John Hopfield i Geoffrey Everest Hinton wyróżnieni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki
Nagroda Nobla 2024 w dziedzinie fizyki została przyznana, we wtorek 8 października Johnowi Hopfieldowi oraz Geoffrey’owi Everest Hintonowi. Amerykański i brytyjsko-kanadyjski naukowiec zostali wyróżnieni przez Szwedzką Naukową Akademię Królewską „za znaczące odkrycia i wynalazki, które pozwalają na naukę za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.
Zdjęcie: RFI i AFP
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznana we wtorek dwóm naukowcom za ich pracę nad „automatyczną nauką”, używaną w rozwoju „sztucznej inteligencji” (AI). „Obaj tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki posłużyli się narzędziami z zakresu fizyki, do opracowania metod, które stanowią podstawę dzisiejszego potężnego uczenia mszynowego.” – wyjaśniło jury w swoim werdykcie.
91 letni profesor prestiżowej uczelni Princeton John Hopfield i 76 letni profesor Uniwersytetu Toronto w Kanadzie, zostali nagrodzeni za ich „ znaczące odkrycia, mogące przyspieszyć automatyczne nauczanie, dzięki sztucznym sieciom neuronów”. Pracowali nad tym projektem od lat 80. System połączeń nerwowych w ludzkim umyśle, zainspirował ich do stworzenia własnego sztucznego systemu neuronowego.
„ Tegoroczni laureaci wykorzystali podstawowe twierdzenia fizyki statystycznej do zapoczątkowania siatki asocjacyjnych, która funkcjonowałaby jako pamięć skojarzeniowa i odnajdywałaby modele w bazach danych. „ – oświadczyła prasie Ellen Moon, przewodnicząca Komitetu Noblowskiego. „Te sztuczne siatki mogą być wykorzystywane do przyspieszenia rozwoju w różnych dziedzinach takich jak, fizyka cząstek elementarnych, fizyka materii i astrofizyki. To odkrycie może stać się nieodłączną część naszego życia codziennego.” – dodaje. „Jestem zaskoczony....Nie wyobrażałem sobie, że może się to zdarzyć.” – zareagował żywiołowo Geoffrey Hinton.
„Systemy inteligentniejsze niż my, moga przejąć kontrolę nad nami”
Zapytany o swoje ulubione narzędzie w dziedzinie AI, Hinton powiedział, że jest zagorzałym użytkownikiem ChatuGPT, przyznając, iż był zainteresowany skutkami tej technologii. „Mimo to, zdecydowałbym się nadal prowadzić takie badania. Niestety obawiam się, żeby ogólną konsekwencją takich odkryć nie były systemy inteligentniejsze od człowieka i nie przejęły nad nami kontroli.” – dodał naukowiec.
Dzięki ich odkryciu ludzkość otrzmała nowe narzędzie, którego „powinna używać w dobrym celu” – podkreślił Komitet. „Sposób w jaki te prace będą wykorzystywane w przyszłości, będzie zależał od tego w jakie ręce się dostanie ten niewyobrażalnie potężny wynalazek, już obecny w naszym życiu.”
Przyznawana od 1901 roku Nagroda Nobla wyróżnia osoby, które pracują dla dobra ludzkości, zgodnie z życzeniem jej fundatora szwedzkiego wynalazcy Alfreda Nobla. W ubiegłym roku Nobel z fizyki został przyznany Szwedce pochodzenia francuskigo Anne L’Huillier, Francuzowi Pierre Agostini, Węgrowi austriackiego pochodzenia Ferencowi Krausz, za ich badania nad błyskami światła, które pozwalają zrozumieć ruchy ultra-szybkich elektronów w atomach i molekułach. Nobel z chemi będzie przyznany w środę, przed czwartkową Nagrodą z literatury i piątkową Pokojową Nagrodą Nobla w Oslo. Nagroda Nobla z ekonomii, przyznana po raz pierwszy w 1969 roku, zostanie ogłoszona w poniedziałek 14 października.
Dział: Nauki Ścisłe
Autor:
rfi.fr/ Tłumaczenie: Anna Adamusiak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/