2023-08-28 13:07:09 JPM redakcja1 K

Jaka jest następna misja Indii po wyprawie na Księżyc?

Tuż po udanej misji lądowania na Księżycu Chandrayaana-3, indyjska agencja kosmiczna ustaliła datę kolejnej wyprawy – tym razem, by badać Słońce.

Zdjęcie: REUTERS/Amit Dave

BENGALURU, 25 sierpnia (Reuters) 

Aditya-1, pierwsze indyjskie obserwatorium kosmiczne do badań słonecznych, szykuje się do wystrzału na głównym państwowym kosmodromie w Sriharikocie - taką informację podała reporterom w tygodniu Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) w swoim centrum dowodzenia satelitarnego, gdy naukowcy i załoga świętowali sukces misji księżycowej.

„Planujemy start w pierwszym tygodniu września”, powiedział przewodniczący ISRO, S. Somanath.

Co zrobi Aditya-L1?

Noszący nazwę od hinduskiego słowa oznaczającego słońce, statek kosmiczny jest pierwszą indyjską sondą kosmiczną do badania Słońca. Jego celem jest obserwacja wiatrów słonecznych, które mogą powodować zakłócenia na Ziemi i są często widziane jako „zorze polarne”.

Długoterminowo, dane z misji mogą pomóc lepiej zrozumieć wpływ Słońca na wzorce klimatyczne na Ziemi. 

Niedawno naukowcy powiedzieli, że statek kosmiczny Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej/NASA wykrył stosunkowo małe strumienie naładowanych cząstek wyrzucanych sporadycznie z korony – zewnętrznej atmosfery Słońca – co może pomóc wyjaśnić genezę wiatru słonecznego.

Jak daleko poleci? 

Korzystając z podwózki rakietą nośną PSLV, statek kosmiczny Aditya-L1 przeleci 1,5 miliona kilometrów w około cztery miesiące, aby badać atmosferę Słońca.

Będzie kierować się w miejsce przypominające parking w kosmosie, gdzie obiekty pozostają w bezruchu ze względu na wyważone siły grawitacyjne, zmniejszając zużycie paliwa dla statku.

Te pozycje nazywane są Punktami Lagrange’a od włosko-francuskiego matematyka Josepha-Louisa Lagrange’a.

Ile będzie kosztować misja? 

W 2019 roku rząd zatwierdził ekwiwalent około 46 milionów dolarów na misję Aditya-L1. ISRO nie podała oficjalnych aktualnych danych na temat kosztów.

Indyjska agencja kosmiczna zdobyła reputację firmy oferującej wiodącą na świecie konkurencyjność kosztową

Misja Chandrayaan-3, podczas której wysłano statek kosmiczny na południowy biegun Księżyca, miała budżet około 75 milionów dolarów.

Dział: Kosmos

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE