na zapalenie pęcherza moczowego, ale bez gorączki.
Zdjęcie: Theo Rouby/AFP
Pod pewnymi warunkami farmaceuci będą mogli wydawać leki bezpośrednio w przypadku anginy lub zapalenie pęcherza moczowego, dowiadujemy się po opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku urzędowym we wtorek 18 czerwca. Przepis ten jest częścią ustawy o finansowaniu zabezpieczenia społecznego 2024, która została przyjęta przez parlament pod koniec 2023 roku. W sytuacji anginy, bezpośrednie wydanie antybiotyku, bez recepty lekarskiej, będzie możliwe dla pacjentów w wieku powyżej 10 lat, natomiast w przypadku zapalenia pęcherza moczowego dla kobiet w wieku od 16 do 65 lat bez objawów gorączki.
Pierwsze bezpośrednie dostawy do aptek mogą mieć miejsce w ciągu dwóch tygodni, podczas gdy pierwsi farmaceuci przejdą niezbędne szkolenie online, aby móc to zrobić, powiedział Agence France-Presse Philippe Besset, prezes Fédération des pharmaciens de France. Aptekarze otrzymają 10 euro za negatywny wynik testu i 15 euro za pozytywny.
Odciążenie lekarzy
Bezpośrednie wydawanie leków przez farmaceutów stanowi część obecnych starań mających na celu odciążenie lekarzy w obliczu opustoszenia środowiska medycznego. Pracownicy służby zdrowia mają również nadzieję na opublikowanie przepisów, które zwiększą podział zadań z lekarzami. Chcą oni, aby zostały one przedstawione przed wyborami parlamentarnymi i zmianą rządu.
Pielęgniarki dyplomowane oczekują na wprowadzenie przepisu, który umożliwi pacjentom umawianie się z nimi na wizyty bezpośrednio, bez konieczności posiadania recepty lekarskiej. Ten dostęp, przewidziany w ustawie Rist z maja 2023 roku, będzie możliwy tylko dla pielęgniarek pracujących w niektórych strukturach zbiorowych, takich jak zakłady opieki zdrowotnej, ośrodki zdrowia lub domy opieki. Czekają one również na wejście w życie rozporządzenia, które da im większą autonomię w leczeniu ran.
Fizjoterapeuci z kolei żądają opublikowania postanowienia umożliwiającego im eksperymentowanie z bezpośrednim dostępem w trzynastu departamentach, gdy są one częścią Communauté Professionnelle Territoriale de Santé (CPTS), co obiecał premier Gabriel Attal, a także na prawo zezwalające im na przepisywanie niektórych produktów zdrowotnych, w tym leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Dział: Medycyna
Autor:
Le Monde z AFP | Tłumaczenie: Monika Zalewska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/