Jakie informacje o zdrowiu zdradza woskowina uszna?
Wosk uszny chroni przewód słuchowy oraz błonę bębenkową i jest częścią mechanizmu czyszczącego ucha. Zapach, konsystencja i kolor podają nam informacje o zdrowiu.
Zdjęcie: Colourbox.de
Tylko jedno spojrzenie na przeważnie żółto-brązowawą masę w uchu sprawia, że niektórzy odczuwają wstręt i dyskomfort. Jednak woskowina uszna, zwana również woskiem, jest czymś więcej, niż tylko irytującym złem. Spełnia bardzo ważną funkcję ochronną i chroni przed dostaniem się brudu i wody do bariery kwasowej.
Poza tym posiada on substancje, które zwalczają bakterie i odrzucają owady. Jeśli w kanale słuchowym powstaną małe uszkodzenia, np. poprzez nadmierne czyszczenie lub płukanie, do uszu mogą dostać się bakterie chorobotwórcze.
Mięśnie żucia pomagają w transporcie
Woskowina uszna składa się z wydzieliny gruczołowej, brudu oraz z łusek skórnych i może przybierać różne kolory, formy i zapachy. Ruchy szczęki przy jedzeniu odpowiadają za wypychanie wosku usznego na zewnątrz.
„Podobnie jak skóra węża, wosk uszny jest wypychany przez ucho wewnętrzne”. - mówi Bernhard Junge-Hülsing, laryngolog.
Tam w naturalny sposób wychodzą obumarłe części skóry i włoski, które wiszą w woskowinie usznej.
Mocny zapach jest znakiem ostrzegawczym
Konsystencja i zapach woskowiny usznej zdradzają, jak ma się nasze zdrowie, nie tylko jeśli chodzi o uszy, mówi laryngolog Junge-Hülsing. Woskowina uszna jest bezzapachowa, jednak “Jeśli pachnie mocno i odpychająco, często oznacza to infekcję bakteryjną”. W bardzo rzadkich przypadkach może to być przewlekłe perlakowe zapalenie ucha. Wtedy zapach przypomina mieszankę słodkiej zgnilizny bakteryjnej i zapachu zwłok. “Powinniśmy wtedy skonsultować się z lekarzem”, radzi Hülsing.
U pacjentów, „którzy cierpią na choroby skórne, jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca, wosk uszny jest suchy i łuszczący się”, mówi lekarz.
Płynna konsystencja wskazuje na infekcję
Również zabarwienie woskowiny usznej – od białego do ciemnego lub czarnego - może wskazywać na zapalenie lub uszkodzenie.
„Biaława, płynno-tłusta konsystencja pojawia się, gdy w uchu występuje infekcja. I płynniejsza, tym większe zapalenie występuje w uchu”. - mówi profesor dr Christoph Arens.
Przy szarawym wosku, kanał słuchowy jest często suchy i często gromadzi się tam kurz, jak wspomina laryngolog Christoph Arens. Czerwony wosk wskazuje na „uszkodzenie i z reguły boli. Może to również oznaczać krwawienie skóry kanału słuchowego”, wyjaśnia Arens.
Według Christopha Arensa, przy każdej barwie w rzadkich przypadkach może dochodzić do infekcji. Przy czarnym zabarwieniu przyczyną może być na przykład rzadka choroba grzybicza. Kolory są jedynie wskazówką na występujący problem. Dla wyjaśnienia problemu i leczenia powinno się zawsze udać do lekarza.
Kiedy produkowana jest zwiększona ilość woskowiny usznej?
Zwiększona produkcja woskowiny usznej pojawia się po zakażeniu lub po przeziębieniu. Częste użytkowanie patyczków do uszu, słuchawek dousznych, stoperów do uszu lub aparatów słuchowych może doprowadzić do zgniecenia wydzieliny w kanale słuchowym. Utrudnia to samooczyszczanie oraz zapycha ucho. Może to być usunięte przez lekarza. Zasadniczo jednak lepiej zbyt dużo wosku usznego, niż zbyt mało.
Również latem ciało produkuje zwiększoną ilość woskowiny. Tym, którzy mają skłonności do zbyt dużej ilości woskowiny, zaleca się przed wakacjami nad wodą udać się do lekarza, by oczyścił on uszy z woskowiny, “w ten sposób nie dojdzie na urlopie do zapalenia ucha zewnętrznego. Wtedy u niektórych osób wosk pęcznieje”, co może być bardzo bolesne.
Dział: Aktualności
Autor:
Melanie Hillmann | Tłumaczenie: Angelika Grześkowiak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/