Jak przebiega sekcja zwłok?
„CSI” i „NCIS” nie są tak zupełnie bez znaczenia.
Zdjęcie: Izaaka Quesady za pośrednictwem Unsplash
W sali oblanej białym światłem, to patolog sprawia, że zmarły przekazuje śledczym wiadomość między wierszami. Tak to przynajmniej wygląda w serialach kryminalnych. W prawdziwym życiu wiele zgonów nie wymaga przeprowadzenia sekcji zwłok, w większości przypadków ciało pozostaje nienaruszone, a powodów do żartów jest niewiele. Jednak czasami wymagane jest dalsze dochodzenie i wówczas rozpoczyna się cały proces. Można wyróżnić dwa rodzaje sekcji zwłok. Z jednej strony medyczno-naukowa - jest przeprowadzana w szpitalu, gdy znamy już przyczynę śmierci, ale chcemy dowiedzieć się więcej na temat choroby. Dostarcza ona odpowiedzi rodzinie. Z drugiej strony, sekcja sądowa, rozsławiona przez Hollywood, jest wymagana po podejrzanej, gwałtownej, nieoczekiwanej lub przypadkowej śmierci.
Prokurator zleca jej przeprowadzenie wydziałowi medycyny sądowej. Następnie zwłoki są skanowane. W wielu przypadkach zapewnia to patologowi wystarczającą ilość informacji do ustalenia przyczyny śmierci bez konieczności użycia skalpela. W przeciwnym razie ciało kładzie się na stole do badań i pozbawia ubrań. Rozpoczynają się oględziny zewnętrzne: patolog sądowy bada powierzchnię ciała w poszukiwaniu wskazówek i śladów, które mogłyby dostarczyć informacji o przyczynie śmierci. Robi zdjęcia i pobiera płyny (mocz, krew, żel szklisty z oczu) do analizy. A jeśli to wciąż za mało, może on przeprowadzić rozczłonkowanie ciała. Najbardziej radykalną techniką i jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest metoda Letulle (od początku znana również jako całkowite wypatroszenie), która usuwa wszystkie narządy w jednym bloku od gardła do odbytu.
Na końcu wszystko zostaje uporządkowane
Pierwszym krokiem jest użycie skalpela do rozcięcia skóry - jest to nacięcie w kształcie litery Y widoczne w serialach telewizyjnych. Cięcie to rozpoczyna się przy uszach lub obojczykach i początkowo sięga tuż nad mostkiem. W tym miejscu jest ono przedłużane od klatki piersiowej do kości miednicy. Skóra, tłuszcz i mięśnie są usuwane, aby odsłonić strukturę szyi, narządy jamy brzusznej i klatkę piersiową, odsłaniając serce i płuca. Po sprawdzeniu położenia narządów w klatce piersiowej i jamie brzusznej można usunąć jelito. Patolog sądowy oddziela narządy od ściany ciała, a następnie może przeprowadzić szczegółowe badanie, ważąc każdy organ z osobna. Jego sekcja ma za zadanie wykazać oznaki choroby lub urazu związanego ze śmiercią.
Prokurator może również zażądać przeprowadzenia badania mózgu w celu wykrycia zakrzepów krwi, wstrząsów lub chorób. W tym przypadku wykonuje się nacięcie przez skórę głowy, jeśli to możliwe na linii włosów, aby usunąć skórę i odsłonić czaszkę. Następnie lekarz uzyskuje dostęp do mózgu, przecinając czaszkę piłą oscylacyjną i odcinając pień mózgu, który łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Po zakończeniu sekcji patolog umieszcza organy z powrotem w jamie brzusznej i zaszywa wszystkie nacięcia. Następnie ciało przekazuje się rodzinie w celu zorganizowania pogrzebu. Praca patologa sądowego trwa nadal: musi on jeszcze napisać tymczasowy raport na temat przyczyny śmierci dla prokuratora, który stanie się ostateczny, gdy znane będą wyniki różnych analiz. Zostanie on udostępniony bliskim.
Dział: Medycyna
Autor:
Matthias Troude | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/