Każdy mówi, że internet szkodzi, z wyjątkiem tych ekspertów
Internet niszczy nasze życia, prawda? Według nowego badania niekoniecznie.
Nowe badanie wykazało, że korzystanie z internetu może mieć pozytywny związek z dobrym samopoczuciem. Delmaine Donson/E+/Getty Images
- Wydaje się, że prawie wszyscy uważają, że technologie internetowe napędzają epidemię złego samopoczucia i problemów ze zdrowiem psychicznym - napisał w e-mailu dr Matti Vuorre, główny autor badania i adiunkt psychologii społecznej na Uniwersytecie Tilburg w Holandii.
- Nasze badanie obejmujące ponad dwa miliony osób z ponad 160 krajów podważa tę tezę.
Osoby posiadające dostęp do domowego lub mobilnego internetu i aktywnie z niego korzystające deklarują lepsze samopoczucie w ośmiu różnych kategoriach - w tym satysfakcji z życia i życia społecznego, wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Technology, Mind, and Behavior.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od prawie 2,5 miliona osób ze 168 krajów, korzystając z corocznego sondażu Gallup World Poll, próbując odpowiedzieć na następujące pytanie: czy osoby, które mają dostęp do Internetu i aktywnie z niego korzystają, odnotowują wyższy lub niższy poziom dobrego samopoczucia niż osoby, które go nie używają?
- Ponieważ nawet na tak proste pytanie statystycznie można odpowiedzieć na wiele różnych sposobów, przeanalizowaliśmy dane na dziesiątki tysięcy różnych sposobów - dodał.
Zgodnie z wynikami badań, około 85% z nich wykazało, że osoby posiadające i korzystające z internetu odnotowują lepsze samopoczucie niż osoby, które z niego nie korzystają.
- Ogólnoświatowa perspektywa jest przydatna, a analiza danych badania jest rzetelna - powiedział dr Markus Appel, profesor psychologii komunikacji i nowych mediów na Uniwersytecie w Würzburgu w Niemczech. Nie był on zaangażowany w badania.
Inne badania wykazały, że związek między korzystaniem z mobilnego Internetu a dobrym samopoczuciem jest złożony i różni się w zależności od osoby, jak dodał Appel.
- Internet nie jest ani przekleństwem, ani błogosławieństwem w kontekście dobrego samopoczucia ludzi - powiedział Appel. „To zależy od tego, co ludzie z nim robią”.
Aktywni użytkownicy Internetu deklarują lepsze samopoczucie
Badanie to miało charakter obserwacyjny, co oznacza, że dane nie pokazują, że to koniecznie dostęp do Internetu spowodował lepsze samopoczucie - mogą istnieć inne czynniki odpowiedzialne za ten efekt.
- Nasze wyniki mogą więc po prostu wskazywać, że osoby z większą ilością pieniędzy, dostępem do opieki zdrowotnej itp. zgłaszają lepsze samopoczucie" - napisał Vuorre w e-mailu.
Naukowcy uwzględnili to w swoich danych i próbowali dostosować się do czynników takich jak ilość dochodów, jednak nadal zauważali, że użytkownicy Internetu deklarowali lepsze samopoczucie niż osoby z niego niekorzystające, powiedział Vuorre.
Ograniczyć Internet czy przewijać dalej?
Internet jest wykorzystywany do wielu różnych rzeczy - w tym bankowości internetowej, zakupów, znajdowania usług, czytania nowych wiadomości, a także cyberprzemocy - a te różne zastosowania będą różnie wpływać na samopoczucie, powiedział Vuorre.
Duża część życia przeniosła się do sieci bardzo szybko, a to nie pozostawiło zbyt wiele czasu na zbadanie wszystkich skutków Internetu, jak dodał Appel.
- Jako społeczeństwo lub/i naukowcy nie mamy czasu na odpowiednią naukę i opracowanie metodologii, aby ostrożnie odpowiedzieć na każdą panikę, a zatem nie uczymy się wystarczająco dużo, aby móc omawiać zasady i bez wahania wyciągać wnioski - powiedział Vuorre - Ostrożność jest uzasadniona ze wszystkich stron.
Wiele badań wykazało powiązania między korzystaniem z mediów społecznościowych a zdrowiem psychicznym, szczególnie wśród młodszych osób. Na przykład przeglądanie zdjęć z życia innych osób i porównywanie ich z własnym życiem wiąże się ze złym wpływem na nastrój.
- Zanim instytucje zalecą surowe ograniczenia dotyczące komputerów i telefonów komórkowych, należy przeprowadzić więcej badań dotyczących zarówno potencjalnych szkód, jak i korzyści - powiedział Vuorre.
- Chociaż znane narracje i zasada ostrożności mogą sugerować drakońskie ograniczenia w korzystaniu z technologii, nasze i wiele innych ustaleń sugerują znacznie bardziej zniuansowane i mieszane spojrzenie - dodał.
Aby jak najlepiej wykorzystać dostęp do internetu, Appel zaleca zwracanie uwagi na własne doświadczenia.
- Jeśli zauważysz, że jakaś aktywność w internecie sprawia, że czujesz się smutny lub zazdrosny - porzuć ją. Poszukaj czegoś innego - dodał Appel.
Dział: Informatyka
Autor:
Madeline Holcombe | Tłumaczenie: Alicja Wojtal
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/05/15/health/internet-greater-well-being-study-wellness/index.html