Jak wynika z badań, woda butelkowana zawiera nanoplastiki
W pionierskim badaniu naukowcy odkryli, że woda butelkowana sprzedawana w sklepach może zawierać od 10 do 100 razy więcej kawałków plastiku niż wcześniej szacowano - nanocząsteczki tak nieskończenie małe, że nie można ich zobaczyć pod mikroskopem.
Eksperci twierdzą, że korzystanie z pojemników szklanych lub ze stali nierdzewnej jest bezpieczniejszym sposobem spożywania wody. Zdjęcie: Clara Margais/picture Alliance/Getty Images/File.
Jak twierdzą eksperci, nanocząsteczki o średniej szerokości 1000 ludzkiego włosa są tak małe, że mogą migrować przez tkanki przewodu pokarmowego lub płuc do krwiobiegu, rozprowadzając potencjalnie szkodliwe syntetyczne chemikalia po całym organizmie i do komórek.
Według badania, jeden litr wody - odpowiednik dwóch standardowych rozmiarów wód butelkowanych - zawierał średnio 240 000 cząstek plastiku z siedmiu rodzajów tworzyw sztucznych, z których 90% zidentyfikowano jako nanoplastiki, a resztę jako mikroplastiki.
Mikroplastiki to fragmenty polimerów o wielkości od mniej niż 0,2 cala (5 milimetrów) do 1/25000 cala (1 mikrometr). Wszystko, co mniejsze, jest nanoplastikiem, który musi być mierzony w miliardowych częściach metra.
"Muszę powiedzieć, że to badanie jest niezwykle imponujące. Praca, jaką w nie włożono, była naprawdę ogromna. ... Nazwałabym je przełomowym" - powiedziała Sherri "Sam" Mason, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Penn State Behrend w Erie w Pensylwanii, która nie była zaangażowana w badanie.
Odkrycie to potwierdza od dawna udzielane przez ekspertów porady, aby pić wodę z kranu ze szklanych lub nierdzewnych pojemników w celu zmniejszenia narażenia, powiedziała Mason. Dodała, że rada ta dotyczy również innych produktów spożywczych i napojów pakowanych w plastik.
"Ludzie nie myślą o tworzywach sztucznych jako o odpadach, ale rzeczywiście tym są" - powiedziała. "Niemal w taki sam sposób, w jaki nieustannie zrzucamy komórki skóry, tworzywa sztuczne nieustannie zrzucają małe kawałki, które się odrywają, na przykład podczas otwierania plastikowego pojemnika na sałatkę kupioną w sklepie lub sera zapakowanego w plastik".
Dział: Inżynieria Materiałowa
Autor:
Sandee LaMotte | Tłumaczenie: Joanna Gałka
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/01/08/health/bottled-water-nanoplastics-study-wellness/index.html