2024-01-11 11:51:15 JPM redakcja1 K

Kardiomiopatia przerostowa – cichy zabójca

Kardiomiopatia to jedna z rzadkich, nieuleczalnych chorób, która może być genetyczna, wrodzona, a jej wczesna diagnoza jest prawie niemożliwa ze względu na brak charakterystycznych objawów. Z tego powodu może ona prowadzić do nagłej śmierci.

Źródło: Freepik. 

Kardiomiopatia to choroba, w przypadku której budowa serca jest prawidłowa, ale nieprawidłowości w mięśniu sercowym przyczyniają się do osłabienia pracy serca. 

Można wyróżnić trzy rodzaje kardiomiopatii: 

  • kardiomiopatię rozstrzeniową, w przypadku której serce jest powiększone z powodu nieprawidłowego kurczenia się mięśnia sercowego oraz niepoprawnie odpompowywanej krwi; 
  • kardiomiopatię przerostową, w przypadku której krew nie napływa poprawnie do serca z powodu stwardnienia bądź pogrubienia mięśnia sercowego;  
  • kardiomiopatię restrykcyjną, w przypadku której ściany komory serca są bardzo grube, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi w komorach. 

Szacuje się, że w Korei Południowej blisko milion pacjentów cierpi na kardiomiopatię przerostową.

W przypadku wczesnej diagnozy oraz intensywnej terapii, jakość życia osób cierpiących na kardiomiopatię znacząco wzrasta. Echokardiografia definiuje frakcję wyrzutową lewej komory serca powyżej 50% jako prawidłową, natomiast wartości poniżej 50% jako skrajną niewydolność serca. Kim Hyeongkwan, profesor kardiologii z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego w Seulu, wyjaśnia, że im niższa jest frakcja wyrzutowa serca, tym wyższe jest niebezpieczeństwo zgonu.

Leczenie farmakologiczne kardiomiopatii może pomóc w zachowaniu funkcji serca lub spowolnić proces pogarszania się niewydolności serca, ale niestety nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia. Ostatecznie konieczny będzie przeszczep serca.

Innym sposobem jest życie z tak zwanym „sztucznym sercem” – urządzeniem wspierającym pracę komór serca (VAD) – do czasu otrzymania przeszczepu.

W trzydziestą rocznicę założenia Koreańskie Towarzystwo Echokardiografii rozpoczęło kampanię zatytułowaną „Poznaj swoje serce pik‑pik – kardiomiopatia przerostowa”. Ma ona na celu dostarczanie rzetelnych informacji pacjentom cierpiącym na kardiomiopatię przerostową na temat ich choroby.

W kampanii bierze udział 16 profesorów należących do Towarzystwa, którzy prezentują różnorodne przypadki i informacje dotyczące objawów, diagnozy, epidemiologii, leczenia, rekonwalescencji, postępowania oraz powikłań kardiomiopatii przerostowej.

Dział: Medycyna

Autor:
권대익 Kwon Daeik | Tłumaczenie: Weronika Topyła

Źródło:
https://www.hankookilbo.com/News/Read/A2024010815460005182

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE