2023-08-31 21:23:10 JPM redakcja1 K

Islandia wkroczyła w nową erę wulkaniczną

Wulkaniczny półwysep Islandii był uśpiony przez wieki. Jednak eksperci mówią, że zmiany tektoniczne stojące za ostatnimi erupcjami i trzęsieniami ziemi nadchodzą już od dłuższego czasu.

Przez wieki zachodni półwysep wulkaniczny kraju był uśpiony, ale nowa era aktywności wulkanicznej może pojawić się na horyzoncie.

Wulkan Fagradalsfjall, wypiętrzony krater bulgoczącej lawy – świecący jasnym żółtym światłem na tle ciemnoszarego krajobrazu – to ostatnia erupcja zwiastująca nowy okres aktywności wulkanicznej Islandii.

Erupcja ogłosiła swoje nadejście 4 lipca tego roku, kiedy południowo-zachodnią Islandią wstrząsnęło ponad 2000 trzęsień ziemi w ciągu zaledwie 24 godzin. Niedługo potem aktywność sejsmiczna spadła, gdy magma wzniosła się na płytkie głębokości i ostatecznie ustąpiła miejsca sączącej się stopionej skale 10 lipca.

Zlokalizowana obok niewielkiej góry Litli-Hrútur, erupcja miała miejsce na Reykjanes, aktywnym wulkanicznie półwyspie, który stał się popularnym miejscem wśród turystów pragnących zobaczyć lawę tryskającą z góry i wylewającą się na powierzchnię. Jednak miejsce nowej erupcji jest potencjalnie niebezpieczne – nowe szczeliny mogą się otworzyć w pobliżu bez ostrzeżenia, rzeki lawy mogą tworzyć się w szybkim tempie, a toksyczny gaz może szybko wypełnić powietrze, zgodnie z ostrzeżeniami Iceland Met Office.

Ta erupcja jest trzecim z rzędu paroksyzmem wulkanicznym, po podobnych erupcjach lawy w 2021 i 2022 roku – i prawdopodobnie nie będzie ostatnią.

Po erupcji zeszłego lata Dave McGarvie, wulkanolog z Uniwersytetu Lancaster, powiedział National Geographic, że niedawny wzrost aktywności wulkanicznej „może zwiastować początek dekad okazjonalnych erupcji”.

Wulkaniczna geologia Islandii


Źródło: twojapogoda.pl

Półwysep Reykjanes leży około 17 mil na południowy zachód od stolicy Islandii, Reykjaviku. Znajduje się na szczycie stale rozszerzającego się Grzbietu Śródatlantyckiego, gdzie płyta północnoamerykańska na zachodzie i płyta euroazjatycka na wschodzie stopniowo się rozsuwają. Supergorąca gazowa magma, która jest mniej gęsta niż otaczające ją skały, może czasami wznieść się do płytkiej skorupy ziemskiej z powodu samej siły wyporu, ale całe to regionalne rozciąganie tworzy również pęknięcia, przez które stopiona skała może przenikać.

Podziemny chaos półwyspu wydaje się objawiać jako okresowe wybuchy wulkanizmu. Historyczne relacje i badania starożytnych skał wulkanicznych pokazują, że czasy wulkanicznego odpoczynku przechodzą w głośne sejsmiczne i erupcyjne przebudzenia w cyklu, który miał miejsce kilka razy w ciągu ostatnich kilku tysiącleci.

Chociaż region był wulkanicznie uśpiony przez stulecia, tektoniczne rozdarcie zachodzące w głębi oznaczało, że ostatnie erupcje były od dawna w przygotowaniu.

Ognisty nowy początek

źródło: rmf24.pl

W ostatnich latach kilka warstw magmy wzniosło się w kierunku powierzchni, na co wskazuje zmieniający się kształt ziemi i roje trzęsień ziemi, według Tobiasa Düriga, wulkanologa z Uniwersytetu Islandzkiego. Jednak przez pewien czas te magmowe serpentyny nie widziały światła słonecznego – ich ucieczka była utrudniona albo z powodu utraty własnego pędu w górę, albo dlatego, że sprężysta skorupa nie oferowała włazu ewakuacyjnego.

Niemniej jednak, gdy trzęsienia ziemi zaczęły przybierać na sile i częstotliwości od końca 2019 roku, naukowcy zaczęli podejrzewać, że erupcja w przyszłości wydaje się nieunikniona. Zostało to potwierdzone w dramatyczny sposób 19 marca 2021 roku, kiedy lawa zaczęła tryskać ze szczeliny o długości 1650 stóp w dolinie w regionie Geldingadalur.

Te dzikie pożary dają naukowcom niezrównane spojrzenie na tkankę łączną między otchłanią magmową poniżej a krajobrazem pokrytym lawą powyżej. Ich wysiłki pomagają lepiej zrozumieć trzewia Ziemi, wulkaniczną rytmikę Islandii i wulkaniczne niebezpieczeństwa tego półwyspu.

Dział: Przyroda

Autor:
Robin George Andrews | Tłumaczenie: Alicja Dymora

Żródło:
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/iceland-eruption-fiery-volcano-earthquakes

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE