Jak zostać lepszym projektantem: rozwijanie zmysłu estetycznego
Lub o tym, jak obcowanie z różnymi rodzajami sztuki pomaga tworzyć ulepszone interfejsy użytkownika.
Zdjęcie: Google
Na przestrzeni lat zauważyłem, że przestrzeganie podstawowych założeń projektowania UI, takich jak posiadanie palety kolorów, odpowiednie odstępy i tak dalej, po prostu nie wystarcza. Lawinowo rośnie liczba kursów UI/UX, które obiecują uczynić cię lepszym projektantem. Spójrzmy prawdzie w oczy. Ukończenie kilku kursów UI/UX nie sprawi, że staniesz się lepszym projektantem. Ich celem jest zapewnienie podstaw wiedzy teoretycznej.
Stwierdziłem, że projektanci nie inspirują się właściwymi miejscami. To jak ten malowniczy scenariusz, w którym księżniczka utknęła w pięknym ogrodzie, a czarujący książę przybywa jej na ratunek, przynosząc najpiękniejszy bukiet kwiatów. Powyższy schemat odzwierciedla na przykład projekty z Dribbble. Reprezentują one utopie, tylko dlatego, że mają pozostać konceptualne.
Doprecyzujmy: czym jest estetyka?
„Estetyka nie jest rozwinięciem sztuki, lecz próbą odsłonięcia zażyłości aktu artystycznego i analizą swoistości samej sztuki jako podmiotu myśli" (Nicolai Hartmann - Estetyka, 1953).
Najprościej rzecz ujmując, estetyka nie oznacza patrzenia na ładne obrazy. To postrzeganie sztuki jako czegoś do kontemplacji. Musimy spróbować odkryć intencję artysty i spróbować znaleźć znaczenie. Według Kanta obiekt artystyczny zachowuje się tak, jak powinien, aby pasować do mojego obecnego stanu umysłu. Estetyka nie jest więc nauką o ładności, ale nauką o odkrywaniu sztuki i jej intencji.
Do czego potrzebny ci jest zmysł estetyczny?
Przede wszystkim, analizując różne projekty UI, będziesz w stanie odróżnić te, które po prostu ładnie wyglądają, od tych, które są zgodne z zasadami estetyki i mają wewnętrzną logikę. Tylko te drugie są dobrymi interfejsami użytkownika, gdyż opierają się na sprawdzonych rozwiązaniach. Reszta z nich ma po prostu ładne kolory. Pamiętaj:
„Dobry design jest niewidzialny" (Donald Norman).
Nie można rozwijać zmysłu estetycznego wyłącznie poprzez spędzanie czasu na studiowaniu interfejsów graficznych. Inspirację należy czerpać ze wszystkiego, od architektury po teatr czy muzykę. Wprawdzie nie wszystkie z nich reprezentują doświadczenia wizualne, ale zmuszanie się do obserwacji determinuje mózg do tworzenia nowych połączeń. Co więcej, zmuszanie się do poszukiwania znaczeń tam, gdzie wcześniej nie można było ich znaleźć, sprawi, że zauważysz drobne szczegóły. Te drobne szczegóły są tymi, które podtrzymują obraz jako całość.
Jeżeli chodzi o interfejsy użytkowników, istnieją pewne delikatne rzeczy, które należy zrobić, aby projekt wyglądał na uporządkowany. Należy jednak pamiętać: UI designerzy nie są artystami. I to jest w porządku. Nie powinniśmy dążyć do zmiany tego statusu z projektantów UI na artystów UI. Wynika to z faktu, że nawet jeśli jesteśmy innowatorami, to innowacja leży w obszarze rozwiązywania problemów. Jeśli chodzi o eksperymentowanie, to tworzenie UI dla firmy lub start-upu nie jest miejscem do testowania najśmielszych pomysłów dotyczących kształtu przycisku, ale do testowania różnych rozwiązań problemów, z którymi boryka się firma. Nie zostaliśmy zatrudnieni, by wymyślać koło na nowo.
Twoją rolą jako projektanta jest przede wszystkim znajdowanie rozwiązań. Zamiast psuć to, próbując zaimponować innym ludziom, najlepiej jest zachować bezpieczeństwo. Innymi słowy, powinieneś zawsze trzymać się tego, co wiadomo, że działa i wybierać użyteczność zamiast wyglądu, materię zamiast formy.
Projekt powinien sprawiać, że wszystkie potrzebne opcje i zasoby dla danego zadania będą widoczne bez rozpraszania użytkownika obcymi lub zbędnymi informacjami. Dobre projekty nie przytłaczają użytkowników alternatywami ani nie dezorientują ich niepotrzebnymi informacjami. Larry Constantine i Lucy Luckwood (2001)
Teraz, gdy rozmawialiśmy o konieczności rozwijania zmysłu estetycznego, porozmawiajmy o tym, jak to zrobić.
