2023-10-06 14:06:07 JPM redakcja1 K

Humbak przepłynął połowę świata. Ma na imię Frodo

Rekordowo daleka podróż z Marianów Północnych do Meksyku pokazuje, że wzorce migracji wielorybów są bardziej złożone, niż nam się dotąd wydawało.

(Fot. Getty Images) 

Jak wynika z nowego badania, naznaczony wieloma bliznami samiec humbaka o imieniu Frodo ukończył najdłuższą znaną migrację w historii swojego gatunku. 

W latach 2017-2018 zwierzę przepłynęło ponad 11 tysięcy kilometrów z Saipan na Marianach do Sayulita w Meksyku, możemy wyczytać w nowym badaniu opublikowanym w “Endangered Species Research”. Poprzedni rekord należał do samicy humbaka, która przepłynęła nieco ponad 9,6 tysięcy kilometrów z Brazylii na Madagaskar w 2001 roku. 

Kiedy biolożka Nico Ransome zagłębiła się w zadziwiającą podróż samca przez Pacyfik, odkryła, że pojawił się on również w pobliżu rosyjskich Wysp Komandorskich w 2010 i 2013 roku, a rosyjscy naukowcy nazwali go Frodo na cześć postaci z Władcy Pierścieni, która sama również podejmuje epicką wyprawę. 

Frodo nie tylko ustanowił rekord odległości, ale także odwrócił nasze dotychczasowe postrzeganie typowych wzorców migracji humbaków, mówi liderka badania Ransome, biolog z Murdoch University w Perth w Australii i założycielka La Orca de Sayulita, firmy zajmującej się obserwacją i badaniami wielorybów. 

Zdecydowana większość z szacowanych 7500 humbaków, które rozmnażają się w zachodnim Meksyku, migruje na północ na Alaskę i do Kanady, aby żerować w okresie letnim. Z drugiej strony Frodo opłynął cały północny Pacyfik - i jak odkryła Ransome, nie jest sam. 

"Od lat mam obsesję na punkcie migracji wielorybów", mówi Ransome. "Odkrycie, że niektóre z nich płyną aż do Rosji jest oszałamiające". 

Kilka lat temu Ransome zaczęła zauważać rosyjskie wieloryby pojawiające się w Meksyku. Identyfikuje poszczególne zwierzęta za pomocą internetowej bazy danych wielorybów o nazwie Happywhale, posiadająca archiwum składające się ze zdjęć aż 30 000 czarno-białych wzorów płetw humbaków, które są u nich tak unikalne, jak ludzki odcisk palca. 

"To jak Facebook dla wielorybów", mówi współautor badania Ted Cheeseman, biolog z Southern Cross University w Lismore w Australii, który w 2015 roku był jednym z założycieli Happywhale. Jak dodaje, setki naukowców i dziesiątki firm zajmujących się obserwacją wielorybów korzysta z bazy danych, która ma od 97 do 99% dokładności w identyfikacji humbaków. 

Współautorka badania Marie Hill, biolog z NOAA's Pacific Islands Fisheries Science Center, w 2017 roku udostępniła na Happywhale zdjęcie, które zrobiła Frodo na Marianach. Mówi, że taka "otwarta współpraca jest kluczem do zrozumienia, w jaki sposób połączone są lęgowiska i żerowiska, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony i zachowania humbaków". 

Nowe podróże Froda zachęciły Ransome, Hill, Cheesemana i ich współpracowników do zagłębienia się w archiwa Happywhale, aby sprawdzić, czy inne humbaki również dokonują migracji przez Pacyfik. Znaleźli 117 osobników, którzy migrowali z Meksyku do żerowisk w Rosji w latach 1998-2021. Przed tymi badaniami w Rosji i Meksyku zaobserwowano tylko 11 takich samych wielorybów. 

Ludzie przez lata zauważyli ponad jedną trzecią tych rosyjskich wielorybów na obszarach lęgowych w Meksyku. Od 2021 r. Ransome udokumentowała kilka kolejnych rosyjskich wielorybów w Meksyku, w tym matki z cielętami, co oznacza, że pozornie dziwna migracja Froda jest prawdopodobnie regularną trasą dla wielu waleni. 

Wieloryby mogą odbywać te długie podróże w celu znalezienia partnerów, być może jest to też "relikt przemysłu wielorybniczego", domyśla się Ransome. 

Liczba tych ponad 5-metrowych ssaków morskich, na które polowano ze względu na ich tłuszcz, mięso i fiszbiny spadła w latach 60. XX wieku do szacunkowego poziomu 1200 zwierząt na północnym Pacyfiku - regionie, w którym intensywnie polowano wówczas na wieloryby. Według NOAA populacja ta jest nadal zagrożona, a badania przeprowadzone przez Hill na Marianach w latach 2015-2018 wykazały, że wyspy te są rzeczywiście niezauważonym wcześniej miejscem rozrodu humbaków. 

Tradycyjnie wieloryby żerujące w Rosji migrują na południe, by rozmnażać się w Japonii, na Marianach i Filipinach.  

Jednak przy mniejszej liczbie wielorybów samce mogą być zmuszone do wędrowania dalej, aby znaleźć partnerkę - nawet przez ocean do Meksyku, mówi Ransome. Jak zauważa, na pewno zdarza im się również walczyć o samice, o czym świadczą liczne blizny na ciele Froda. 

Te nowo odkryte szlaki migracyjne mogą również wyjaśniać, dlaczego prawie codziennie nagrywano humbaki śpiewające w środkowej części Pacyfiku, między Hawajami a Meksykiem. 

Śpiewy w tak nietypowym miejscu były uważane za anomalie, dopóki badanie z 2021 roku nie wykazało tego samego zjawiska. Nagrania potwierdzają pogląd, że walenie regularnie podejmują ogromne migracje na całym świecie. 

"Te wieloryby nieprzerwanie nas zaskakują", mówi Heidi Pearson, biolożka morska z University of Alaska Southeast, która nie była związana z badaniami. Mówi, że podróż Froda "pomaga rozwiązać część tej tajemnicy, w jaki sposób podobne pieśni są słyszane na całym północnym Pacyfiku". 

"To uczy nas, że nigdy nie możemy zakładać zbyt wielu rzeczy", dodaje Pearson. 

Jeśli chodzi o Froda, to nie został on zauważony od czasu, gdy Ransome sfotografowała jego płetwę w 2018 roku. Nie zdziwiłaby się jednak, gdyby nadal regularnie odbywał epickie podróże przez największy ocean na Ziemi. 

Dział: Przyroda

Autor:
Brianna Randall | Tłumaczenie: Aleksy Balerstet

Żródło:
https://www.nationalgeographic.com/animals/article/humpback-whale-longest-migration-record

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE