2024-04-21 17:15:28 JPM redakcja1 K

Jak zmiany klimatu mogą powodować ‘zabójcze’ epidemie zimna w oceanach?

Nie tylko temperatura oceanów wpływa na życie morskie - nowe badania pokazują, że ekstremalnie zimne okresy są coraz częstsze i powodują masową umieralność. Za te „zabójcze wydarzenia” na drugim końcu spektrum temperatur prawdopodobnie odpowiedzialne jest to samo zanieczyszczenie powodujące ocieplenie planety, które napędza kryzys klimatyczny.

Naukowcy oznakowali żarłacze tępogłowe za pomocą nadajnika lokalizującego, który rejestrował głębokość i temperaturę części oceanu, w której pływały. Zdjęcie: Gerard Soury/The Image Bank RF/Getty Images/FILE

Światowe oceany były nękane przez bezprecedensowe upały w ciągu ostatniego roku, podsycając obawy o życie morskie. Miliardy krabów zniknęły na północnym Pacyfiku; lwy morskie i delfiny chorują; kultowe rafy koralowe ulegają masowemu bieleniu.

Nawet gdy temperatury oceanów rosną, ekstremalnie zimne zjawiska związane ze wznoszeniem się wód głębinowych - gdy silne wiatry i prądy oceaniczne przynoszą skupiska zimnej wody na powierzchnię, zastępując ciepłą wodę, która tam była - również stają się coraz częstsze i intensywniejsze, zagrażając życiu morskiemu, zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie „Nature Climate Change”.

„Zmiany klimatu są w rzeczywistości bardzo złożone - powiedział Nicolas Lubitz, główny autor badania i badacz z James Cook University w Queensland w Australii. - To nie tylko ocieplenie globu, ale także zmiana sposobu, w jaki funkcjonują nasze oceany”. Kiedy Lubitz usłyszał doniesienia o zwierzętach morskich, takich jak rekiny, manty i kałamarnice, które w marcu 2021 r. wypłynęły martwe na południowo-wschodnim wybrzeżu Republiki Południowej Afryki, zaczął badać sprawę. W tym jednym ekstremalnym wydarzeniu zginęło ponad 260 zwierząt morskich z 81 różnych gatunków. Powiedział, że sezonowe zjawiska podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych występują często na tym obszarze, a temperatura wody szybko spada. Lubitz powiedział jednak, że śmiertelność w marcu 2021 r. była: „dość ekstremalnym wydarzeniem, ponieważ przed tym zjawiskiem mieliśmy raczej ciepłą wodę. Potem zmieniły się wiatry, a prądy zaczęły się nieznacznie zmieniać, co jest zjawiskiem sezonowym. Nagle temperatura w ciągu 24 godzin spadła o 11 stopni”.

Naukowcy przeanalizowali zabójcze zjawiska podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych w prądzie Agulhas na Oceanie Indyjskim i prądzie wschodnioaustralijskim, wykorzystując 41 lat danych dotyczących temperatury powierzchni morza i 33 lata zapisów wiatru, aby zobaczyć, jak niebezpieczne mogą być ekstremalnie zimne oceany. „Obserwujemy zmiany w częstotliwości występowania podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych i ich intensywności, co może mieć wpływ na społeczności rybackie na tych obszarach - powiedział. - To tak naprawdę kwestia ekonomiczna, a także kwestia bioróżnorodności”. Według badania, śmiertelność zimnego okresu jest prawdopodobnie związana z tym, jak szybko spada temperatura. Jeśli zimno trwa przez wiele dni, co zdarza się coraz częściej, badania pokazują, że zwierzęta morskie, w tym żółwie i wiele gatunków ryb, mogą cierpieć z powodu hipotermii i zaburzeń fizjologicznych lub ostatecznie umrzeć.

W innym badaniu Lubitz miał już elektronicznie oznakowane żarłacze tępogłowe za pomocą nadawczego urządzenia lokalizującego, które rejestrowało również głębokość i temperaturę części oceanu, w której pływają. „To było naprawdę kluczowe w tym badaniu, ponieważ mogliśmy zobaczyć, kiedy rekiny migrują - powiedział. - Mogliśmy zobaczyć, jak zmieniają się profile temperaturowe i jak rekiny pływały płycej, gdy znajdowały się w obszarach podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych, ponieważ próbowały uniknąć zimniejszej wody z głębin”.

Odkrycia te stanowią: „bardzo rozsądne wytłumaczenie” dla wielu nieoczekiwanych przypadków śmiertelności morskiej, które ludzie obserwują na całym świecie, powiedział Ajit Subramaniam, profesor badań w Lamont-Doherty Earth Observatory w Szkole Klimatycznej Uniwersytetu Columbia. „To jedno z tych nieoczekiwanych odkryć i nie jest to coś, o czym dużo mówimy - powiedział „CNN” Subramaniam, który nie był zaangażowany w badanie. - I dlatego jest to na czasie, aby przypomnieć nam, że kryzys klimatyczny działa w obie strony”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE