Kiedy organizm potrzebuje 20 litrów płynu
Marc Wübbenhorst trafił na pierwsze strony gazet w 2018 roku jako najbardziej spragniony człowiek w Niemczech. Mężczyzna musi pić dziesiątki litrów, aby nie umrzeć z pragnienia. Do czasu, aż terapia radykalnie zmieni jego życie.

Ilustracja: dpa
Dlaczego Marc Wübbenhorst musi pić do 25 litrów wody na dzień?
Wiele osób ma już trudności z wypijaniem zalecanych dwóch do trzech litrów płynów dziennie. Ale aż 25 litrów wody dziennie? To wydaje się niemożliwe. Dla 41-letniego Marca Wübbenhorsta była to część codziennego życia. Od urodzenia cierpiał na moczówkę prostą nerkową. Częsta potrzeba oddawania moczu i nieugaszone pragnienie są jego stałymi towarzyszami.
„To jest egzystencjalna potrzeba. Odczuwam pragnienie tak, jak inni po trzech lub czterech dniach. To jest tak, jak gdyby było się uzależnionym, natychmiast potrzebujesz wody”- tak Marc Wübbenhorst opisuje swoje życie z chorobą.
Wysokie oddawanie moczu oznacza utratę składników mineralnych
Marc musi pić nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. I musi wciąż na nowo iść do toalety. Dlatego w tym czasie nigdy nie śpi dłużej niż półtorej godziny, a w ciągu dnia jest nieskoncentrowany i zmęczony. Wraz z wysokim wydalaniem moczu traci ważne minerały. Regulują one również równowagę wodną oraz funkcjonowanie mięśni i nerwów. Muszą je uzupełniać poprzez jedzenie i napoje izotoniczne.
Zawsze mieć przy sobie coś do picia
Mężczyzna musi planować swoje codzienne podróże i zawsze mieć przy sobie wystarczającą ilość czegoś do picia. Już jako dziecko nauczył się sam sobie pomagać. „Mój ojciec opowiada chętnie, że wziąłem paczkę napojów z półki w sklepie, otworzyłem ją i wypiłem.” – mówi Marc Wübbenhorst
Moczówka prosta nie jest cukrzycą
Moczówka prosta występuje bardzo rzadko. Osoby dotknięte tą chorobą wydalają nadmierną ilość moczu. Jednocześnie mają bardzo zwiększone uczucie pragnienia. Przyczyną jest hormonalne zaburzenie równowagi wodno-solnej. Pacjenci z cukrzycą mają również zwiększone uczucie pragnienia. Chociaż obie choroby są bardzo różne, mają jedną wspólną cechę: termin cukrzyca. Oznacza to przepływ i opisuje nieprawidłowo zwiększone wydalanie moczu, będące objawem obu chorób.
Hormon reguluje wydalanie moczu
Wydalanie moczu jest regulowane przez hormon wytwarzany w przysadce mózgowej: hormon antydiuretyczny (ADH), znany również jako wazopresyna. Powoduje on zagęszczanie moczu przez nerki. Mechanizm ten jest zaburzony w moczówce prostej. Rozróżnia się dwie formy tej choroby. „W przypadku moczówki prostej centralnej mamy do czynienia z niewydolnością lub niedoborem hormonu", wyjaśnia Mariam Abu-Tair, nefrolog i diabetolog ze Szpitala Protestanckiego Bethel w Bielefeld. „W przypadku moczówki prostej nerkowej mamy do czynienia z niewrażliwością na hormon. Sam hormon jest obecny, ale nie działa odpowiednio.” – mówi dr. Mariam Abu-Tair, nefrolog i diabetolog ze Szpitala Protestanckiego Bethel w Bielefeld
W przypadku Marca przyczyna moczówki prostej nerkowej jest genetyczna. Jednak choroba może być również nabyta, na przykład w wyniku zapalenia miedniczek nerkowych, niewydolności nerek, zatrucia lub przyjmowania leków.
Terapia tabletkami odwadniającymi
Trzy lata temu Marc Wübbenhorst dowiedział się o leczeniu tabletkami odwadniającymi. Zawierają one aktywny składnik hydrochlorotiazyd (HCT). „Dzięki tej substancji czynnej osiągamy sztuczny niedobór wody w organizmie, co z kolei aktywuje inny układ hormonalny w taki sposób, że możemy wciągnąć wodę i sól z powrotem do organizmu" - wyjaśnia specjalistka od nerek Abu-Tair. Lek działa również na Marc’a. Podczas gdy wcześniej potrzebował do 25 litrów płynów dziennie, od czasu regularnego przyjmowania tabletek radzi sobie z około siedmioma litrami. Po raz pierwszy w życiu śpi dłużej, jest bardziej wypoczęty i pełen energii w ciągu dnia. „Poprawiła się ilość wypijanych przeze mnie płynów i sen. Mogę robić beztroskie wycieczki. Oznacza to dla mnie znacznie lepszą jakość życia.”- powiedział Marc Wübbenhorst
Nawet jeśli wrodzona moczówka prosta jest nieuleczalna, leki takie jak tabletki HCT mogą znacznie ułatwić życie osobom dotkniętym tą chorobą.
Dział: Medycyna
Autor:
Corinna Klee | Tłumaczenie: Zuzanna Szymańska
Źródło:
https://www.zdf.de/nachrichten/ratgeber/gesundheit/diabetes-insipidus-sucht-wasser-100.html