2024-05-30 01:04:08 JPM redakcja1 K

Lek na cukrzycę podobny do Ozempic pomógł spowolnić postęp choroby Parkinsona w niewielkim badaniu

Bardzo popularna klasa leków na cukrzycę i otyłość wykazuje wczesny potencjał w pomaganiu również pacjentom z chorobą Parkinsona.

Widok koronalny ludzkiego mózgu pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona Sherbrooke Connectivity Imaging Lab/Getty Images

Starszy lek przeciwcukrzycowy o nazwie liksysenatyd pomógł spowolnić postęp niepełnosprawności ruchowej po 12 miesiącach u pacjentów we wczesnym stadium choroby, zgodnie z wynikami niewielkiego badania w połowie opublikowanego w środę. Lek, produkowany przez Sanofi jest GLP-1, podobnie jak przebojowy zastrzyk przeciwcukrzycowy Ozempic firmy Novo Nordisk i jego odpowiednik na odchudzanie Wegovy.  Niepełnosprawność ruchowa odnosi się do objawów takich jak drżenie, sztywność i powolność ruchów, które mogą utrudniać pacjentom chodzenie, mówienie i połykanie. Naukowcy z Francji stwierdzili, że potrzebne są większe i dłuższe badania, aby w pełni określić skuteczność i bezpieczeństwo leczenia Sanofi u pacjentów ze zwyrodnieniową chorobą mózgu, w tym jak długo mogą trwać korzyści. Mimo to, wyniki opublikowane pod koniec środy w „The New England Journal of Medicine” stanowią zachęcający krok naprzód w trwających od dziesięcioleci wysiłkach na rzecz walki z chorobą Parkinsona. Aż u pół miliona Amerykanów zdiagnozowano tę chorobę, która charakteryzuje się uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu.  Wyniki badań uzupełniają również długą listę potencjalnych korzyści zdrowotnych GLP-1, które w ciągu ostatniego roku gwałtownie wzrosły, pomagając pacjentom zrzucić zbędne kilogramy i regulować poziom cukru we krwi. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy nowsze iteracje GLP-1 od Novo Nordisk i Eli Lilly mogą również pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona.  Obaj producenci leków badają swoje leki na utratę wagi i cukrzycę u pacjentów z takimi schorzeniami jak bezdech senny i stłuszczenie wątroby, ale żaden z nich nie bada swoich leków w leczeniu choroby Parkinsona.  

Sanofi wycofało liksysenatyd z rynku na początku 2023 roku. Francuski producent leków powiedział, że zaprzestanie leczenia było decyzją biznesową niezwiązaną z jego bezpieczeństwem i skutecznością. Firma Sanofi dostarczyła lek badaczom i doradzała im w zakresie charakterystyki leku, ale poza tym nie była zaangażowana w nowe badanie drugiej fazy. Badanie zostało sfinansowane przez francuskie Ministerstwo Zdrowia i Profilaktyki, brytyjską organizację charytatywną Cure Parkinson's oraz niezależną organizację badań biomedycznych Van Andel Institute W oświadczeniu dla CNBC, Sanofi stwierdziło, że jest „zadowolone z pozytywnych wyników tego badania”. Firma dodała, że jest otwarta na „dyskusję z badaczami badania na temat zapewnienia wsparcia dla ich kolejnej fazy badań”. W badaniu przez rok uczestniczyło 156 osób z wczesną chorobą Parkinsona. Wszyscy uczestnicy badania przyjmowali swoje zwykłe leki na chorobę Parkinsona. Jednej z grup podawano jednak codziennie dodatkową dawkę leku Sanofi, podczas gdy druga grupa otrzymywała placebo. Pacjenci, którzy otrzymywali liksysenatyd nie wykazywali zasadniczo progresji objawów ruchowych, podczas gdy ci, którym podawano placebo wykazywali pogorszenie problemów ruchowych. Różnica między obiema grupami była niewielka, ale utrzymała się dwa miesiące po zakończeniu badania i całkowitym odstawieniu leku.  Stosowanie leku Sanofi wiązało się jednak ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, które są powszechne w przypadku wszystkich GLP-1. Prawie połowa pacjentów przyjmujących lek w badaniu doświadczyła nudności, a 13% zgłosiło wymioty.  

 

 

 

 

Dział: Farmacja

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE