Język niemiecki. Numer jeden w EU. Ale ile wiesz o języku niemieckim?
Tutaj przedstawię niektóre fakty.
1. Niemiecki w Unii Europejskiej.
Język niemiecki jest najpopularniejszym językiem w Unii Europejskiej. Więcej ludzi w EU rozmawia w języku niemieckim jako języku ojczystym niż po angielsku, włosku czy francusku. Język niemiecki jest w Niemczech, Austrii i w Liechtensteinie językiem urzędowym. W Szwajcarii i w Luksemburgu j. niemiecki jest jednym z oficjalnych języków.
2. Wszystkie rzeczowniki piszę się dużą literą. Dla niektórych jest to praktyczne, dla innych irytujące. Nie istnieją żadne wyjątki: wszystkie rzeczowniki pisane są dużą literą.
3. W języku niemieckim istnieje jedna szczególna litera: to jest "ß". Nigdy nie stoi na początku jakiegoś słowa. W wersji szwajcarskiej j. niemieckiego ta litera nie istnieje. Używa się podwójnej litery s-"ss".
4. On, ona czy ono. Rodzajnik "die" zajmuje pierwsze miejsce z 46%. Popularny jest też rodzajnik "der" - on (34%), a rodzajnik "das" - ono, posiada tylko 20% rzeczowników.
5. Najpopularniejsze niemieckie słowa to właśnie on, ona, ono. Na czwartej i piątej pozycji znajdziemy "in"- w i "und"-i.
6. W roku 2004 szukano "najpiękniejszego niemieckiego słowa". Do ulubionych należały: marmolada rabarbarowa, chwila i kochać, ale numerem jeden okazał się być dobytek.
7. Tak, niemiecka gramatyka i język są logiczne, ale nie zawsze! Istnieje słowo "seriös"- poważny, które jest napisane poprawnie. Ale rzeczownikiem tego słowa jest nie "Seriösität" - powaga, poprawna formą jest: "Seriosität".
8. Słowa, które istnieją tylko w j. niemieckim: tęsknota za dalekim światem, przyrost wagi ciała na skutek objadania się, aby zapomnieć o troskach, lęk przed przegapieniem najważniejszego momentu, radość oczekiwania, wariacki pomysł i dzień roboczy między świętami.
Dział: Edukacja
Autor:
Admin | Tłumaczenie: Aneta Zaczkiewicz