Język łączy i otwiera drzwi
Dzień języka niemieckiego obchodzony dziewiątego września uwrażliwia na ważną rolę, jaką pełni język w społeczeństwie.
© iStock
Wielu ludzi na całym świecie uczy się języka niemieckiego. 15.4 miliona osób w badaniu z 2020 roku, przeprowadzonym na dużą skalę, ustaliło „Netzwerk Deutsch” – „Sieć j. niemieckiego” – stowarzyszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, DAAD, Instytutu Goethego oraz Niemieckej Centralnej Agencji ds. Niemieckich Szkół za Granicą (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen). Szczególnie w Afryce i Azji znaczenie języka Gothego rośnie. Liczba szkół oferujących nauczanie niemieckiego, wzrosła z 95 tys. do 106 tys. w 2015 roku. Powód takiego zjawiska upatrywany jest w rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych językowo specjalistów.
Niemiecki szybko ewoluuje
Czego ludzie się uczą oraz jak w ostatecznym rozrachunku mogą się porozumieć po niemiecku, zależy także od tego, jak język się rozwija. Kwestie semantyczne oraz gramatyka podlegają nieustannej zmianie, wyrazy zapożyczone przyjmowane są do obiegu językowego, dialekty oraz odmiany środowiskowe („kody językowe”) – dzielone według wieku bądź regionów – kształtują sposób, w jaki codziennie posługujemy się językiem.
„Sytuacja zawsze tak wyglądała, lecz tempo tych zmian znacząco się zwiększyło”, mówi Dorota Wilke, rzeczniczka prasowa VDS (Vereins Deutsche Sprache – Stowarzyszenie Języka Niemieckiego).
„Dlatego jest to ważne, aby od czasu do czasu komunikować się jako wspólnota językowa, uzgadniać, czy ta lub inna zmiana właściwie ma sens.”
Wykłady i wystawy z okazji Dnia Języka Niemieckiego
Od 2001 roku VDS zajmuje się organizacją Dnia Języka Niemieckiego. W całych Niemczech stowarzyszenia regionalne informują o faktycznym stanie rzeczy rozwoju języka i odzwierciedlają tempo zmian, dotykających anglicyzmów bądź języka neutralnego płciowo.
W różnych miejscach promotorzy języka organizują wykłady, wystawy i uroczystości przyznania nagród. Tu chodzi o gwary, ale także o „Kiezdeutsch” – żargon techniczny poszczególnych grup zawodowych, język władz lub też odmianę używaną przez media. VDS udziela się także na arenie międzynarodowej, promując interesy języka niemieckiego.
Gruzińska książka z baśniami z niemieckim tłumaczeniem.© VDS
Ważna grupa docelowa: młode pokolenie
Jednym z głównym celów Dnia Języka Niemieckiego jest zwiększenie świadomości o zasadniczej roli języka jako środka komunikacji – wyjaśnia Wilke. To nie jest tak oczywiste, w szczególności, jeśli mówimy o młodszym pokoleniu. „Niewystarczająca jest umiejętność dobrego porozumiewania się we własnej grupie, należy bowiem radzić sobie także z obcymi” – podkreśla.
Kto chciałby odnaleźć się w świecie, powinien opanować język – który łączy i otwiera drzwi.
Dział: Edukacja
Autor:
Klaus Lüber | Tłumaczenie: Julia Dziatkiewicz
Źródło:
https://www.deutschland.de/de/topic/wissen/tag-der-deutschen-sprache-netzwerk-deutsch