2023-08-08 18:24:32 JPM redakcja1 K

„Haniebna strata”: wilki uznane za wymarłe w Andaluzji

Przyrodnicy potępiają wymieranie gatunków, w czasach utraty siedlisk, kłusownictwa i nielegalnych polowań, które zbierają żniwo.

Przez wieki wilki wędrowały po Andaluzyjskich pasmach górskich w południowej Hiszpanii, ale po latach zanikania populacji, wilki zostały oficjalnie uznane za wymarłe w tym regionie.

Od 2003 roku samorząd regionalny przeprowadza spis populacji wilka (Canis lupus signatus), starając się monitorować gatunek i ograniczać konflikty z miejscową ludnością, w szczególności z rolnikami.

Jednak w raporcie departament środowiska rządu Andaluzji stwierdza, że „od 2020 roku nie widziano śladu obecności wilka w Andaluzji”, mimo że jest to gatunek chroniony.

Szacuje się, że do co najmniej 2010 roku w regionie było od sześciu do ośmiu watah wilków, głownie w Sierra Morena, liczących do 56 osobników.

Pomimo tego, że wilk został uznany za wymarły gatunek dopiero teraz, eksperci sądzą, że w Andaluzji nie było śladów wilków od 2013 roku i prawdopodobnie nie rozmnażały się one od 2003 roku.

„To zła wiadomość, która potwierdza trend spadkowy dla kilku istniejących watah wilków na terenie południowej Hiszpanii, które są zagrożone fizyczną i genetyczną izolacją od wilków w pozostałych częściach Hiszpanii, utratą siedlisk, kłusownictwem i nielegalnymi polowaniami”, mówi Luis Suárez, koordynator do spraw konserwacji w Światowym Funduszu na rzecz Przyrody w Hiszpanii.

„Haniebna utrata wilków w Andaluzji jest bezpośrednio związana z brakiem woli do przyjęcia środków ochronnych ze strony regionalnych zarządów”, dodał Suárez.

„To niezrozumiałe, że pomimo sytuacji, która trwa od dziesięcioleci, wilk nie został wymieniony jako gatunek zagrożony wyginięciem i nie został opracowany plan odbudowy tego gatunku”.

Gdyby został sklasyfikowany jako zagrożony, rząd Andaluzji byłby prawnie zobowiązany do podjęcia działań w celu ochrony lokalnej populacji wilka.

Suárez stwierdził, że rząd był przez lata sparaliżowany strachem przed konfrontacją z myśliwymi i hodowcami bydła, przez co ograniczył się do monitorowania populacji wilka.

„Teraz ma obowiązek wzięcia się do roboty, aby jak najszybciej zagwarantować powrót tego gatunku w południowe góry. Nie ma czasu na wymówki.”

Hiszpania ma największą populację wilków w Europie. W połowie XIX wieku w całym kraju było około 9000 wilków. Polityka eliminacji zmniejszyła tę liczbę do kilkuset do lat 70.

Po zakazaniu trucia w latach 70., gatunek zaczął powracać do życia. W ostatnim spisie z 2021 roku zarejestrowano od 2000 do 2500 wilków w 297 watahach, z czego 90% znajdowało się na północnym zachodzie, głównie w Kastylii, León, Galicji i Asturii, gdzie cieszyły się statusem gatunku chronionego, zakazano tam polowania na wilki od 2021 roku.

Ogłoszony w 2021 roku przez hiszpański rząd plan odbudowy populacji wilków miał na celu jej zwiększenie o 18%, z 297 do 350 watah. Badania opublikowane w zeszłym roku przez muzeum historii naturalnej w Madrycie sugerują jednak, że oficjalne szacunki dotyczące hiszpańskiej populacji wilka są zbyt optymistyczne i że liczby są znacznie niższe niż twierdzono.

„Populacje są zazwyczaj ocenianie w okresie dwóch lat, który jest niewystarczający, aby określić z dużym marginesem błędu, czy populacja rośnie, spada czy jest stabilna”, powiedziała Victoria González, badaczka projektu.

Autor:
Stephen Burgen | Tłumaczenie: Anna Drożdżyńska

Żródło:
https://www.theguardian.com/environment/2023/aug/01/wolves-declared-extinct-in-andalucia-spain-aoe

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE