2023-04-07 12:36:07 JPM redakcja1 K

Jak roboty chirurgiczne mogą pomóc w leczeniu refluksu

Typowy dla refluksu jest palący ból za mostkiem, któremu towarzyszy odbijanie i zgaga. Czasami ulgę przynosi tylko operacja.

Roboty są coraz częściej wykorzystywane w zabiegach chirurgicznych, w tym w operacjach antyrefluksowych. (Źródło: Ekkasit919 / Getty Images)

Sporadyczne cofanie się płynu żołądkowego lub jelitowego jest całkowicie normalne i jest znane prawie każdemu jako zgaga. Jeśli jednak ten typ refluksu pojawia się raz po raz, masz chorobę refluksową . Choruje na nią mniej więcej co piąty Niemiec.

Wielu pacjentów leczy się domowymi sposobami lub regularnie przyjmuje inhibitory kwasu. Jednak niektóre z nich mają poważne skutki uboczne i prowadzą do dolegliwości żołądkowo-jelitowych lub bólów głowy. Ponadto ich działanie jest często ograniczone do chwili. Jeśli objawy nawracają i ograniczają codzienne życie osób dotkniętych chorobą, pomocna może być operacja z użyciem robota.

Refluks to coś więcej niż odbijanie i zgaga

Większość z nas zna to uczucie po ciężkim, tłustym posiłku: musisz bekać lub czuć lekką zgagę. W większości przypadków jest to nieszkodliwe i ustępuje samoistnie.

Inaczej jest w przypadku osób z refluksem. „Ich zgaga jest bardziej intensywna, pojawia się kilka razy w tygodniu i towarzyszy jej między innymi ból za mostkiem” – mówi prof. Maximilian Schmeding, dyrektor Kliniki Chirurgii w Klinice w Dortmundzie . W szpitalnym centrum refluksu chorzy mogą zasięgnąć porady i opracować z lekarzem indywidualną strategię leczenia.

Spektrum rozciąga się od leczenia zachowawczego tabletkami po chirurgię małoinwazyjną, tzw. technikę dziurki od klucza. Stosowane są tu również systemy sterowane przez roboty, które działają bardzo precyzyjnie i są delikatne dla tkanki.

Przepuklina przeponowa jest często przyczyną refluksu

Częstą przyczyną refluksu jest przepuklina przeponowa (przepuklina rozworu przełykowego). Żołądek przepycha się przez przeponowy otwór przełyku do klatki piersiowej, powodując rozciąganie dolnego zwieracza przełyku. Pozwala to kwasowi żołądkowemu bez przeszkód dostać się do przełyku i powoduje typowe objawy.

„W dłuższej perspektywie objawy mogą nie tylko pogarszać jakość życia osób dotkniętych chorobą, ale także zwiększać ryzyko zachorowania na raka” – mówi Schmeding. „Aby temu zapobiec i umożliwić jak najlepszą terapię w nagłych przypadkach, oferujemy pacjentom centralny punkt kontaktowy, w którym stoją po ich stronie lekarze z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie”.
 

Kiedy sok żołądkowy przedostaje się do przełyku, błony śluzowe stają się podrażnione. Rezultatem jest częste odbijanie i nieprzyjemne uczucie pieczenia. (Źródło: Andriej Popow / Getty Images) 

Diagnoza: Jak diagnozuje się refluks?

Przede wszystkim lekarz wyjaśnia, jakie objawy faktycznie występują i jak wyraża się ból. Ponieważ styl życia i nawyki żywieniowe również odgrywają ważną rolę, pacjent jest również pytany o nie. W przypadku podejrzenia refluksu lekarz wykonuje badanie przełyku i żołądka (gastroskopia). W ten sposób może zidentyfikować oznaki stanu zapalnego, oparzeń chemicznych, zwężeń i guzów.

Interniści mogą również wykonać długotrwały pomiar kwasu w przełyku iw ten sposób z całą pewnością zdiagnozować chorobę refluksową. Pomiar odbywa się zazwyczaj bez cewnika , czyli bez konieczności układania rurki przez cały czas pomiaru. Badanie jest mało stresujące dla pacjenta. Środki przeciwbólowe lub uspokajające zwykle nie są konieczne.

Kiedy operacja może być odpowiednia?

Istnieje kilka możliwości leczenia choroby refluksowej: od leczenia zachowawczego tabletkami po chirurgię małoinwazyjną. Najlepsze leczenie dla pacjenta zawsze zależy od indywidualnego przypadku i przyczyny choroby.

Z reguły operację rozważa się tylko wtedy, gdy terapia tabletkami (inhibitorami kwasowości) nie przyniosła poprawy. Podczas takiej operacji górna część żołądka jest owijana wokół dolnego końca przełyku i tam przyszywana do przepony, żołądka lub przełyku. Wzmacnia to uszczelnienie dna przełyku i ma na celu zapobieganie zgadze i refluksowi.

Robot jako przedłużenie ramienia chirurga

Robot chirurgiczny „Da Vinci” może być również wykorzystany do operacji antyrefluksowej. Jednak nie działa to niezależnie, ale jest kontrolowane przez chirurga. „Nasze pole operacyjne jest przesyłane do monitora za pomocą kamery o wysokiej rozdzielczości” — wyjaśnia Schmeding. W ten sposób chirurdzy mogą dokładnie śledzić, jak robot działa w ciele za pomocą maleńkiej pęsety i narzędzi tnących.

„Robot działa wtedy dla nas, że tak powiem, jak wyciągnięte ramię i zapewnia nam maksymalną swobodę ruchu” — mówi Schmeding. Pozwala to na jeszcze bardziej precyzyjną i przyjazną dla tkanek pracę.

Ma to wiele zalet dla pacjentów: nie tylko odczuwają mniejszy ból po zabiegu, ale także mniejsze blizny i mniejsze ryzyko zaburzeń gojenia się ran.

Nieleczony refluks może być niebezpieczny

Przewlekła zgaga będąca następstwem choroby refluksowej może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego nie należy lekceważyć silnej zgagi i częstego odbijania, ale skonsultować się z lekarzem na wczesnym etapie. Ponieważ rosnący sok składa się z silnie żrącego kwasu solnego, który może powodować zapalenie przełyku.

Jeśli błona śluzowa zmienia się w dolnym końcu przełyku, nazywa się to przełykiem Barretta. Szacuje się, że 5 na 100 osób z refluksem żołądkowym rozwija się przez lata. Przełyk Barretta zwiększa ryzyko raka przełyku. Na każde 1000 osób z refluksem u co najwyżej jednej osoby bez przełyku Barretta i dziesięciu osób z przełykiem Barretta rozwinie się rak przełyku w ciągu następnych dziesięciu lat.

Innym powikłaniem, które może wystąpić przy nieleczonym refluksie, jest zwężenie przełyku. Występuje, gdy zapalenie przełyku pozostawiło blizny. Tkanka bliznowata może następnie zwęzić otwór przełyku i znacznie utrudnić połykanie.

Dział: Technologia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE