Jak utrzymać mózg w dobrej kondycji? - 10 porad
Czasem odłóż telefon w autobusie i pozwól myślom płynąć swobodnie albo zrób obiad jakiego jeszcze nie ugotowałeś. Te drobne rzeczy pomagają utrzymać mózg w dobrej formie.

Zdjęcie: Colourbox
Trenuj swoje ciało.
Według Andersa Hansena, autora książki ,,Hjärnstark”, aktywność fizyczna jest najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie wydajności mózgu. Badania pokazują, że objętość mózgu zwiększa się w wyniku wzmożonego przepływu krwi. Porządne podniesienie tętna kilka razy w ciągu tygodniu daje świetne rezultaty, ale nawet spacery przynoszą korzyści.
Odżywiaj się zdrowo.
25 procent energii, którą spożywasz, przeznaczana jest na działanie mózgu. Mózg – tak jak inne organy – lubi ryby, orzechy i warzywa. Kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, wspierają funkcjonowanie połączeń synaptycznych. Są też przesłanki, że błony komórkowe działają wtedy lepiej i skuteczniej blokują dostęp szkodliwych substancji do mózgu.
Nie przejadaj się.
Jeśli chcesz osiągać wysokie wyniki to przed egzaminem czy innym intelektualnym wyzwaniem, nie powinieneś być przejedzony, przecież „głodne wilki polują najlepiej”. Odrobina głodu i odrobina czekolady (lub czegoś podobnego) dla podniesienia poziomu cukru we krwi może zdziałać cuda. Badania pokazują też, że mózg pobudzany jest przez żucie – więc guma do żucia sprawdzi się świetnie.
Wysypiaj się.
To właśnie podczas snu mózg porządkuje informacje, a zbędne dane odrzuca. Testy pamięci pokazują, że osoby, które wysypiały się i uczyły się przed sprawdzianem, osiągały lepsze wyniki niż ci, którzy zarywali nocki.
Trenuj umysł.
Rozwiązywanie krzyżówek i sudoku poprawia pamięć. Jednak, jeśli chcesz poprawić swoją sprawność umysłową i zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, to większość badań wskazuje, że aktywność fizyczna jest ważniejsza. Istnieją jednak sposoby na poprawę techniki uczenia się i mnemotechniki pomagające w zapamiętywaniu. Chodzi m.in. o tworzenie skojarzeń i budowanie historii, np. w celu zapamiętania ciągów liczb.
Nie tkwij w rutynie.
Wykonywanie codziennych czynności rutynowo oszczędza zasoby mózgu, ale trzeba też się czasem wyzwolić i wyjść poza schemat. Wystarczy wybrać inną drogę do pracy albo ugotować danie, którego nigdy wcześniej nie robiłeś. Aktywności angażujące więcej zmysłów także cię wzmacniają. Może to być wszystko – od tańca i śpiewania w chórze po biegi na orientację.
Miej relacje społeczne.
Spotykanie się z ludźmi i interakcje społeczne to niedoceniana forma gimnastyki dla mózgu. Może to być zarówno rozmowa na wysokim poziomie intelektualnym, jak i po prostu dobra zabawa. Połączenie zabawy i powagi dobrze wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Zrelaksuj się i odpocznij.
Mózg, który pracuje bez przerwy, traci wydajność. W naszym połączonym cyfrowym świecie, gdzie każda minuta wypełniona jest bodźcami, mózg nie ma kiedy odpocząć. Rób przerwy i wychodź na krótkie spacery. Jeszcze lepiej, jeśli podniesiesz tętno, by dotlenić mózg. Odłóż telefon w autobusie i pozwól myślom swobodnie płynąć.
Ogranicz stres.
Ciągły wysoki poziom kortyzolu szkodzi mózgowi i całemu ciału. Pogarsza się jakość snu i ogólne samopoczucie. Wzrasta przez to ryzyko wypalenia psychicznego.
Rób rzeczy, które sprawiają ci radość.
Jeśli dobrze się czujesz, twój mózg też ma się dobrze. Zaskocz współpracowników czymś nieoczekiwanym – niekoniecznie tylko kawą i ciastkami. Kultura, taka jak muzyka, teatr czy kino, dostarcza nie tylko przyjemnych przeżyć, ale także inspiruje do nowego sposobu myślenia.
Dział: Człowiek
Autor:
Palle Liljebäck | Tłumaczenie: Beata Andrzejewska — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.naturvetarna.se/nyheter/2019/sa-haller-du-hjarnan-i-trim/