2024-05-11 21:07:06 JPM redakcja1 K

Jak rozpoznać wytwór sztucznej inteligencji?

Treści generowane przez sztuczną inteligencję przeniknęły do każdego aspektu naszego życia. Sprawdziliśmy aplikacje, które pomogą ci zrozumieć, co jest treścią generowaną komputerowo, a co treścią wytworzoną przez człowieka.

Źródło: Canva

Rozwój narzędzi sztucznej inteligencji (AI), takich jak „ChatGPT”, „Google Bard” i „Jasper”, stał się głównym powodem do niepokoju wśród artystów i pracowników oświaty, którzy obawiają się, że ta nowa technologia może zostać wykorzystana do ich zastąpienia i przejęcia ich miejsca pracy.

Sprawa dzieli społeczeństwo na dwa obozy. Przeciwnicy sztucznej inteligencji wzywają do natychmiastowego prawnego uregulowania tego sektora, zanim rozwój tych narzędzi zakłóci porządek społeczny, a nawet zniszczy podstawowe wartości w nim panujące. 

Z kolei zwolennicy AI sprzeciwiają się nakładaniu ograniczeń na nową technologię, twierdząc, że możemy korzystać z AI w codziennym życiu. Począwszy od decydowania o tym, co ugotować na romantyczną kolację, a skończywszy na przygotowaniu się do trudnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Z tej dyskusji jasno wynika, że sztuczna inteligencja przeniknęła do każdego aspektu naszego życia. Od zdjęć udostępnianych w mediach społecznościowych po wiadomość otrzymaną od rekrutera na LinkedIn. Wykorzystanie sztucznej inteligencji odgrywa ważną rolę w tworzeniu treści w Internecie.

AI czy człowiek?

Dziś coraz ważniejsza staje się wiedza o tym, które treści są faktycznie tworzone przez człowieka, a które przez sztuczną inteligencję. Aby pomóc użytkownikowi w znalezieniu różnic, zaczęto stosować wiele oprogramowań ułatwiających ich odnalezienie. Oto kilka z nich.

Jak działa detektor sztucznej inteligencji GPTZero?

Dla pedagogów szkolnych i profesorów uniwersyteckich coraz ważniejsza staje się umiejętność odróżnienia tekstu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję od tekstu stworzonego przez człowieka.

Detektor AI „GPTZero” został stworzony, aby pomóc tym osobom w identyfikacji treści generowanych przez ChatGPT, GPT4, Bard, LLaMa i inne modele AI.

Detektor analizuje przesłany tekst i skanuje go w poszukiwaniu plagiatu na podstawie tysięcy dokumentów dostępnych online, zaznaczając różnymi kolorami, które części dokumentu zostały napisane przez sztuczną inteligencję, a które przez człowieka. 

Celem nie jest ukaranie uczniów”

W darmowej wersji aplikacji użytkownicy mogą przesyłać do 10 000 słów miesięcznie i skanować do siedmiu razy na godzinę. Wersja płatna oferuje więcej opcji.

GPTZero podkreśla, że jego celem nie jest „ukaranie uczniów”, ale dawanie im szansy na otrzymanie zadań, dla których sztuczna inteligencja nie przyjdzie z pomocą. 

Prawie 100-procentowa skuteczność w wykrywaniu AI

Firma produkująca Copyleaks AI Content Detector ma wieloletnie doświadczenie w sprawdzaniu plagiatów, co daje jej znaczną przewagę nad konkurencją.

Według Copyleaks, program jest w stanie wykryć tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję z dokładnością do 99,1%. Czyni go to najlepszym narzędziem dostępnym obecnie w tej dziedzinie.

Aplikacja jest również jedynym takim narzędziem, które obsługuje więcej języków niż angielski. Pozwala analizować dowolny tekst powyżej 350 znaków.

SynthID od Google

Firma Google opracowała niedawno SynthID, aplikację, która pozwala użytkownikom rozpoznać, czy obraz lub dzieło sztuki zostało stworzone przez sztuczną inteligencję.

SynthID jest obecnie dostępny tylko dla subskrybentów Google Cloud, ale jest pewne, że w niedalekiej przyszłości będzie z niego korzystać więcej użytkowników.

Co należy wziąć pod uwagę, aby zrozumieć sztuczną inteligencję?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na dodatkowe palce u rąk, ponieważ sztuczna inteligencja, która jest dość kiepska w rysowaniu ludzkich dłoni, często dorysowuje szósty palec. W niektórych przypadkach może stworzyć obraz dłoni bez kciuka. 

Następnie należy zwrócić uwagę na szczegóły i tło. Jeśli rzeczy są zbyt rozmyte, oznacza to, że obraz mógł zostać wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Deepware Scanner

Wyżej wspomniane oprogramowanie może skanować i wykrywać technologię deepfake w filmach, co obejmuje wykrywanie manipulacji obrazem i treści generowanych przez sztuczną inteligencję.

Witryna przyjmuje polecenie przetworzenia podejrzanych filmów, które są następnie przesyłane i skanowane przez Deepware pod kątem autentyczności.

„Sentinel”, „Reality Defender”, „WeVerify” i „Microsoft Video Authenticator Tool” należą do innych wiodących wykrywaczy technologii deepfake.

Dział: Informatyka

Autor:
Giulia Carbonaro, Euronews | Tłumaczenie: Kamil Kowalski

Źródło:
https://tr.euronews.com/next/2024/01/24/bir-icerigin-yapay-zeka-tarafindan-hazirlandigi-nasil-anlasilir

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE