Firmy telekomunikacyjne angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Sektor telekomunikacyjny realizuje wiele projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska.
Źródło: Anadolu Ajansı
Zgodnie z informacjami zebranymi przez korespondenta AA, turecka firma telekomunikacyjna Turkcell wdraża szereg projektów strategicznych dotyczących zrównoważonego rozwoju środowiska. Projekty te koncentrują się na zmniejszeniu wpływu na środowisko, optymalizacji wykorzystania zasobów i przejściu na energię odnawialną. Przyjmując podejście gospodarki o obiegu zamkniętym, Turkcell podejmuje ważne kroki w zarządzaniu odpadami elektronicznymi, jednym z kluczowych problemów tego sektora. Dzięki projektowi „Convert to Education” wdrożonemu przez firmę, wycofane urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, tablety i komputery, są zbierane i poddawane recyklingowi za pośrednictwem Tureckiego Stowarzyszenia Przemysłu Informatycznego. Przychody generowane z procesu recyklingu są wykorzystywane do wspierania edukacji poprzez turecką fundację Educational Volunteers Foundation.
Turkcell, który awansował do kategorii A w Carbon Disclosure Project (CDP), jest jednym z „globalnych liderów klimatycznych” zarówno w kategorii zmian klimatycznych, jak i relacji z partnerami biznesowymi. Znajduje się również wśród 25 firm o najlepszych wynikach w zakresie zrównoważonego rozwoju wśród spółek giełdowych w Turcji. Intensywnie inwestuje w projekty związane z energią wiatrową i słoneczną. Celem strategicznym firmy jest zapewnianie 65% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2026 r. i osiągnięcie zerowego poziomu emisji CO2 do 2050 r. Elektrownie wiatrowe w Çeşme i Izmirze oraz budowana elektrownia słoneczna o mocy 300 megawatów są konkretnymi przykładami tego zaangażowania. Obiekty te pomagają firmie zaspokoić zapotrzebowanie na energię ze źródeł, które nie powodują emisji dwutlenku węgla, jednocześnie czyniąc jej ofertę produktów bardziej ekologiczną.
Turkcell adaptuje różne innowacje technologiczne, aby uczynić swoją działalność bardziej ekologiczną i energooszczędną. W ramach projektu „Greensite” firma podejmuje również wiele kroków w celu zmniejszenia zużycia energii przez poszczególne stacje bazowe. Do końca 2023 r. będzie w posiadaniu 1400 lokalizacji z panelami słonecznymi, które zużywają znacznie mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi stacjami bazowymi. Projekty te wyróżniają się jako kroki, które umożliwiają firmie wypełnienie zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska i zmniejszenie śladu węglowego przy jednoczesnym obniżeniu kosztów przeprowadzonej operacji.
„Możliwe jest osiąganie nowych korzyści dzięki cyfryzacji i zrównoważonej transformacji, co sprzyja też integracji lokalnej społeczności”
Zastępca dyrektora generalnego Vodafone Turkey Hasan Süel powiedział, że cyfryzacja jest niezbędnym elementem realizacji założeń modelu zrównoważonego rozwoju, a podwójna transformacja rzuci światło na przyszły jej etap. Süel stwierdził, że lepsze rozwiązania problemów środowiskowych i społecznych mogą być tworzone wspólnie poprzez realizację cyfrowej i zielonej transformacji. „Dzięki zasobom i inwestycjom, które zostaną przeznaczone na tę transformację, możliwe jest zwiększenie łączności, tworzenie korzyści poprzez cyfryzację i uczynienie zrównoważonej transformacji inkluzywną. W tym procesie nasz sektor odgrywa ważną rolę zarówno pod względem zmniejszania własnego śladu węglowego, jak i dostarczania zrównoważonych rozwiązań potrzebnych we wszystkich obszarach gospodarki.
Ze względu na to, że działamy w sektorze telekomunikacji i technologii, oferujemy systemy komunikacyjne i infrastrukturę dla wielu sektorów. Dzięki naszym produktom i usługom wpływamy na procesy biznesowe, a tym samym na ich wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju". Süel zwrócił uwagę, że dzięki rozwiązaniom IoT, które oferowali swoim klientom w roku 2023, zapobiegli oni emisji 195 tysięcy ton dwutlenku węgla, co odpowiada posadzeniu ponad 1 miliona drzew. Stwierdził też, że wykorzystanie technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia emisji przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności w wielu sektorach.
„Inwestujemy również w wydajność wykorzystania energii”
„Podczas gdy wykorzystanie danych mobilnych w sektorze i związane z tym zapotrzebowanie na energię stopniowo rośnie, inwestujemy w odnawialne źródła energii, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko” - powiedział Süel. „Od kwietnia 2021 r. zaczęliśmy zaspokajać 100 procent energii elektrycznej zużywanej w 12 centrach przetwarzania danych, 15 budynkach biurowych i ponad 25 tysiącach stacji bazowych w całej Turcji z odnawialnych źródeł energii. Ponadto inwestujemy w projekty związane z energią odnawialną, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Zainstalowaliśmy systemy energii słonecznej w naszych centrach technologicznych w Adanie w 2019 r. i Istambule w dzielnicy Esenyurt pod koniec 2020 r.
Jako firma zorientowana na ten cel, inwestujemy również w wydajność wykorzystania energii w naszej sieci i centrach danych. Celem jest sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu naszych klientów na dane przy jednoczesnym zmniejszeniu naszego zapotrzebowania na energię. Byliśmy pierwszym krajem w Grupie Vodafone, który wdrożył system zarządzania energią ISO 50001 we wszystkich stacjach bazowych i głównych centrach technologicznych”. Süel podkreślił, że firmy muszą również podejmować działania, biorąc na siebie ciężar odpowiedzialności w walce z kryzysem klimatycznym. Stwierdził, że 83 procent konsumentów oczekuje od firm wdrażania odpowiednich praktyk w kwestiach środowiskowych, społecznych związanych z zarządzaniem.
„Wdrożyliśmy koncepcję ESG”
Stwierdzając, że przyjęli pionierską rolę w Turcji w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG), wykorzystując know-how swojej grupy, Süel mówi: „Postrzegamy koncepcję ESG jako integralną część naszej działalności i z powodzeniem ją wdrażamy. ESG powinno znajdować się w założeniach firm i powinno być przyjęte przez kierownictwo wyższego szczebla. Zarządzanie ma w tym momencie kluczowe znaczenie, ponieważ pokazuje, czy za tym, co mówisz, stoją konkretne działania. Jako Vodafone Turkey zinternalizowaliśmy koncepcję ESG i zarządzamy tymi procesami w sposób inkluzywny za pomocą Komitetu ESG i grup pracowniczych, które utworzyliśmy w firmie.
Od 3 lat publikujemy raporty, które wcześniej nosiły nazwę Raport Zrównoważonego Rozwoju, a obecnie Raport ESG. Raport ten służy przeglądowi naszych działań i wyników oraz przejrzystemu przedstawieniu ich naszym zainteresowanym stronom”. Stwierdzając, że Grupa Vodafone jest zaangażowana w redukcję globalnej emisji dwutlenku węgla do zera do 2040 r., Süel powiedział, że jest zdecydowany osiągnąć zerową emisję w swojej działalności do 2030 r. Zaznaczył, że firma zmniejszyła łączną emisję dwutlenku węgla w zakresie 1 i 2 o 95 procent w porównaniu do 2020 roku i wyzerowała ją w zakresie 2, pozyskując całą energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
Dział: Technologia
Autor:
Maşallah Dağ, Mehmet Selçuk Güçlü | Tłumaczenie: Kamil Kowalski