2024-10-15 17:05:17 JPM redakcja1 K

Google podpisuje umowę na budowę małych reaktorów jądrowych do zasilania sztucznej inteligencji

Google podpisało przełomową umowę, na mocy której energia elektryczna wytwarzana przez małe reaktory jądrowe będzie wykorzystywana do zasilania rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI).

Źródło: Peter Morgan/AP

 

Na mocy umowy zawartej ze startupem Kairos Power, ogłoszonej w poniedziałek, kalifornijski gigant technologiczny wesprze budowę siedmiu małych reaktorów jądrowych zdolnych wygenerować 500 megawatów energii. Uruchomienie pierwszego reaktora zaplanowano na 2030 r., a kolejne zostaną uruchomione w nadchodzących latach.

„Sieć potrzebuje nowych źródeł energii elektrycznej, aby obsługiwać technologie AI, które napędzają główne postępy naukowe, ulepszają usługi dla przedsiębiorstw i klientów oraz napędzają krajową konkurencyjność i wzrost gospodarczy” – powiedział Michael Terrell, starszy dyrektor ds. energii i klimatu w Google, we wpisie na blogu.

„Umowa ta pomaga przyspieszyć rozwój nowej technologii, która w czysty i niezawodny sposób zaspokoi zapotrzebowanie na energię, a także uwolni pełny potencjał sztucznej inteligencji dla wszystkich”.

Giganci technologiczni, tacy jak Google, Microsoft i Amazon, odnotowują wzrost zainteresowania energią jądrową, przeszukując cały glob w poszukiwaniu źródeł energii elektrycznej do zasilania centrów danych, stanowiących podstawę rozwoju sztucznej inteligencji.

W zeszłym miesiącu Microsoft podpisał umowę z przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Constellation Energy na odbudowę wyłączonego z eksploatacji reaktora jądrowego w Three Mile Island w Pensylwanii, który będzie dostarczał gigantowi technologicznemu energię elektryczną przez następne 20 lat.

Na początku tego roku Amazon podpisał umowę z Talen Energy z siedzibą w Houston na zakup kampusu centrów danych o powierzchni 1200 akrów (486 hektarów) w Pensylwanii, który czerpie energię z pobliskiej elektrowni jądrowej.

Według kancelarii prawnej White&Case, centra danych zużywają około 3 procent światowej energii elektrycznej, a w nadchodzących latach zużycie to ma znacznie wzrosnąć w miarę rozwoju sztucznej inteligencji.

Zwolennicy koncepcji małych reaktorów modułowych uważają je za bardziej opłacalną i mniej czasochłonną alternatywę dla dużych reaktorów jądrowych na skalę komercyjną. Technologia ta jest jednak wciąż w powijakach – na świecie działają tylko trzy tego typu reaktory: w Rosji, Chinach i Indiach.

Dyrektor generalny Kairos Power, Mike Laufer, powiedział, że partnerstwo pozwoli firmie „szybko przejść przez etap uczenia się”.

„Dzięki uczestnictwu w fazie rozwoju Google jest czymś więcej niż tylko klientem. Jest partnerem, który głęboko rozumie nasze innowacyjne podejście i potencjał, jaki może ono zapewnić”.

Firma Kairos Power powstała w 2016 roku przy wsparciu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Kalifornijska firma opisuje swoją misję jako przyspieszenie rozwoju „innowacyjnej technologii jądrowej, która ma potencjał przekształcenia krajobrazu energetycznego w Stanach Zjednoczonych i na świecie”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE