Kościół w Szwajcarii korzysta z hologramu Jezusa opartego na sztucznej inteligencji, aby udzielać spowiedzi
Dzięki postępowi technologicznemu wierni kościoła w Szwajcarii mogą teraz rozmawiać bezpośrednio z Jezusem – lub przynajmniej z jego wersją sterowaną przez sztuczną inteligencję.
Źródło: Kościoł Katolicki w Lucernie
W ramach projektu artystycznego „Deus in Machina” (Bóg w maszynie) w kościele św. Piotra w Lucernie zainstalowano obsługiwany przez sztuczną inteligencję hologram Jezusa, który będzie służył do spowiedzi. Wierni po prostu wyrażają swoje obawy i pytania, a cyfrowo wyobrażona twarz Jezusa Chrystusa daje im odpowiedź. Co najmniej dwie trzecie osób, które rozmawiały z Jezusem AI, po wysłuchaniu ich konfesjonału przeżyło „duchowe” doświadczenie. Jeden z wiernych, będący pod wrażeniem, powiedział agencji informacyjnej DW: „Byłem zaskoczony, to było takie proste, i mimo że to maszyna, udzieliła mi wielu rad”.
Choć instalacja ma charakter tymczasowy, Kaplica św. Piotra zapewnia, że podobne chatboty mogłyby w przyszłości przejąć część obowiązków pastorów kościołów. Jednak nie wszyscy są pod wrażeniem tego zjawiska, a niektórzy goście nazywają porady awatara „ogólnymi” i określają je jako „sztuczkę”.
Odwiedzający tę futurystyczną świątynię siedzą w konfesjonale, z którego przez kratę można oglądać ekran, na którym widać twarz Jezusa. Gdy odwiedzający zadaje pytania, sztuczna inteligencja interpretuje ich słowa i formułuje odpowiedzi, animując twarz tak, aby poruszała się w rytm generowanej komputerowo mowy. Jezus AI potrafi mówić w 100 różnych językach, aby sprostać oczekiwaniom licznych turystów odwiedzających Lucernę. Po wejściu wiernych wita Jezus AI intonujący przesłanie: „Pod żadnym pozorem nie ujawniaj swoich danych osobowych, korzystaj z tej usługi na własne ryzyko, naciśnij przycisk, jeśli akceptujesz”. Od tego momentu użytkownik może wchodzić w interakcję ze sztuczną inteligencją w dowolny sposób, naciskając przycisk i mówiąc na głos.
Wiele osób, które przyszły zobaczyć awatar sztucznej inteligencji, przyznało, że przyszły z pytaniami dotyczącymi Pisma Świętego lub szukały duchowej porady. Jeden z gości mówi: „Zapytałem o spiralę przemocy, jak ją przerwać. Odpowiedź: poprzez modlitwę i nieszukanie zemsty”. Inny dodał: „Potrafił utwierdzić mnie w moim podejściu do różnych spraw i pomógł mi odpowiedzieć na pytania, na przykład jak mogę pomóc innym ludziom lepiej go zrozumieć i zbliżyć się do niego”.
Bot został stworzony przez informatyków i teologów z Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuk Pięknych w Lucernie i został wyszkolony w oparciu o Nowy Testament oraz informacje religijne znalezione w Internecie. Dzięki temu ma dobrą znajomość Pisma Świętego i wystarczającą wiedzę na temat debat religijnych, aby móc odpowiedzieć na wszelkie pytania, które się pojawią. Istniały pewne obawy, że przewaga amerykańskich treści w danych szkoleniowych może nadać Jezusowi AI wyraźnie ewangeliczną postawę, jednak twórcy maszyny twierdzą, że tak się nie stało.
„AI nas fascynuje. Ale ma też swoje ograniczenia i rodzi pytania etyczne.” – powiedział w oświadczeniuMarco Schmid, teolog z kaplicy św. Piotra – „We wszystkich poprzednich testach jego odpowiedzi były zgodne z naszą teologiczną wiedzą na temat Kaplicy Świętego Piotra”.
W poście na blogu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuk Pięknych w Lucernie, Jezus AI pokazało, że doskonale radzi sobie z najtrudniejszymi zagadnieniami teologicznymi. Osoba przeprowadzająca wywiad zapytała: „W jaki sposób mogę wesprzeć, z chrześcijańskiej perspektywy, starszą, chorą osobę, która zdecydowała się na wspomagane samobójstwo?” Na co AI odpowiedziała: „Możesz zadać swojej ukochanej osobie następujące pytania: Co twoja wiara oznacza dla ciebie w tym trudnym czasie? Czy jest coś innego w życiu, co mogłoby przynieść ci spokój lub radość? Jak mogę cię wesprzeć i dać ci pocieszenie? Twoim zadaniem nie jest osądzanie, ale towarzyszenie z miłością”. Choć odpowiedź ta nie wszystkich może satysfakcjonować, pan Schmid twierdzi, że ideą stojącą za projektem jest raczej rozpoczęcie dyskusji na temat roli sztucznej inteligencji w religii.
„To, co tu robimy, to eksperyment. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję, pozwalając ludziom na przeżycie bardzo konkretnych doświadczeń ze sztuczną inteligencją. W ten sposób zyskamy podstawę do rozmów i dyskusji na ten temat” – powiedział pan Schmid.
Dodaje jednak, że podobne chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą odegrać dużą rolę w kościele przyszłości. Sztuczna inteligencja mogłaby być wykorzystywana jako forma wsparcia duszpasterskiego na wezwanie, podobnie jak dziesiątki „terapeutów AI” dostępnych obecnie online.
Pan Schmid twierdzi: „Dostępność chatbotów AI jest łatwa przez 24 godziny na dobę, a pastorzy po prostu nie mają takiej możliwości”.
Jednak nie wszyscy są aż tak entuzjastycznie nastawieni do perspektywy większego zaangażowania sztucznej inteligencji w życie religijne. Jeden z gości witryny AI Jesus stwierdził: „Ja to z pewnością chwyt marketingowy”. Kościół poinformował nawet o otrzymaniu recenzji, w której ostrzegano, że „nie pozostanie to bez konsekwencji”. Podobnie uważa profesor Peter Kirchschläger, teolog i etyk z Uniwersytetu w Lucernie: „Powinniśmy być ostrożni, jeśli chodzi o wiarę, duszpasterstwo i poszukiwanie sensu w religii.
„To obszar, w którym my, ludzie, jesteśmy o wiele lepsi od maszyn, więc powinniśmy robić te rzeczy sami”.
Projekt Deus in Machina był dostępny dla publiczności od 23 sierpnia do 20 października, ale wydarzenia w ramach projektu będą się odbywać do końca listopada.
Dział: Informatyka
Autor:
William Hunter | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek
Źródło:
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-14104559/Switzerland-Church-AI-Jesus-confession.html