Jak odczytywać timegrapher
Kiedy po raz pierwszy wchodzisz w to hobby, prawdopodobnie nigdy nie myślałeś, że doprowadzi cię to tak daleko. A jednak, jesteś tutaj, próbując zrozumieć, jak dokładnie zmierzyć precyzję swojego cennego zegarka. Oficjalnie dotarłeś do najgłębszej części tego hobby i nie ma już dla ciebie odwrotu.
Mam nadzieję, że jesteś gotowy na dość szczegółowe techniczne, ale jednocześnie oświecające wyjaśnienie, co oznaczają różne liczby i linie na timegrapherze.
Dla bardziej wtajemniczonych być może przeczytaliście doskonały artykuł Buffy'ego o tym, jak zbudować własny timegrapher, jeśli nie masz ochoty wydawać pieniędzy na oryginalne urządzenie. Udowadnia to, że każda część i aspekt kolekcjonowania zegarków może być przystępna cenowo i dostępna, jeśli jesteś gotów być trochę pomysłowy.
Ale nie będę wyjaśniał tego sam. Z pomocą przyjdzie mi zegarmistrz i twórca treści Greg Petronzi, znany również jako True Patina, który niedawno stworzył niezwykle przejrzysty i edukacyjny film na ten temat. Zamieściłem go poniżej, ponieważ gorąco polecam obejrzenie, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która preferuje naukę poprzez oglądanie.
Ale najpierw szybkie wprowadzenie do tego, co zobaczysz, gdy włączysz swój timegrapher. Po pierwsze, wyświetlą się trzy liczby, które są mierzonymi parametrami: chód, błąd chodu i amplituda. Głównym celem regulacji zegarka jest dążenie do tego, aby ta pierwsza liczba, czyli chód, była jak najbliżej 0,0 sekundy na dzień (s/d). Oczywiście, osiągnięcie dokładnie tej liczby jest niemożliwe, ale im dokładniejszy jest twój zegarek, tym bliżej tej liczby powinien się on znajdować, ponieważ to właśnie ta liczba informuje, ile czasu zegarek traci lub zyskuje każdego dnia. Możliwe, że słyszałeś o certyfikacie COSC, który wymaga, aby zegarek był w granicach -4/+6 s/d, gdy opuszcza fabrykę.
Kolejną liczbą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest błąd chodu. Mierzony w milisekundach, wskaźnik ten pokaże, czy koło balansowe wychyla się bardziej w jedną stronę niż w drugą. Jeśli ta liczba jest wysoka, może to oznaczać, że samo koło balansowe nie jest wyważone i wymaga regulacji lub że sprężyna balansowa nie jest w najlepszym stanie.
Ostatecznie amplituda informuje o tym, jak duże są wychylenia koła balansowego. Wskazuje to, jak efektywnie moc jest przekazywana z sprężyny głównej do mechanizmu balansowego. Jeśli smary w układzie przekładni zaczynają się wycierać, amplituda może się obniżyć, co spowoduje, że zegarek będzie chodził wolniej.
Pod tymi liczbami zobaczysz linię, a może nawet dwie, a celem jest, aby były jak najbliżej idealnie poziomej. Jeśli zauważysz, że linia znacznie odchyla się w górę lub w dół, warto skonsultować się z lokalnym zegarmistrzem. Dokonywanie regulacji w twoim cennym zegarku bez odpowiedniego przeszkolenia może być bardziej ryzykowne, niż ci się wydaje.
Podczas korzystania z timegraphera musisz mierzyć zegarek w różnych pozycjach, tak jak w przypadku regulacji mechanizmu do określonej liczby pozycji. Standardowe sześć pozycji to: szafirowa koperta do góry, szafirowa koperta do dołu, koronka do góry, koronka do dołu, koronka w lewo oraz koronka w prawo. Powinieneś zmierzyć swój zegarek we wszystkich sześciu pozycjach, aby uzyskać dokładny średni wynik i mieć pełniejszy obraz tego, jak zegarek sprawuje się w ciągu dnia, gdy nosisz go na nadgarstku.
Dział: Technologia
Autor:
Russell Sheldrake | Tłumaczenie: Jakub Grochowski – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://timeandtidewatches.com/how-to-read-a-timegrapher/