Konsumuj sztukę
Przez sztukę nie mam na myśli odwiedzania każdego muzeum. Mimo że odwiedzanie muzeów jest jednym z pewnych sposobów na dostęp do świata sztuki, nie jest to jedyny sposób. Jest po prostu najbardziej popularny. Definicja sztuki obejmuje znacznie więcej niż tylko obrazy. Oglądaj taniec nowoczesny, słuchaj najnowszego albumu, oglądaj nowe hity filmowe, szukaj najlepszych skaterów, patrz jak ludzie przygotowują jedzenie. Spróbuj nadać sens temu, co widzisz lub słyszysz, spróbuj zrozumieć intencje artysty. W dzisiejszych czasach sztuka jest bardziej obecna w codziennym życiu, niż nam się wydaje. Jesteśmy dosłownie przez nią otoczeni, ponieważ ludzie wkładają wiele wysiłku w każdą rzecz, którą robią.
Przejdź się po swoim mieście
Tak wiem, wychodzenie z domu podczas pandemii nie brzmi zbyt dobrze, ale posłuchaj mnie: wystarczy przejść się po znajomych ulicach w swoim mieście. Być może do tej pory przechodziłeś przez nie tysiące razy, ale możesz być pewien, że tym razem będzie inaczej. Spróbuj wyjść i po prostu wędrować, bez celu. Poszukaj fragmentów artystycznej ekspresji, czy to wyjątkowej wstawki w budynku, kompozycji kwiatowej w oknie kwiaciarni, czy pięknego ogrodu. Ćwiczenie to zmusi twój mózg do odnajdywania estetyki we wszystkim, co napotkasz. Wszystko ma swoje piękno, ale trzeba ćwiczyć oczy, aby je dostrzec.
Postaw na minimalizm
Obserwujemy wzrost popularności tej koncepcji i dla niektórych z nas jest to przerażające. I rozumiem to. Przyjęcie minimalizmu oznacza przyjęcie ustandaryzowania wyglądu UI, co z kolei może oznaczać ograniczenie kreatywności. Ale wcale tak nie jest. Z mojego punktu widzenia to właśnie minimalizm reprezentuje wiek dojrzałości w projektowaniu. Patrząc na inne aspekty naszego życia, tylko wtedy, gdy dorastamy, zdajemy sobie sprawę, co najbardziej nam odpowiada. Dotyczy to kolorów, w których wyglądamy najlepiej, jakiego rodzaju ludzi powinniśmy trzymać obok siebie, jakie rzeczy trzymać w naszych domach i tak dalej.
Doświadcz sztuki z pierwszej ręki
Powtarzałem to już wcześniej - projektanci UI nie są artystami i to jest w porządku. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tworzyć sztuki. Nie musisz wieszać swoich obrazów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, aby nazwać swoje dzieło sztuką. U podstaw estetyki leży tworzenie sztuki dla sztuki i właśnie to powinieneś robić. Wylej na płótno to, co teraz czujesz. Nie tylko będzie to terapeutyczne, ale także zapoznasz się z procesem artystycznym, a to pomoże ci lepiej zrozumieć, co dzieje się, gdy sztuka ma miejsce. To nie musi być idealne. Nie musi być nawet dobre, ponieważ robienie jest lepsze niż nic.
Podsumowując, pragnę, abyście pamiętali, że wiem, że może się to wydawać przytłaczające. Dla niektórych z nas wyjście ze swojej strefy komfortu może być naprawdę trudne. Zmysł estetyczny to coś, co nigdy nie przestaje się rozwijać i może to być zarówno zachęcające, jak i zniechęcające z różnych powodów, ale posłuchaj tego: skoro to nigdy się nie kończy, to nie ma pośpiechu.
Powinniśmy podchodzić do tego tak, jak do każdej nowej rzeczy, którą zaczynamy. Jeden krok na raz. Nie musisz brać udziału w zajęciach artystycznych, ani spędzać czasu na szukaniu odpowiedniego muzeum do odwiedzenia. Jeśli obejrzałeś dobry film, jesteś już o krok dalej na drodze do zmysłu estetycznego niż wcześniej. Więc nie traktuj tego jako ciężaru, rób to, ponieważ chcesz, bez względu na to, jak mały jest postęp.
Niewielki progres to wciąż progres.
Dział: Informatyka
Autor:
Lupaş Alexandru | Tłumaczenie: Kornelia Poddębniak
Źródło:
https://bootcamp.uxdesign.cc/how-to-become-a-better-designer-develop-an-aesthetic-sense-c03fcae12219