2024-01-18 12:28:22 JPM redakcja1 K

Globalna śmiertelność z powodu chorób grzybiczych podwoiła się w ciągu dziesięciu lat

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet Infectious Diseases wynika, że każdego roku na całym świecie około 3,8 miliona ludzi umiera z powodu chorób wywoływanych przez różne grzyby.

Zdjęcie: RDNE Stock, pexels.com

Około dziesięciu lat temu liczba ta wynosiła dwa miliony. Naukowcy zauważyli również, że około 2,6 miliona zgonów jest spowodowanych bezpośrednio infekcją grzybiczą.

Jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń wywołanych taką infekcją jest uczulenie grzybicze u pacjentów chorych na astmę oskrzelową. Dotyka około 11,5 miliona ludzi rocznie i może być przyczyną 46 000 zgonów z powodu astmy każdego roku.

Naukowcy oszacowali zapadalność na przewlekłą aspergilozę płuc na 2 484 000 osób rocznie, a liczbę zgonów z powodu tej choroby na 460 tys. Na ogólnoustrojową infekcję drożdżakową cierpi około 1 433 000 osób, z czego co roku umiera około 911 tysięcy osób. Zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis rozpoznaje się u 505 tys. Osób, z czego 214 tys. Przypadków kończy się śmiercią. Przypadki kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych występują średnio u 194 tys. Osób rocznie, z czego 147 tys. Jest śmiertelnych. Inne infekcje grzybicze poważnie zagrażające życiu dotykają rocznie około 300 tys. Osób i są przyczyną 161 tys. zgonów.

David Denning, profesor Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Manchesterze, dla porównania przytoczył następujące statystyki: choroby grzybicze są przyczyną około 6,8% całkowitej liczby zgonów na świecie. Według jego danych choroba niedokrwienna serca jest przyczyną 16% wszystkich zgonów na świecie, a na drugim miejscu znajduje się udar mózgu (11%). Liczba zgonów z powodu chorób płuc związanych z paleniem stanowi 6% ogółu.

Dział: Aktualności

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski, Arseni Litviniuk

Żródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/58747.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.